معاون میراث فرهنگی اداره کل استان تهران از این استان به عنوان بارانداز خرید و فروش اشیای عتیقه در کل کشور یاد کرد و گفت: عموما ممکن است این حجم از کشف اشیای عتیقه که در تهران رخ می‌دهد را در سایر استان‌ها شاهد نباشیم.

به گزارش ایلنا، خیابان منوچهری تهران از جمله مراکزی است که تقریبا هر سال شاهد کشف و ضبط تعداد زیادی از اشیای عتیقه در آن هستیم. این روزها نیز خبر کشف تعداد ۱۰۵ قلم کاشی نقشدار قاجاری در یکی از پاساژهای خیابان منوچهری توجهات را مجدد به سمت این خیابان جلب کرده است.

به گفته فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران، این اشیا از فرد سابقه‌داری بدست آمده که در خیابان منوچهری فعال است. پس از اعلام گزارش تیم کارشناسی افراد خاطی به مراجع قضایی معرفی می‌شوند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل استان تهران، درخصوص کاشی‌های قاجاری که در خیابان منوچهری کشف شده‌ و اینکه آیا این کاشی‌ها از جمله آثار سرقتی از بناهای قاجاری هستند، گفت: این کاشی‌ها تولید کارگاهی نیستند و دارای قدمت تاریخی هستند. عمدتا به دوره قاجار می‌رسند. درواقع آنها از بناهای تاریخی کنده و به منظور فروش به خیابان منوچهری آورده شده بودند.

مرتضی ادیب‌زاده، ادامه داد: درخصوص اینکه آیا این کاشی‌ها از جمله کاشی‌هایی هستند که اخبار دزدیده شدن آن‌ها از بناهای تاریخی پیگیری می‌شود یا خیر، نیازمند کارشناسی دقیق‌تر است و باید بررسی‌هایی در این خصوص انجام شود. این کاشی‌ها الزاما متعلق به بناهای تهران نیستند و از نقاط مختلف کشور آورده شده‌اند.

به گفته وی، هر شی‌ء تاریخی و اشیایی که درحوزه تزیینات معماری در تهران خرید و فروش می‌شوند، لزوما متعلق به تهران نیستند و عموما از شهرستان‌ها و سایر استان‌ها نیز اشیائی برای خرید و فروش وارد تهران می‌شود. درحال حاضر در مرحله تحقیقات اولیه هستیم و به محض آنکه بتوانیم اصالت مکانی اولیه این ‌اشیای را تعیین کنیم، اعلام خواهیم کرد. با توجه به قاجاری بودن این ‌اشیای ممکن است برخی از این کاشی‌ها متعلق به بناهای قاجاری شیراز یا اصفهان نیز باشند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل استان تهران تصریح کرد: همواره شاهد خرید و فروش آثار و اشیای عتیقه استان‌های مختلف در تهران هستیم. چنانکه در خیابان منوچهر به دلیل فعالیت صنف فروش عتیقه که یک صنف قانونی است، شاهد شکل گیری بازار زیرزمینی خرید و فروش ‌اشیای غیر مجاز در حاشیه خیابان هستیم. ضمن آنکه ساز و کار لازم توسط قانون مشخص شده است. اینکه بی‌قانونی اتفاق می‌افتد و کاری خارج از ضوابط رخ می‌دهد، دلیلی بر نبود قانون یا ضعیف عمل کردن نیست. این روزها با اصلاحیه‌هایی که در قوانین و دستورالعمل‌ها صورت گرفته، صراحتا خرید و فروش این ‌اشیای منع شده. حال آنکه بازارهای زیرزمینی دراین خصوص شکل می‌گیرد موردی است که باید بررسی شود.

به گفته او، طی سال‌های اخیر شاهد کشفیات خوبی در حوزه ‌اشیای عتیقه بودیم و معتقد هستیم حجم خرید و فروش اشیای عتیقه طی این سال‌ها کم نشده و به قوت خود باقی مانده. بعضا پیش می‌آید که در یک سال شاهد کشف محموله‌های پر تعداد هستیم. تهران به عنوان بارانداز خرید و فروش ‌اشیای عتیقه در کل کشور محسوب می‌شود و عموما این حجم از کشفیات ‌اشیای عتیقه را ممکن است در سایر استان‌ها شاهد نباشیم. تهران دارای کانون‌هایی برای خرید و فروش اشیای عتیقه است که سبب پدید آمدن بازار سیاه است. بعضا ممکن است به اندازه‌ای که ‌اشیای عتیقه توسط یگان حفاظت میراث استان کشف می‌شود آثاری کشف نشوند و بیشترشان خرید و فروش شوند.