گران شدن قیمت مواد لبنی به خصوصی شیر و ماست به عنوان بخش اصلی نیاز غذایی جامعه، تبعات ناگواری برای سلامت مردم دارد. در‌واقع لبنیات به عنوان بخش مهمی از نیاز غذایی جامعه است که نقش بسزایی در وضعیت سلامت مردم دارد؛ به طوری که عدم مصرف لبنیات، ارتباط مستقیم با بروز انواع بیماری‌های خطرناک دارد.

رئیس دفتر تغذیه مراکز جمعی وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: وزارت بهداشت هرم تغذیه‌ای سالم را در ایران پیگیری می‌کند که الگوی هر نوع مشاوره تغذیه‌ای برای کارشناسان این حوزه است.

 رضا عزتیان ادامه داد: در الگوی هرم تغذیه سالم هر یک از اجزا بر اساس نیازهای بدن تعریف و ترسیم شده و میزان احتیاج بدن به مواد غذایی تعیین و مشخص شده است.

وی تاکید کرد: به طور مثال بر اساس الگوی هرم تغذیه میزان مصرف میوه و سبزی و تغذیه سالم برای هر یک از گروه‌های هدف و افراد در گروه‌های سنی مختلف مانند کودکان، نوجوانان و حتی سالمندان تعیین شده است. رئیس دفتر تغذیه مراکز جمعی وزارت بهداشت اضافه کرد: در این بین جایگاه شیر و لبنیات و مواد مغذی موجود در آن یکی از بخش‌های مهم هرم تغذیه محسوب می‌شود و گرانی فعلی شیر و محصولات لبنی می‌تواند سلامتی افراد جامعه به ویژه اقشار کم درآمد را تحت تاثیر قرار دهد،‌ از اینرو درخواست می‌شود در راستای حفظ ارتقای سلامت مردم، قیمت لبنیات کاهش پیدا کند.

از مواد جایگزین محصولات لبنی استفاده کنید

عزتیان اظهار کرد: شیر و مواد لبنی منبع  غنی کلسیم و استحکام بخش استخوان‌هاست و کمبود آن به شکستگی زود هنگام استخوان‌ها منجر خواهد شد.

وی اظهار کرد: افزایش قیمت شیر سبب تغییر در نیازهای بدن نمی‌شود و اگر افرادی توانایی مصرف محصولات لبنی به میزان استاندارد را نداشته باشد، می‌توانند از مواد جایگزین مانند کشک، ماست برای تأمین منابع کلسیم خود استفاده کنند.

رئیس دفتر تغذیه مراکز جمعی وزارت بهداشت اضافه کرد: البته دفتر تغذیه وزارت بهداشت همیشه جایگزینی برای شیر و مواد لبنی دارد؛ به طور مثال یکی از راه‌های تأمین مواد کلسیم مورد نیاز بدن مصرف مکمل‌های غنی شده از این ماده است.

عزتیان اظهار کرد: سبد حمایتی وزارت بهداشت برای مادران باردار و کودکان زیر ۵ سال در تأمین ریز مغزی‌های مختلف از جمله کلسیم همیشه انجام می‌شود اما اینکه وزارت بهداشت تمام ریز مغزی‌ها را به طور رایگان در اختیار مردم قرار دهد، تصوری کاملا نادرست است.

وی گفت: ممکن است امروزه با انواع سوء تغذیه در بین مردم جامعه روبرو باشیم که در این میان مصرف فست فود‌ها به عنوان عاملی در جهت ایجاد سوء تغذیه و نرسیدن به منابع ریز مغزی‌های لازم بدن است.