نشست خبری سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر صبح دیروز ۲۵ بهمن‌ماه در تالار رودکی تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، محمد اله‌یاری، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن ریاحی، آهنگساز و دبیر جشنواره و اردوان جعفریان، مدیر بخش بین‌الملل جشنواره، مسئولانی بودند که به اتفاق اصحاب رسانه در این نشست خبری حضور داشتند.

استقبال هنرمندان از جایزه باربد

در ابتدای نشت، دبیر جشنواره خطاب به حاضران گفت: سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از ۲۸ بهمن‌ماه تا چهارم اسفند برگزار خواهد شد و من نیز از روال طی شده رضایت دارم، زیرا همکاران و اعضای برگزاری در شرایط کرونا با نظم به امور مربوطه پرداختند.

حسن ریاحی افزود: در این میان مشکلی که وجود داشت این بود که به دلیل شیوع کرونا گروه‌ها نمی‌توانستند گرد هم جمع شوند و به تمرین بپردازند اما با این حال چند گروه آماده اجرا هستند.

وی ادامه داد: اتفاق جدیدی که در جشنواره امسال رخ داده وجود جایزه باربد است که این اتفاق بسیار مورد استقبال و توجه قرار گرفت. اتفاق دیگر اینکه افراد ممتاز دانشگاه‌ها نیز در جشنواره امسال حضور دارند. ارکسترهای سمفونیک و ملی نیز برای اجرا در این دوره جشنواره تمرین کرده‌اند و در همین راستا، برنامه‌های جالبی را برای اجرا در نظر گرفته‌اند.

ریاحی با اشاره به اینکه هنرجویان هنرستان موسیقی نیز در جشنواره امسال حضور دارند، گفت: لازم بود که چرخ جشنواره از حرکت باز نایستد و در نهایت من از اتفاقات راضی هستم.

اصلاح اساسنامه و تشکیل شورای سیاستگذاری جشنواره

در ادامه این نشست، مدیر کل دفتر موسیقی نیز درباره جشنواره امسال توضیحانی ارائه کرد.

محمد اله‌یاری گفت: یکی از موارد مورد توجه اصلاح اساسنامه جشنواره بود که در این زمینه شورای ارزیابی وارد عمل شد و امور مربوط به آن را انجام داد. باید بگویم تشکیل شورای سیاستگذاری جشنواره یکی از تغییرات مهمی بود که در آیین نامه جشنواره لحاظ شد.

وی افزود: ایجاد بخش رقابتی یکی دیگر از اتفاقاتی بود که در جشنواره امسال رخ داد که با اصلاحاتی همراه بود. از سال پیش که کرونا آمد، بسیاری از فعالیت‌ها معلق شد و ما نیز برای برگزاری جشنواره چند سناریو داشتیم. می‌خواستیم با اتمام کرونا جشنواره را حضوری برگزار کنیم که به دلیل تداوم بحران کرونا میسر نشد. سناریو دوم برگزاری بخشی از اجراها به صورت حضوری بود و خب سالن‌های ما تعداد بالایی ظرفیت دارند و اگر حتی ظرفیت 30 تا 50 درصدی را نیز در نظر می‌گرفتیم باز هم تجمعی ایجاد می‌شد و در ادامه، با مکاتباتی که با ستاد کرونا داشتیم، اجازه برگزاری حضوری به ما داده نشد و در نهایت قرار شد آثار صحنه‌ای به صورت مجازی به اجرا بپردازند. در این زمینه اجراها از بسترهای اینترنتی پخش می‌شوند.

اله‌یاری ادامه داد: موضوع دیگر اینکه تلاش‌مان این بود که ضبط کنسرت‌ها و فیلمبرداری از آن‌ها با کیفیت باشد و کیفیت دکور نیز مدنظر بوده و در همین راستا، از سه‌شنبه اجراهای متفاوتی را شاهد خواهید بود. با وجود ضبط با کیفیت آثار موسیقی ایران آرشیوی متنوع را در اختیار خواهد داشت که اتفاق خوبی است.

اله‌یاری اذعان داشت: می‌خواستیم اجراهای امسال تا سوم اسفندماه ادامه یابد اما اگر این اتفاق می‌افتاد تراکمی در اجراها به وجود می‌آمد و نمی‌خواستیم اینگونه شود؛ لذا تصمیم بر این شد که اجراها تا روز چهارم اسفندماه که روز اختتامیه نیز هست، پخش شوند.

مدیرکل دفتر موسیقی در ادامه گفت: در بخش جایزه باربد هم باید بگویم که تاکنون ۱۴۸ آلبوم در ۱۵ رشته به دست ما رسیده که در ما در نهایت ۵۲ اثر برگزیده برای داوری جایزه باربد خواهیم داشت تا چند روز آینده نیز کاندیداهای دریافت جایزه باربد اعلام می‌شود. در حوزه استانی نیز شاهد اجراهایی هستیم که با وجود برگزاری مجازی جشنواره این حضور نیز می‌تواند برای مخاطبان جالب توجه باشد. در این راستا بالغ بر ۱۸۰۰ دقیقه ضبط موسیقی در تالار رودکی صورت گرفته که در آن بیش از ۴۰۰ هنرمند آثار خود را اجرا کرده‌اند.

 اله‌یاری در ادامه تاکید کرد: جشنواره امسال را در شرایط سال ۱۳۹۹ ارزیابی کنیم.

اله‌یاری در پایان صحبت‌هایش گفت: در جشنواره امسال موضوع ژانربندی‌ها را داشتیم که مورد گفتگو قرار خواهد گرفت و چهل نوا نیز بخش دیگر موسیقی و رسانه است.

شش گروه از چهار کشور در جشنواره امسال حضور دارند

مدیر بخش بین‌الملل دیگر سخنران نشست خبری جشنواره موسیقی فجر امسال بود. اردوان جعفریان، گفت:  در جشنواره امسال شش گروه از چهار کشور را خواهیم داشت.  بحران کرونا باعث شد نتوانیم با گروه‌های بزرگ همکاری کنیم. از طرفی کیفیت اجراها نسبت به سال‌های قبل برایمان اهمیت داشت و به همین دلیل هنرمندانی را انتخاب کردیم که سابقه و کیفیت لازم را برای حضور در رویداد امسال داشته باشند. به گفته او، تمام آثار مربوطه برای جشنواره امسال ساخته شده‌اند و اجراها به صورت اختصاصی برای مخاطبان جشنواره موسیقی فجر ضبط شده است.