رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک، تعداد مدال‌های طلا و مجموع مدال‌های طلا، نقره و برنز کسب شده توسط تیم‌های ایرانی در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک در شش سال اخیر را به ترتیب ۱۹ و ۵۳ مدال از ۵۴ شرکت‌کننده در این مسابقات ذکر کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی خاکیان قمی با اعلام این خبر اظهار کرد: تیم ایران در مدت شش سال اخیر از برگزاری این المپیاد سه بار موفق به کسب مقام سوم جهان، یک بار مقام دوم و دو بار موفق به کسب مقام قهرمانی شده است که این مهم در بین تمامی کشورهای شرکت‌کننده بی‌سابقه بوده است.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه المپیاد نجوم و اخترفیزیک زیر نظر انجمن بین‌المللی نجوم (IAU) اداره می‌شود و ایران، لهستان، تایلند، اندونزی و چین از جمله بنیانگداران این المپیاد هستند، افزود: طی تمام ادوار این المپیاد (۱۶ سال گذشته) ایران یکی از کشورهای با عملکرد قابل قبول در این المپیاد بین‌المللی بوده است و در شش سال گذشته عملکردی خیره‌کننده داشته است.

خاکیان با بیان اینکه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ مسئولیت کمیته ملی المپیاد بر عهده وی بوده است، خاطرنشان کرد: تغییر ساختار عملکردی، حضور مدرسان جدید در کمیته، ارتباط مستقیم با والدین دانش‌پژوهان برای تعامل بهتر کمیته ملی و خانواده‌های آنها، ایجاد دو گروه در شبکه‌های اجتماعی برای دانش‌پژوهان و والدین آنها به طور مستقل، استفاده از پتانسیل‌های دانش‌پژوهان دوره‌های گذشته، آموزش دوره پایه، اعم از فیزیک و ریاضیات عمومی از جمله اقدامات انجام شده در جهت افزایش راندمان و کیفیت عملکردی کمیته در شش سال گذشته بوده است.

نقش موثر دانشگاه صنعتی امیرکبیر

خاکیان با اشاره به مشارکت دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال گذشته در برگزاری این المپیاد خاطر نشان کرد: کسب نتایج درخشان تیم ایران در دوره اخیر المپیاد جهانی نجوم و کسب مقام قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۸ حاصل تلاش‌های دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک در دوره تابستانه و در دوره‌های آموزشی این دانش‌پژوهان بوده است.

وی تاکید کرد: با تلاش‌های صورت گرفته در ۱۰ سال ابتدایی، این کمیته در مجموع تعداد ۱۲ مدال طلا کسب کرده است، در حالی که طی شش سال اخیر تعداد مدال‌های طلای کسب شده توسط این کمیته به ۱۹ عدد رسیده است.

به گفته رئیس کمیته ملی المپیاد نجوم و اخترفیزیک، در طی ۱۰ سال ابتدایی، تعداد جوایز ویژه کسب شده توسط این کمیته سه جایزه بوده، در حالی که در شش سال گذشته هفت جایزه ویژه توسط این کمیته کسب شده است. وی با بیان اینکه در شش سال اخیر مقام‌های تیمی در این المپیاد کسب شده است، یادآور شد: این مقام‌ها به ترتیب رتبه سوم در رقابت ۲۰۱۳ یونان، مقام دوم در رقابت‌های ۲۰۱۴ رومانی، مقام اول در رقابت‌های اندونزی ۲۰۱۵، مقام سوم در رقابت‌های ۲۰۱۶ هند، مقام سوم در رقابت‌های ۲۰۱۷ تایلند، مقام اول در رقابت‌های ۲۰۱۸ چین از جمله موفقیت‌های تیم‌های ایرانی در المپیادهای جهانی نجوم  و فیزیک است.

وی با بیان اینکه در مدت ۱۲ سال برگزاری این المپیاد حدود ۵۰ کشور به این رقابت پیوسته‌اند، گفت: معمولاً در چنین فضایی در هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر از دانش‌آموزان کشور وارد فضای المپیاد می‌شوند که فقط حدود ۷۰ نفر آنها سهمیه ورود مستقیم به دانشگاه بدون شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها را کسب می‌کنند و همچنین حدود ۲۵۰ نفر سهمیه افزایش درصد کنکور را به دست می‌آورند. بقیه دانش‌آموزان افراد علاقه‌مندی هستند که دانشگاه به دنبال آنها است و به هر دلیلی جزو این تعداد محدود قرار نگرفته‌اند. این اثر مستقیمی است که این المپیاد بر فرایند آموزش کشور دارد.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر، خاکیان تصریح کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز می‌تواند با جذب حداکثری از حدود ۲۵۰ نفر باقیمانده، سطح دانشجویان ورودی خود را هر‌چه بیشتر ارتقا دهد.