در ماه‌های گذشته مدیریت شهری پایتخت خیز بلندی برای دادن مجوز هتل‌سازی در بوستان‌های جنگلی به بخش خصوصی برداشته و اخیرا نوید خاصه‌باف، مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران اعلام کرده است که مدیریت شهری قصد دارد برای ساخت چهار هتل پنج‌ستاره در پارک‌های جنگلی پایتخت سرمایه‌گذار جذب کند. حال آن که مسئولان اداره‌کل منابع طبیعی استان تاکید دارند که بوستان‌های جنگلی، عرصه منابع طبیعی هستند که صرفا مدیریت آن‌ها به شهرداری واگذار شده است و در طرح‌های مدیریتی مصوب این بوستان‌ها نیز مجوزی برای احداث سازه‌های سنگین در آن‌ها داده نشده است. در همین راستا، رضا بیانی، مدیرکل منابع طبیعی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار دیده‌بان ایران تاکید کرد که اداره‌کل متبوع او حتما از هتل‌سازی در پارک‌های جنگلی پایتخت جلوگیری خواهد کرد.

چند ماهی است که خبرهای زیادی از قطع درختان بوستان چیتگر که هزاران درخت آن مانند پارک جنگلی سرخه‌حصار به دلیل ضعف مدیریت شهری در نگهداشت و آبیاری آن‌ها دچار خشکیدگی یا آفت‌زدگی شده‌اند، به گوش می‌رسد. بخش زیادی از قطع درختان این بوستان یا نشانه‌گذاری‌هایی که برای قطع تعدادی درخت دیگر در آینده انجام شده، مربوط به عملیات بهداشتی- پرورشی است که برای احیای پارک جنگلی چیتگر توسط پیمانکاران شهرداری با مجوز اداره‌کل منابع طبیعی استان تهران در حال انجام است و نهال‌های جوان، جایگزین درختان خشکیده خواهند شد، اما هم‌زمان با این عملیات، در سه سال گذشته نزدیک ۱۵۰ درخت هم به صورت غیرقانونی در فرآیند احداث یک مجموعه فرهنگی توسط عوامل شهرداری در حاشیه دریاچه چیتگر قطع شده‌اند. 

تصاویر هوایی اخیر نشان می‌دهد محوطه جانمایی‌شده برای ساخت این مجموعه فرهنگی در اطراف دریاچه چیتگر است که کلنگ آن در دوره قبلی مدیریت شهری زده شده، اما عملیات عمرانی آن در دوره کنونی شهرداری سرعت گرفته است. این محوطه در گذشته سرشار از درخت بوده، اما در سال‌های اخیر نه‌تنها تمام درختان آن قطع و محوطه‌ای به وسعت نزدیک ۲ هکتار پاکتراشی شده است، بلکه در دوره قبلی مدیریت شهری، سازه‌های موقت کارگاه عمرانی در آن محدوده مستقر شده و در دوره کنونی نیز عملیات ساخت‌وساز مجموعه فرهنگی مد نظر شهرداری تهران آغاز شده است؛ البته اخیرا این ساخت‌وساز با دستور دادستانی استان و شورای حفظ حقوق بیت‌المال متوقف شده است.

در همین راستا، «رضا بیانی»، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار دیده‌بان ایران درباره جزئیات قطع درختان برای احداث یک مجموعه فرهنگی در بوستان جنگلی چیتگر توسط عوامل شهرداری، توضیح داد: از گذشته هشت پارک جنگلی در محدوده شهر تهران توسط سازمان منابع طبیعی به شهرداری احاله مدیریت شده است که طرح‌های مدیریتی این بوستان‌ها نیز در سال‌های قبل توسط کمیته فنی اداره‌کل منابع طبیعی استان تهران تهیه و تصویب شده است. براساس این طرح‌ها، شهرداری حق ندارد که در بوستان‌های جنگلی که مدیریت آن‌ها را برعهده گرفته است، هیچ اقدامی را خارج از طرح‌های مصوب انجام دهد، مگر این که برای هر اقدام خارج از طرح، مجوز جداگانه‌ای را از اداره‌کل منابع طبیعی استان دریافت کند.

وی افزود: در طرح‌های مدیریتی مصوب بوستان‌هایی که به شهرداری تهران احاله مدیریت شده است، تمام شرح خدمات و چگونگی انجام عملیات‌هایی نظیر احیا، واکاری و احیانا نصب سازه‌های سبک مشخص شده و طبق قانون، شهرداری برای هر اقدامی خارج از طرح‌های مصوب باید از منابع طبیعی مجوز بگیرد؛ بنابراین انجام هرگونه اقدام خارج از طرح توسط مدیریت شهری در بوستان‌های جنگلی، غیرقانونی است. البته شهرداری تهران در سال‌های اخیر برای دریافت مجوز برخی ساخت‌وسازها در بوستان‌های جنگلی اطراف پایتخت از جمله پارک جنگلی چیتگر به اداره‌کل منابع طبیعی استان درخواست داده بود، اما چون سازه‌های مد نظر شهرداری سنگین محسوب می‌شد و مناسب محیط‌زیست پارک‌های جنگلی تهران نبود، اداره‌کل منابع طبیعی استان درخواست شهرداری را نپذیرفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با بیان این که با وجود مخالفت اداره‌کل متبوع او با احداث سازه‌های سنگین در بوستان‌های جنگلی پایتخت، عوامل شهرداری تهران در سه سال گذشته در محوطه‌ای اطراف دریاچه چیتگر نزدیک ۱۵۰ درخت را در فرآیند احداث یک مجموعه فرهنگی قطع کرده‌اند، اظهار داشت: شهرداری ساخت‌وساز مجموعه فرهنگی مد نظر خود را بدون مجوز اداره‌کل منابع طبیعی استان آغاز کرده بود که خوشبختانه در حال حاضر این پروژه با پیگیری‌های اداره‌کل منابع طبیعی و طرح شکایت در دستگاه قضایی، با دستور دادستانی استان و شورای حفظ حقوق بیت‌المال متوقف شده و قرار است قوه قضاییه درباره سرنوشت پروژه تعیین تکلیف کند.