در پایان اولین نمایش فیلم قهرمان اصغر فرهادی در جشنواره کن، تماشاگران حاضر در سالن بیش از 5 دقیقه آن را تشویق کردند.

به گزارش برترین‌ها، در فیلم «قهرمان» امیر جدیدی، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفایی، سحر گلدوست، احسان گودرزی، مریم شاه‌داعی، علیرضا جهاندیده، صالح کریمایی، فرخ نوربخت، محمد عاقبتی و سارینا فرهادی به همراه جمعی دیگر از بازیگران که اغلب چهره‌های جدید هستند، مقابل دوربین رفته‌اند.

اولین واکنش منتقدان به فیلم اصغر فرهادی

فیلم «قهرمان» ساخته اصغر فرهادی پس از رونمایی در جشنواره کن با بازخورد مثبت منتقدان رو به رو شد و برخی آن را بهترین فیلم این کارگردان از زمان ساخت «جدایی» توصیف کردند.  «دوید ارلیش» از مجله «ایندی وایر» در بخشی از نقدش درباره فیلم «قهرمان» نوشته: «این فیلم به اندازه «جدایی» غیرقابل پیش‌بینی و غم‌انگیز است. ملودرام اجتماعی فرهادی؛ با پیش‌بینی‌های سرراستی آغاز می‌شود که لایه به لایه با پیشروی داستان رو می‌شوند، در حالی که بحران اخلاقی اصلی در عمق داستان آشکار می‌شود. فرهادی ساده‌ترین فیلم خود را پس از آغاز موفقیت بین‌المللی‌اش در حدود یک دهه پیش ساخته است، اما در عین حال می‌توان آن را چند‌وجهی‌ترین و همچنین بهترین فیلم او از زمان جدایی دانست».

«لی مارشال» منتقد نشریه اسکرین نیز در یادداشتی درباره نماینده سینمای ایران در بخش رقابتی کن آورده است: «در عصر رسانه‌های اجتماعی، قهرمان واقعی بودن چگونه است؟ اگر می‌دانید کار درست را انجام داده‌اید آیا می توان حقیقت را پیچاند و با نقش بازی کردن دیگران را متقاعد کرد که شما یک نابغه هستید؟ اگر دفاع از حیثیت آنان به معنای بی آبرو کردن دیگری باشد، چه می کنید؟ اصغر فرهادی کارگردانی ایرانی در درام جدیدش این موضوعات و دیگر پرسش‌های اخلاقی را گنجانده است، درامی به واقع قدرتمند که با بازی چشمگیر و مرکزی امیر جدیدی در نقش اصلی (رحیم) همراه شده است».

«قهرمان » بار دیگر ثابت کرد که گرچه فرهادی یک نویسنده و کارگردانی مستعد برای ملودارم‌های پیچیده درباره مسائل اخلاقی و احساسی است، آثاری که او در ایران می‌سازد همیشه غنی‌تر هستند.

فیلم قبلی فرهادی در کن با عنوان «همه می‌دانند»، علی رغم ستاره‌های بازیگرکه در اسپانیا ساخته شده به ندرت دارای ظرافت‌های دراماتیک هوشمندی اخلاقی است که در فیلم «درباره الی»، «جدایی» و «فروشنده» می‌بینیم. می‌توان همه داستان‌های فرهادی را برداشت و آنها را تقریبا در همه جای دیگر جهان بازسازی کرد و این موضوع بویژه درباره فیلم «قهرمان» صدق می‌کند و داستان آن را می‌توان در جایی دیگر مثل آمریکا نیز دوباره ساخت.

اما فیلم‌ها تنها داستان نیستند و «قهرمان» بخش قابل‌توجهی از قدرت خود را از شیراز و جامعه ایرانی دریافت می‌کند».

فیلم «قهرمان» با مدت زمان دو ساعت و ۷ دقیقه، درباره شخصیتی به نام رحیم است که به دلیل عدم توانایی در پرداخت بدهی اش در زندان به سر می برد اما طی دو روز مرخصی در تلاش است، شاکی خود را با پرداخت بخشی از بدهی متقاعد به پس گرفتن شکایت خود کند، اما اتفاقات آنگونه که برنامه‌ریزی شده پیش نمی‌رود.