مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور درباره گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌ او‌ ام) مبنی بر اخراج بیش از ۱۱۰ هزار افغان‌ از ایران توضیحاتی ارائه کرد.

مهدی محمودی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره گزارش اعلام شده از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت (آی‌ او‌ ام) مبنی بر اینکه از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیش از ۱۱۰ هزار افغان‌ از ایران اخراج شده‌اند، گفت: آماری که درخصوص بازگشت مهاجران ارائه می‌شود، بسیار کلی است و هم می‌تواند شامل افرادی شود که به صورت غیرمجاز از کشور ترد شده‌اند و هم شامل افرادی است که به صورت داوطلبانه از کشور ما خارج شده‌اند.

وی با بیان اینکه همه اتباع افغانستان ساکن در کشور به صورت دائم در اینجا نیستند، ادامه داد: بخشی از اتباع ممکن است برای کار و به صورت فصلی به کشور ما وارد شوند، این افراد چنانچه شرایط مناسب باشد، کارشان را ادامه می‌دهند و در صورتی که شرایط مناسب نباشد از آنجا که غیرمجاز هستند به موطن خود باز می‌گردند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران وزارت کشور خاطرنشان کرد: تا جایی که اطلاع‌ داریم، عمدتا افرادی که آمارشان از این طریق اعلام می‌شود، اتباع غیرمجاز هستند و به صورت خودمعرف یا به صورت دستگیری به کشور متبوع خود باز می‌گردند.

محمودی تصریح کرد: در کنار افرادی که دستگیر می‌شوند، مراکزی با عنوان مراکز خود معرف داریم که در این مراکز تسهیلاتی را ایجاد کردیم و افراد غیرمجاز با مراجعه به آنها اعلام می‌کنند که قصد دارند از کشور خارج شوند و ما این افراد را ساماندهی و تا مرز نیز همراهی می‌کنیم تا به کشور متبوع خود باز گردند.