تا 3 سال آینده محقق می‌شود

افزایش یک متری تراز آب دریاچه ارومیه 

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست ‌گفت: تا سه سال آینده ارتفاع آب دریاچه ارومیه یک متر افزایش می‌یابد.

به گزارش ایسنا، مسعود تجریشی در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی که در سالن اجتماعات دانشگاه ارومیه برگزار شد، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و اجرایی شدن پروژه زاب و تصفیه خانه‌های تبریز و ارومیه تا ٣ سال آینده ارتفاع آب دریاچه ارومیه تا یک متر افزایش خواهد یافت. وی باتاکید بر اینکه به دلیل شرایط دریاچه ارومیه،  محیط‌زیست منطقه وضعیت حساسی دارد، تصریح کرد: ۸۰ ‌درصد از ٢٤ تالاب کشور نابود وخشک شده‌اند و تنها دریاچه ارومیه اکوسیستم خود را حفظ کرده است که این خود جای امیدواری است. تجریشی با اشاره به اینکه تنها ٥٠ درصد از اعتبارات پروژه احیای دریاچه ارومیه صرف احیای دریاچه شده است، خاطرنشان کرد:  ‌دولت در سال جاری ٥٠٧ میلیارد تومان اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است.

وی با اشاره به تولید یک میلیون دلاری محصولات کشاورزی در استان اظهار کرد: ‌متاسفانه مصرف آب در بخش کشاورزی استان متناسب با تولید نیست و این نیازمند مدیریت و برنامه‌ریزی برای کاهش مصرف آب و در کنار آن افزایش میزان تولیدات کشاورزی کم آب بر در استان است. معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور، ادامه داد: کاهش مصرف آب همراه با افزایش بهره‌وری و افزایش درآمد کشاورزان از اولویت‌های دولت است. به گزارش ایسنا؛  ‌طی مراسمی از زحمات پرویز آراسته تجلیل و مهران نظری سلطان احمدی به عنوان مدیرکل جدید حفاظت محیط‌زیست استان معرفی شد.

    


دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان خبر داد:

اقدامات اولیه برای لقاح مصنوعی «دلبر» 

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان با اشاره به اینکه کوشکی (یوز نر) نگه‌داری شده در پارک پردیسان همچنان امکان بارور کردن را دارد، از اقدامات اولیه برای انجام عمل لقاح مصنوعی بر روی دلبر (یوز ماده) خبر داد. 

ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات‌وحش پردیسان در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه محیط‌زیست خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت از سه یوز نگهداری شده در  پارک پردیسان (دلبر، کوشکی و ایران) گفت: با کمک متخصصان آلمانی که به ایران سفر کرده بودند، وضعیت این سه حیوان مورد بررسی قرار گرفت. وی در ادامه اظهار داشت: در قدم نخست کوشکی (یوز نر) بیهوش شده و از آن اسپرم گرفته شد، اسپرم‌های اخذ شده آنالیز شده و محققان متوجه شدند خوشبختانه با‌وجود اینکه این یوز به سن ده سالگی رسیده است، اما امکان بارور کردن را دارد. وی افزود: اسپرم کوشکی پس از بررسی در بانک اسپرم ذخیره شد. معماریان در ادامه تصریح کرد: دلبر (یوز ماده‌ای که در کلینیک پارک پردیسان نگهداری می‌شود)  بیهوش شد، و شرایط باوری آن مورد بررسی قرار گرفت چرا‌که پیش از این،  این یوز یک سقط جنین داشته و دچار مشکلات رحمی شده بود. این دامپزشک با اشاره به اینکه آزمایش‌های هورمونی پیش از این به صورت غیرتهاجمی روی این یوز ماده انجام شد، گفت: هورمون‌های وابسته به تولید‌مثل دلبر در مدفوع وی بررسی شد، هر دو تخمدان دلبر هم فعال است و این مسئله خوشحال‌کننده است، چون خلاف آن چیزی که تصور می‌شد، رحم این حیوان سالم است.

معماریان خاطرنشان کرد: البته رحم دلبر کاملا جوان و سالم نیست اما کماکان به عنوان یوزی که امکان باروری دارد شناخته می‌شود به همین دلیل ایمپلنت پروژسترون در بدن دلبر قرار داده شد.