رشد بی‌رویه شهرها و بخصوص حواشی آنها، حاشیه نشینی، نارسایی‌ها و پیچیدگی‌های اجتماعی و انسانی، مهاجرت و مسائل اقتصادی در تزلزل و فروپاشی حیات روستایی ریشه دارد و رشد و توسعه بسیاری از شهر‌ها درگرو ساماندهی عرصه‌های روستایی است. در دهه‌های گذشته تحولات اقتصادی اجتماعی حاکم برکشور از یک سو و آگاهی جمعیت از سوی دیگر سبب حرکات شدید مهاجرتی گردیده که این جابجایی دربعضی مناطق کشور با شدت بیشتری همراه بوده است. در همین راستا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است ایجاد ارتباط با کیفیت در روستا‌ها از شاخص‌های مهمی است که می‌تواند منجر به توسعه اقتصادی شود و از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری ‌کند.

مهاجرت امروزه پدیده‌ای است که در ایران به یک امر عادی تبدیل شده و بسیاری از کلان‌شهرها را با چالش مواجه کرده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ایجاد ارتباط کامل در روستاها، نه تنها باعث می‌شود روستاییان در محل زندگی‌شان بمانند و باعث رونق آن‌جا شوند، بلکه ممکن است موجی از مهاجرت معکوس از شهر به روستا را رقم بزند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، وزیر ارتباطات در حاشیه افتتاح آزمایشگاه مرجع سازگاری الکترومغناطیسی (EMC)، رادیو تلسکوپ و سامانه «شبیه‌ساز نرم‌افزاری ماهواره» SRI پژوهشگاه فضایی ایران در جمع خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آن‌ها پاسخ داد.

او در خصوص پیامک‌های مزاحم که مدت‌ها است به نقل محافل تبدیل شده و همه مدام درباره روند رسیدگی به این معضل می‌پرسند، گفت: این حق الناس گردن ماست؛ تعداد این پیامک‌ها با راهکارهایی که تا الان اعمال شده است کاهش پیدا کرده و برنامه‌های کنترلی برای متوقف کردن کامل این مزاحمت‌ها در حال پیگیری است.

50 درصد مردم از کاهش پیامک‌های مزاحم، رضایت دارند 

آذری جهرمی به نظرسنجی مجازی و میدانی درخصوص برنامه‌های کنترلی برای توقف پیامکهای مزاحم توسط وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: نتیجه این بود که تقریبا نزدیک 50 درصد مردم از این که تعداد پیامک‌های مزاحم کمتر یا متوقف شده احساس رضایت داشتند.

وی افزود: در کنار پیامک‌های مزاحم، مسئله اقتصادی مطرح است؛ ما باید در کنار متوقف کردن پیامک‌های تبلیغاتی، برای مشاغلی که برای کارشان نیاز به تبلیغات دارند، امکان تبلیغ فراهم کنیم تا امکان تبلیغات قانون‌مند و ارزان قیمت فراهم نشود، کسب و کارهای وابسته به این تبلیغات همواره به سمتی می‌روند که این مسئله را دور بزنند.

اینکه تمام روستاها به صورت کامل تحت پوشش ارتباط اینترنتی قرار بگیرند در برنامه ششم هدفگذاری 90 درصدی شده است. رسیدن به این هدف، وابسته به بودجه‌ای است که به وزارت ارتباطات اختصاص پیدا می‌کند و تلاش بر آن است تا با همکاری سازمان مدیریت برنامه و بودجه تخصیص‌های لازم گرفته شود و روند برقراری ارتباط کامل نیز سرعت بخشیده شود

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: فراهم کردن ابزار تبلیغاتی برای کسب و کارها، قطعا وظیفه وزارت ارتباطات نیست؛ اما برای حل این مشکل از کسب و کارهای نوپا که در حوزه دیجیتال مارکتینگ کار می‌کنند دعوت شده است و جلسات مفصلی نیز با آن‌ها صورت گرفته است؛ این کسب و کارها در حال اجرایی کردن برنامه‌ای جهت بهبود این وضعیت هستند. 

اینترنت‌رسانی در روستاها

اینترنت رسانی و فراهم آوردن زیرساخت های آن در روستاها، از دیگر فعالیتهایی است که وزیر ارتباطات آن را به جد پیگیری می‌کند. او به صورت خلاصه به این مقوله اشاره کرد و گفت: برنامه ششم توسعه ما را مکلف کرده  تا برای90 درصد روستاهایی که بالای 20 خانوار در آن زندگی می‌کنند، ارتباطات کامل (تلفن ثابت، اینترنت، تلفن همراه) فراهم شود و تعداد این روستاها در سراسر کشور حدود 46 هزار است. 

