رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران از افت شدید تقاضا برای سفرهای خارجی تحت تاثیر کرونا و افزایش هزینه‌ها خبر داد و گفت: بلاتکلیفی درباره سفرهای داخلی، آمار ثبت‌نام در تورهای نوروز ۱۴۰۰ را به ۱۰ درصدِ تورهای نوروز ۹۸ رساند.

امیرپویان رفیعی‌شاد وضعیت تورهای ورودی، خروجی و داخلی را در آستانه پایان سال و فرارسیدن تعطیلات نوروز شرح داد و اظهار کرد: سفر به خارج از کشور برای تعطیلات نوروز با کمترین استقبال مواجه شده است. اگرچه همه‌گیری ویروس کرونا در کاهش تقاضا بی‌تاثیر نبوده، اما شرایط اقتصادی و معیشت مردم عامل اثرگذارتری به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: دفاتر خدمات مسافرتی برای تعطیلات نوروز کشورهای کمی را می‌توانند تبلیغ کنند؛ محدودیت ویزا در دوران همه‌گیری کرونا شرایط متفاوتی را برای سفرهای خارجی رقم زده است. جز چند کشور همسایه، گرایش انگشت‌شمار آژانس‌ها به تبلیغ و اجرای تورهای افریقا در تعطیلات نوروز نیز به همین دلیل است؛ چرا که کشورهای افریقایی در مقایسه با سایر کشورها مقررات آسان‌تر و محدودیت‌های کمتری برای صدور ویزا دارند، اما هزینه‌های هنگفت این تورها با توجه به نرخ ارز و افزایش هزینه‌های معیشت باعث شده سفر افریقا نیز با اقبال چندانی مواجه نشود. تعداد متقاضیان این تورها بسیار کم است.

در بین کشورهای همسایه با توجه به مقررات ویزا، درحال حاضر سفر به ترکیه و ارمنستان راحت‌تر است که شرایط اقتصادی باعث شده استقبال از تورهای این مقاصد نیز پایین باشد

رفیعی‌شاد اضافه کرد: در بین کشورهای همسایه با توجه به مقررات ویزا، درحال حاضر سفر به ترکیه و ارمنستان راحت‌تر است که شرایط اقتصادی باعث شده استقبال از تورهای این مقاصد نیز پایین باشد.

او درباره محدودیت‌های مرزیِ کشورهای همسایه برای اجرای تور زمینی و اتوبوسی که برای مقرون به صرفه‌تر شدن هزینه‌ها برای نوروز ١۴٠٠ بیشتر آگهی و تبلیغ شده‌اند، اظهار کرد: هنوز محدودیتی برای سفر زمینی به کشورهایی مثل ارمنستان و ترکیه اعلام نشده است.

رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران درباره وضعیت تورهای داخلی، به بلاتکلیفی و اظهارات متناقض متولیان که برای آژانس‌های مسافرتی و مردم مشکل‌آفرین شد، اشاره کرد و گفت: برای ما سوال بود که هماهنگی در هیأت دولت و بین وزرای گردشگری، بهداشت و ... تا این حد سخت بود!؟ آژانس‌ها تا همین یکی دو روز قبل نمی‌دانستند پیش‌پرداخت تور و خدمات را از مسافر دریافت کنند، هزینه هتل‌ها را واریز کنند، تور بفروشند، چه کار کنند؟ همه ما در یک بلاتکلیفی به سفر می‌بردیم. تکلیف سفرهای نوروزی نباید ۲۵ اسفند مشخص می‌شد، باید از یک ماه قبل تعیین تکلیف می‌شدیم.

او افزود: این بلاتکلیفی باعث شد آمار ثبت‌نام در تورهای امسال حدود ۱۰ درصد تورهای نوروز ۹۸ باشد. چه سالی را سراغ دارید که برای ۲۸ اسفندماه قطار یا پرواز تهران ـ مشهد صندلی خالی داشته باشد؟ وضعیت امسال واقعا متفاوت بود. حتی با وجود این‌که تعداد پروازها و قطارها محدود شده است، اما چالش زیادی وجود ندارد. قطعا این اقبال کم فقط به خاطر ویروس کرونا نیست؛ مساله اقتصاد و هزینه‌ها عامل اثرگذارتری است.

او درباره محدودیت سفر تورها به مناطق قرمز و نارنجی نیز گفت: قبلا اعلام کرده بودند سفر با تور و رزرو هتل محدودیتی ندارد. هنوز بخشنامه جدیدی خلاف آن به دست دفاتر خدمات مسافرتی نرسیده است.

