قانون جدید آکادمی، می‌تواند شانس نماینده سینمای ایران برای درخشش در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار ۲۰۲۱ را افزایش دهد. به گزارش ایسنا، آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اعلام کرده امسال به دلیل شرایط همه‌گیری ویروس کرونا رای گیری مقدماتی شاخه بهترین فیلم بین‌المللی این جوایز را به صورت مجازی برگزار خواهد کرد و تعداد فیلم‌های راه یافته به فهرست کوتاه از ۱۰ فیلم به ۱۵ فیلم افزایش داده است.

امسال بیش از ۹۰ کشور فیلم برگزیده خود را برای رقابت در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی جوایز اسکار به آکادمی معرفی کرده‌اند و سینمای ایران نیز فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی را پس از نمایش موفق در جشنواره ونیز به عنوان نماینده رسمی خود در این جوایز برگزیده است.  فیلم مجیدی که در بخش رقابتی ونیز ۲۰۲۰ رونمایی شد و یکی از نامزدهای شیر طلایی بود در نهایت موفق به کسب جایزه «مارچلو ماسترویانی» ویژه برترین بازیگر نوظهور از این جشنواره برای روح الله زمانی شد. حالا با افزایش تعداد فهرست فیلم‌های کوتاه به ۱۵ فیلم، شانس سینمای ایران نیز برای قرار گرفتن در این فهرست افزایش یافته است.

مجیدی که در سال ۱۹۹۸ به عنوان اولین فیلمساز ایرانی با فیلم «بچه‌های آسمان» به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی زبان راه یافت امسال نیز این فرصت را دارد تا برای دومین بار، فیلم خود را در جمع برترین آثار بین‌المللی سال سینمایی جهان ببیند. نشریه ورایتی پیش از این با انتشار فهرستی از ۱۰ شانس برتر کسب جایزه بهترین فیلم بین‌المللی اسکار نود و سوم، جایگاه نهم را به فیلم «خورشید» به کارگردانی مجید مجیدی نماینده ایران در این دوره از جوایز سینمایی اسکار اختصاص داد. در این پیش‌بینی، «راند دیگر» به کارگردانی «توماس وینتربرگ» که نماینده دانمارک در این دوره از جوایز اسکار است، به عنوان بخت نخست کسب جایزه اسکار بین‌المللی ۲۰۲۱ معرفی شده است. «اسکات فینبرگ» تحلیگر جوایز سینمایی از نشریه هالیوود ریپورتر نیز در جدیدترین پیش‌بینی خود از شاخه بهترین فیلم بین-المللی اسکار ۲۰۲۱ فیلم‌های راند دیگر (دانمارک)، دیگر اینجا نیستم (مکزیک)، دو نفر از ما (فرانسه)، رفقای عزیز (روسیه) و کولکتیو (رومانی) را پنج فیلم پیشتاز این شاخه معرفی کرده است و فیلم «خورشید» نماینده سینمای ایران را به همراه فیلم‌های شب پادشاهان (ساحل عاج)، خواهر کوچک من (سوئیس)، سیب‌ها (یونان)، کجا می‌روی آیدا؟ (بوسنی و هرزگوین)، شارلاتان (چک)، شب (ایتالیا)، یک خورشید (تایوان) و عامل جاسوس (شیلی) را از شانس‌های اصلی حضور در فهرست کوتاه اسکار ۲۰۲۱ در این شاخه معرفی کرده است.

فهرست کوتاه نامزدهای شاخه بهترین فیلم بین المللی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار روز ۹ فوریه (۲۱ بهمن) اعلام می‌شود. نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۲۱ روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) اعلام می شود و مراسم پایانی نود و سومین دوره جوایز سینمایی اسکار نیز ۲۵ آوریل ۲۰۲۱ (۶ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ) برگزار خواهد شد.