مشاور معاون درمان وزارت بهداشت: 

بیشترین شمار مبتلایان به ام.اس در تهران هستند 

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری‌ها گفت: تاکنون ۶۴ هزار بیمار مبتلا به ام.‌اس در کشور شناسایی شده‌اند و تهران بیشترین تعداد مبتلایان به این بیماری را دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر جمشید کرمانچی در همایش سالانه مدیران عامل و مدیران ارشد انجمن ام.‌اس کشور که در مشهد برگزار شد، افزود: پس از تهران بیشترین مبتلایان به ام.‌اس در شهرهای کرج، تبریز و اصفهان قرار دارند.

وی از اجرای بسته خدمتی ویژه بیماران خاص و صعب ‌العلاج در ۲۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی کشور خبر داد و گفت: در این بسته کمک به امر درمان بیماران ام.‌اس نیز پیش‌بینی شده است. 

کرمانچی گفت: در این چارچوب، تمام خدمات مورد نیاز تشخیصی، درمانی و مشاوره‌ای برای بیماران خاص و صعب‌العلاج از جمله ام.‌اس در مراکز جامع تخصصی ارائه می‌شود که از این طریق هزینه پرداختی بیماران نیز کاهش می‌یابد. 

در ادامه این همایش، دکتر محمدعلی صحراییان، نایب ‌رئیس انجمن ام.‌اس ایران نیز گفت: تعداد مبتلایان به بیماری ام.‌اس در کشور روبه افزایش است و طی یک دهه گذشته تعداد این بیماران افزایش چند برابری داشته است. 

وی تعداد مبتلایان به ام.‌اس را در کشور در یک دهه گذشته ۱۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۴۶ انجمن ام.‌اس در کشور فعال است.

    


معمولا بدون تجویز پزشک رقم می‌خورد

فاجعه‌‌ای به نام لنز‌های زیبایی

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران، نسبت به رقم خوردن فاجعه‌ای به نام «لنزهای زیبایی» هشدار داد.

علی صادقی طاری، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، به تبعات و عوارض استفاده ناآگاهانه از لنزهای چشمی اشاره کرد و گفت: متاسفانه استفاده از لنزهای چشمی بدون تجویز چشم پزشک، درحد فاجعه است.

وی با اشاره به این مطلب که لنز چشمی به عنوان وسیله‌ای شناخته می‌شود که کاربرد پزشکی دارد، افزود: ممکن است در موارد خاص برای زیبایی از لنز استفاده شود که در این صورت نیز، می‌بایست با چشم پزشک مشورت شود.

صادقی طاری، با انتقاد از عرضه لنزهای چشمی در هر موسسه و آرایشگاهی، تاکید کرد: لنز چشمی را نمی‌توان همه جا تجویز کرد، زیرا برای استفاده از این لنزها باید از سلامت چشم اطمینان داشت.

این فوق تخصص چشم پزشکی، ادامه داد: برای استفاده از لنز، چشم باید عاری از هر نوع بیماری باشد. بنابراین، لازم است که افراد قبل از اینکه بخواهند از لنز چشمی استفاده کنند، حتی برای زیبایی، می‌بایست توسط چشم پزشک معاینه شوند.

عضو هیات مدیره انجمن چشم پزشکی ایران، به لنزهای اجاره‌ای اشاره کرد و افزود: عفونت‌های چشمی، از تبعات استفاده از لنزهای اجاره‌ای است که سلامت بینایی افراد را تهدید می‌کند.

صادقی طاری گفت: معاینه چشم قبل از استفاده از لنز، خیلی مهم است، بطوریکه فردی که چشم خشک دارد، نمی‌تواند از لنز زیبایی نیز استفاده کند.