وی با بیان اینکه 66 درصد روستاهای کشور، ارتباطات کامل دارند، افزود: تنها سه درصد از روستاهای دارای ارتباط - بدون توجه به سکنه که تقریبا نزدیک 64هزار روستا و آبادی هستند- فاقد ارتباط کامل هستند، یعنی یا ارتباطات ثابت دارند یا اینترنت یا تلفن همراه و برنامه ما پوشش و امکان ارتباط کامل برای آن سه درصد است. 

وزیر جوان در ادامه افزود: اینکه تمام روستاها به صورت کامل تحت پوشش ارتباط اینترنتی قرار بگیرند در برنامه ششم هدفگذاری 90 درصدی شده است. رسیدن به این هدف، وابسته به بودجه‌ای است که به وزارت ارتباطات اختصاص پیدا می‌کند و تلاش بر آن است تا با همکاری سازمان مدیریت برنامه و بودجه بتوان تخصیص‌های لازم گرفته شود و روند برقراری ارتباط کامل نیز سرعت بخشیده شود.

آذری جهرمی گفت: تنها به رساندن اینترنت به روستاها اکتفا نشده، بلکه برای افراد روستا کلاس آموزشی برگزار گردیده است؛ دوره‌های آموزشی متنوعی برای زنان روستا گذاشته شده و زیرساخت‌های لازم برای آن مهیا شده اشت تا استفاده از اینترنت در آن مکانها به حداکثر رسانده شود؛ اکنون برخی از استارتاپ‌های حوزه گردشگری و کشاورزی، فعالیت‌شان را در برخی از روستاها آغاز کرده‌اند و جنب و جوش خوبی در این حوزه نیز به وجود آمده است.وی بیان داشت: ارتباط با کیفیت در روستاها، منجر به توسعه اقتصادی‌شان می‌شود و از مهاجرت آن‌ها به شهرها جلوگیری می‌کند، حتی گاهی باعث مهاجرت معکوس هم می‌شود. خیلی‌ها می‌توانند فعالیت خود را در روستاها ادامه بدهند.

آذری جهرمی: برخی از استارتاپ‌های حوزه گردشگری و کشاورزی، فعالیت‌شان را در برخی از روستاها آغاز کرده‌اند و جنب و جوش خوبی در این حوزه نیز به وجود آمده است؛ ارتباط با کیفیت در روستاها، منجر به توسعه اقتصادی‌ می‌شود و از مهاجرت آن‌ها به شهرها جلوگیری می‌کند، حتی گاهی باعث مهاجرت معکوس هم می‌شود

مباحث تکنیکی از سیاست جداست 

وظیفه CDNها رساندن و توزیع محتوا و اطلاعات به سرور بازدیدکننده سایت است. با استفاده از این سیستم سرعت ارسال اطلاعات به بازدیدکنندگان سایت افزایش یافته و زمان بارگذاری صفحات تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. وزیر ارتباطات در خصوص استقرار CDNها در کشور گفت: این کار به لحاظ هزینه‌ای برای ما مقرون به صرفه‌تر خواهد بود، منتها زمانی که مباحث تکنیکی با مباحث سیاسی قاطی می‌شود، نمی‌توان خیلی پیش رفت. 

او در پایان به سوالی در خصوص بازار وَس (خدمات ارزش افزوده) در ایران پاسخ داد و گفت: اپراتورها در این مساله دخیل هستند و این یک آفت بزرگ است، دو نگاه به مساله بازار وس وجود دارد؛ یکی اینکه در بالادست خدمات وس نیز مقررات‌گذاری صورت بگیرد و نگاه دیگر این است که مقررات گذاشته نشود؛ اجازه داده شود فضای اقتصادی رقابتی و آزاد باشد و با قوانین مشخص امکان نظارت روی آن وجود داشته باشد. هم اکنون سازمان تنظیم مقررات با توجه به هر دو رویکرد، در حال پیگیری این موضوع است تا نتیجه را به کمیسیون تنظیم پیشنهاد بدهد.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: همواره گفته‌اند دولت در عرصه مقررات گذاری در بالادست ورود نکند تا اقتصاد بخش درست پیش برود، بخش دیگری که مورد تاکید بوده نیز ایجاد قوانین است که در حوزه بالادستی هنوز قانونی تدوین نشده است. البته در این مدت با تشکیل کارگروه‌های مختلف سعی شده است با مجموعه‌هایی که کار خلاف انجام می‌دهند برخورد شود و پرونده‌های تخلف‌شان برای مراجع قضایی ارسال شود.