پروازهای بین اسرائیل و امارات متحده عربی حدود یک ماه و نیم پیش آغاز شد و اینک گزارش‌هایی در باره سرقت اجناس قابل حمل از هتل‌های امارات متحده به ویژه در دبی از سوی گردشگران اسرائیلی شنیده می‌شود.

به گزارش دویچه‌وله، در اواسط آبان یک گروه گردشگر اسرائیلی با هواپیما «فلای دبی» به فرودگاه دبی منتقل شدند تا گامی دیگر در مسیر عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی شکل گیرد.

امارات متحده عربی نخستین کشور عربی حوزه خلیج فارس است که با میانجیگری دولت دونالد ترامپ روند عادی‌سازی روابط با اسرائیل و برقراری مناسبات دیپلماتیک میان دو طرف را آغاز کرد.

اینک و بیش از یک ماه پس از شکل‌گیری پروازها بین اسرائیل و امارات متحده عربی، روزنامه «یدیعوت اخرونوت» (یدیعوت آحارانوت) به نقل از یک تاجر اسرائیل در مورد دزدی گردشگران اسرائیلی از هتل‌های دبی نوشت.

این تاجر اسرائیل در این باره گفت: سال‌ها پیش برای تجارت به امارات متحده عربی آمدم، در ماه گذشته نیز مجددا به امارات بازگشتم. زمانی که در لابی هتل، اسرائیلی‌ها را دیدم وحشت کردم. اسرائیلی‌ها قبل از خروج (چک اوت) از هتل به خاطر سرقت وسایل قابل حمل اتاق‌ها، چمدان‌های خودشان را باز کرده و مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در اواسط ماه آبان گذشته سایت «تایمز اسرائیل» نیز نوشت که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل نگران رفتار گردشگران اسرائیل در امارات متحده عربی است.

 نتانیاهو و سایر وزرای اسرائیل نگران سوء‌تفاهمات احتمالی و اتفاقات ناشی از اختلافات فرهنگی بین اسرائیلی‌ها و اماراتی‌ها پیش از آغاز پروازهای مستقیم بودند.

آنها در همان زمان از انتشار «کد رفتاری» برای گردشگران اسرائیلی که پس از امضای عادی‌سازی روابط بین امارات متحده عربی و اسرائیل قصد سفر به کشور عربی را داشتند، حمایت کردند.

«گابی اشک‌نازی» وزیر خارجه اسرائیل در این باره گفت که توضیح عمومی برای نحوه رفتار (اسرائیلی‌ها) در امارات مورد نیاز است زیرا «اماراتی‌ها بسیار حساس هستند و گاهی اوقات اسرائیلی‌ها نمی‌دانند که چگونه باید رفتار کنند». این وزیر اسرائیل در ماه گذشته با ابراز نگرانی‌اش گفت که اگر اسرائیلی‌ها «جنبه زشت» خود را نشان دهند، باعث آسیب دیپلماتیک خواهند شد.

در حالیکه نتانیاهو نگران رفتار اسرائیلی‌ها در امارات بود، واشنگتن‌پست در اوایل مهرماه سال جاری در مطلبی انتقادی نوشت که او در حین سفرهای دیپلماتیک به آمریکا چمدان لباس‌های کثیفش را برای شست‌و‌شوی رایگان به هتل‌های محل اقامت خود می‌برد.

سایت «سعودی 24» با نقل از «یدیعوت اخرونوت»نوشت: مدیر یک هتل مشرف به «برج‌الخلیفه» دبی در این باره می‌گوید: ما میزبان صدها گردشگر از تمام جهان هستیم و تعداد کمی از آنها معمولا مشکل ایجاد می‌کنند. اما اخیرا با گردشگران اسرائیلی که به هتل ما می‌آیند به مشکل خورده‌ایم. آنها هر چیز قابل حملی مانند حوله، چای کیسه‌ای، قهوه و حتی لامپ‌ها را با خود می‌برند.

صاحب هتل در پاسخ به درخواست روزنامه اسرائیلی برای تشریح نمونه‌ای از سرقت‌ها گفت: در هنگام خروج یک خانواده و دو فرزندشان دریافتیم که برخی از چیزها از اتاق کم شده است. زمانی که نماینده لابی در مورد موارد گم شده توضیح خواست، مهمانان شروع به جیغ و داد کردند. پس از صحبت و گفت‌و‌گو آنها حاضر به باز کردن کیسه و بسته‌های خود شدند. در نهایت ظرف یخ، گیره آویز و حوله‌های صورت پیدا شد. زمانی که تیم هتل اعلام کرد که مسئله را به پلیس اعلام می‌کند آنها حاضر به پس دادن وسائل و معذرت‌خواهی شدند.