یک کارشناس رسمی دادگستری و مرمت، گفت:‌ متخصصان میراثی ما می‌توانند در کشورهای همسایه از عراق گرفته تا افغانستان فعالیت داشته باشند؛ اما به این دلیل که مدیران کارآمدی نداریم، حتی در مرمت طاق کسرا هم نتوانستیم موثر عمل کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، احمدرضا حشمتی، با اشاره به پرونده‌های میراثی که در دادگاه‌ها این دست به آن می‌شوند، نبود مدیریتی صحیح و متخصص را عامل این مهم عنوان کرد و افزود: عدم اشراف مدیران به موضوعات مطرح شده، ضعف مدیریتی و به موقع عمل نکردن آن‌ها سبب شده در بسیاری از موارد، میراث‌فرهنگی محکوم شود و در نهایت صدور برخی حکم‌ها منجر به تخریب اثر تاریخی و تجاوز به عرصه و حریم شده است. حتی بسیاری از تخریب‌ها بدون اطلاع میراث‌فرهنگی بوده که این هم قصوری دیگر در این حوزه به حساب می‌آید.

به گفته حشمتی، نباید فراموش کرد که بزرگ‌ترین سرمایه میراث‌فرهنگی، نیروی انسانی و متخصصان آن است، پول حرف دوم را می‌زند. اگر مدیران کارآمد داشتیم می‌توانستند با رایزنی هزینه لازم را تامین کنند. طاق کسرا مرمت شد بدون آنکه ایرانی‌ها در آن دخیل باشند. حتی چندی پیش آفریقا برای مرمت یک حمام و مسجد از ما درخواست کارشناس کرده بود و امور دیپلماسی برای حضور کارشناسان ایرانی انجام گرفت و فقط نیازمند تامین هزینه رفت و برگشت بودیم که آن هم محقق نشد.

او تصریح کرد: با وجود آنکه در ایران شاهد فعالیت نهادهای مختلف از جمله ایکوم، ایکوموس، ایکروم هستیم نهادهای مستقلی که می‌توانند کارهای زیادی انجام دهند اما نباید فراموش کرد که مسئله ایران فقط ثبت جهانی نیست و باید در تمام حوزه‌ها فعال و حضور داشته باشد که به دلیل نبود انسجام لازم بین نهادهای دخیل این اتفاق نمی‌افتد. در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم که روسای بخش‌های فعال در حوزه میراث از ایکوم گرفته تا ایکوموس و... چشم ندارند همدیگر را ببینند چه برسد که با یکدیگر تعامل داشته باشند یا با انسجام بتوانند کاری پیش ببرند. شاید در بدنه اصلی میراث شاهد چندقطبی بودن نباشیم اما آنجا که بحث قدرت نمایی می‌شود، همدیگر را قبول نداریم.

حشمتی معتقد است:. هر مسئولی باید گام‌های خود را برای بهبود شرایط بردارد و آن را به نفر بعد بسپارد. وقتی کارها انجام نمی‌شود و انتظارات برآورده نمی‌شود، وضعیت کنونی پیش می‌آید. وزارتخانه میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همانگونه که از نامش مشخص است بر پایه میراث‌ است و گردشگری و صنایع دستی تابعی از میراث هستند. اگر به میراث فرهنگی توجه نشود، دو حوزه دیگر هم آسیب می‌بینند.

این کارشناس مرمت اذعان داشت: انتخاب مدیران و افرادی که در کمیته‌های فنی فعال هستند بهتر است براساس میزان تعهد و کارآیی افراد باشد. باید مدیرانی انتخاب شوند که پاسخگو و به دنبال پیشبرد کارها باشند. خوشبختانه در میراث‌فرهنگی قحط‌الرجال نداریم که در بخش‌های مختلف از بازنشستگان استفاده کنیم باید کار را به جوانان متخصص سپرد. مرکز انتخاب‌ها که فقط تهران نیست. می‌توان از متخصصانی که در شهرستان‌ها هستند هم استفاده کرد. حتا کارشناسانی داریم که در خارج فعال هستند و می‌توان آن‌ها را فراخواند حال آنکه آنها از گردونه حذف شده‌اند و حضور ندارند. باتوجه به آنکه هنوز انتخاب و انتصاب خاصی در وزارتخانه میراث و گردشگری اتفاق نیفتاده این گمانه زده می‌شود که وزیر جدید با وسواس و حساسیت بیشتری جلو می‌رود. بهتر است به گذشته افرادی که معرفی می‌شوند هم توجه شود. انتظار متخصصان امر، شایسته سالاری است. پیدا کردن این افراد کار سختی نیست.