رفیعی‌شاد نگاهی هم داشت به وضعیت تورهای ورودی و اظهار کرد: تعداد محدودی ویزا با عنوان درمان برای اتباع خارجی صادر می‌شود، اما با توجه به سرعت واکسیناسیون در برخی کشورها، وزارت بهداشت و وزارت خارجه در پذیرش گردشگران خارجی می‌توانند رویه را تغییر دهند، درحالی که این مطالبه تا کنون مسکوت مانده است.

رییس هیأت‌مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر استان تهران به حال بحرانی صنعت گردشگری اشاره کرد و گفت: شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی که نوروز ١۴٠٠ را از دست دادند، ما همچنان امیدواریم حمایت شویم. بحث‌مان صدقه گرفتن نیست، ولی تسهیلات و تهمیدات برای روی پا ماندن این صنعت می‌خواهیم. با معافیت‌های مالیاتی و تامین اجتماعی کمک کنند این صنعت حداقل وضعیت اورژانسی موجود را حفظ کند و بقایی داشته باشد.

 

کشورهای افریقایی در مقایسه با سایر کشورها مقررات آسان‌تر و محدودیت‌های کمتری برای صدور ویزا دارند، اما هزینه‌های هنگفت این تورها با توجه به نرخ ارز و افزایش هزینه‌های معیشت باعث شده سفر افریقا نیز با اقبال چندانی مواجه نشود و تعداد متقاضیان این تورها نیز بسیار کم باشد

تعطیلات پیش‌رو آزمونی مهم برای فعالان صنعت گردشگری

سخنان رفیعی شاد در صورتی اظهار شد که ولی تیموری روز سه‌شنبه ۲۶ اسفندماه در نشست مجازی با مدیران‌کل استانی به‌عنوان دبیران ستادهای اجرایی خدمات سفر ۳۱ استان کشور به تبیین شرایط فعالیت و هماهنگی در نوروز ۱۴۰۰ پرداخته بود.

او با اشاره به ابلاغ دستورالعمل هماهنگی‌اجرایی مدیریت و مسئولیت‌پذیری در سفرهای نوروز در شرایط بیماری کرونا به ۲۲ دستگاه اجرایی عضو ستاد سفر و مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به‌عنوان دبیران ستاد، عنوان کرد: «بر مبنای دستورالعمل مصوب، سفر در شهرهای زرد، آبی و سفید با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی انجام خواهد شد و توصیه اکید می‌کنیم تا هموطنان از اماکن غیرمجاز استفاده نکنند. هدف اصلی در این فرآیند این بوده است که ضمن رعایت پروتکل‌ها از سرمایه‌گذاران رسمی حوزه گردشگری نیز حمایت شود.»

او خاطرنشان کرد: «در شرایط مذکور تلاش کرده‌ایم تا ضمن به‌خدمت گرفتن همکاری و مجوزهای لازم از سوی ستاد ملی کرونا مانع از اسکان در مراکز اقامتی متفرقه از جمله سالن‌های ورزشی، مدارس، کمپ‌ها، چادر، پارک‌ها و غیره شویم و تنها اقامت در مراکزی که از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی دارای مجوز هستند و پروتکل‌های بهداشتی در آن‌ها رعایت می‌شود؛ امکان‌پذیر خواهد بود.»

تیموری خطاب به دبیران ستادهای اجرایی سفر در استان‌های کشور، یادآور شد: «در نظر داشته باشید که در حال حاضر رنگ‌ها به شهرها اختصاص پیدا می‌کند. یعنی شهرهای زرد، آبی، سفید، قرمز و نارنجی داریم و طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، استان رنگ ویژه‌ای نمی‌گیرد. در نتیجه انتظار می‌رود مقامات ملی و استانی در مصاحبه‌ها و اقدامات خود مصوبه و دستورالعمل ابلاغی از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا و قرارگاه عملیاتی آن را مبنا قرار دهند.»

او همچنین در تشریح بخش مهم دیگری از دستورالعمل ابلاغ شده، خاطرنشان کرد: «سفر در شهرهای قرمز و نارنجی این گونه است که از ورود خودروهای شخصی جلوگیری خواهد شد، منظورخودروهای پلاک شخصی غیربومی است. اما سفرهای ضروری و کاری هم‌وطنان با وسایل حمل‌ونقل عمومی شامل اتوبوس، قطار و هواپیما به این شهرها با شرط استقرار در مراکز اقامتی مجاز امکانپذیر است.»

تیموری خطاب به مدیران کل استانی، گفت: «تعطیلات پیش‌رو به نوعی آزمون مهمی برای فعالان صنعت گردشگری کشور به‌شمار می‌آید، چرا که باید در عمل نیز نشان دهیم چگونه در تأسیسات گردشگری پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود و ضمن کسب رضایت هموطنان سلامت آن‌ها تضمین می‌شود.»