آیین بزرگداشت محمدرضا اسحاقی گرجی، زنده‌یاد احمدعلی راغب، ملیحه سعیدی و حسن ناهید در اختتامیه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر  برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، محمدرضا اسحاقی گرجی متولد ۱۳۲۶ در روستای گرجی‌محله بهشهر نوازنده دوتار گرجی و خواننده و روایتگر خنیاگری مازندران است.

در سالیان پربرکت فعالیت استاد اسحاقی، آلبوم‌های رسمی نیز به بازار آمده است تا گوش مردم را در دیگر شهرها، به ملودی‌های ناب و کمتر شنیده‌شده مازندرانی آشنا کند. آلبوم‌های موسیقی «حماسی»، «عاشقانه‌ها»، «شبی به نغمه و نوا»، و «زِلف شِه»، «آیینی (منظومه‌های روایی تبری)»، «سوز گِلام» و «تی‌تی کاک» تعدادی از آثار منتشر شده ایشان را شامل می‌شود.

زنده‌یاد احمدعلی راغب نیز در سال ۱۳۲۳ در بندر انزلی متولد شد. او به تشویق والدینش به نواختن ساز تار و عود روی آورد و در اوایل جوانی به این نتیجه رسید که استعداد زیادی در آهنگسازی دارد و نخستین قطعات خود را با الهام از قطعات فولکلوریک گیلانی ساخته و پرداخته کرد.

بخش درخشانی از فعالیت‌های احمدعلی راغب به سال ۵۷ و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گردد. سرودهایی که به‌صورت زیرزمینی ضبط و تکثیر می‌شد و نقش به سزایی در تهییج مردم برای رسیدن به هدف داشت. سرودهایی مانند: معلم شهید، بابا خون داد، خیرمقدم و نیز بانگ آزادی، شهید مطهر، آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو، شهید مفتح، جنگ جنگ تا پیروزی، این پیروزی خجسته باد و...

اثرگذاری فعالیت‌های خستگی‌ناپذیر استاد احمدعلی راغب تا همواره بر تارک موسیقی حماسی ایران می‌درخشد.

ملیحه سعیدی متولد ۱۳۲۷ در تهران به دنیا آمد. در راستای کوشش‌های آموزشی و پژوهشی چندین کتاب به همت استاد سعیدی در زمینه تاریخچه ساز قانون و همچنین آموزش این ساز به جامعه موسیقی ایران تقدیم شده است. استاد سعیدی از زمان الفت گرفتن با ساز قانون، همواره در راستای احیای سبک ایرانی نوازندگی این ساز، گام برداشته است. نوازندگی او رنگ و بوی کاملاً ایرانی دارد که وجه تمایز تمام آثار ایشان است.

وی مبدع نواختن ده انگشتی و مؤلف و تنظیم‌کننده ردیف موسیقی ایرانی برای ساز قانون است.  و در آخر،‌ حسن ناهید نوازنده سرشناس نی سال ۱۳۲۲ در کرمان به دنیا آمد. استاد حسن ناهید ستاره‌ی پرفروغ در آسمان موسیقی ایران، نوازنده ساز خوش‌نوای «نی» و از موافق‌ترین یاران استاد فرامرز پایور است که خدمات بی‌پایانی به موسیقی ملی ما داشته‌اند.  وی یکی از درخشان‌ترین چهره‌های هنری صد سال اخیر در ایران است.  سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی ۲۸ بهمن تا سوم اسفندماه برگزار می‌شود و جایزه ترانه، جایزه موسیقی و رسانه و نشست‌های پژوهشی برنامه‌های دیگر این دوره جشنواره است.