اعتبار پیشگیری از اعتیاد به اندازه یک کمپین رسانه‌ای هم نیست

رئیس گروه پیشگیری از اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت: اعتبارات پیشگیری از اعتیاد بسیار اندک است و حتی برای برگزاری یک کمپین رسانه‌ای نیز کافی نیست.

ماریت قازاریان افزود: در اردیبهشت امسال کمپین‌های رسانه‌ای به منظور پیشگیری از مصرف گل در نیمی از استان‌های کشور برگزار شد. طی این کمپین پیام‌های مختلف درباره گل از طریق پیام‌های چاپی مانند بیلبورد، از طریق رسانه‌های الکترونیک مانند انتشار مصاحبه کارشناسان در رسانه‌های استانی و از طریق رسانه‌ای محیطی به‌طور مثال نصب تبلیغ روی اتوبوس‌های شهری و برگزاری نمایش‌های خیابانی به مردم منتقل شد.

وی تصریح کرد: اعتبارات پیشگیری از اعتیاد بسیار اندک است و نمی‌توانیم دیگر اقداماتی مانند برگزاری کمپین رسانه‌ای انجام دهیم اما اگر جایی درخواست‌های موردی برای سخنرانی یا مشاور داشته باشد، از آن حمایت می‌کنیم. قازاریان همچنین به خانواده‌ها هشدار داد رصد کنند که فرزندان‌شان اوقات فراغت خود را کجا و با چه کسانی سپری می‌کنند و اگر تغییر رفتاری مشاهده کردند از مشاور و متخصص کمک بگیرند چرا که این تغییر رفتارها می‌تواند نشانه آغاز مصرف مواد باشد. وی خاطرنشان کرد: خط 09628 ویژه مشاوره تلفنی اعتیاد برای خانواده‌ها است. والدین باید اطلاعات و آگاهی خود را افزایش دهند چرا که اطلاع از تبعات مصرف یک ماده موجب پیشگیری از اعتیاد می‌شود.

    


امام جمعه بیله‌سوار:

ازدواج کودکان شبیه به جنایت است

امام جمعه بیله‌سوار در استان اردبیل گفت: شنیده‌ام برخی از آقایان در سن بالا از مناطق روستایی و حاشیه و خانواده‌های نیازمند و محروم همسر کم سن و سال اختیار می‌کنند. به نظر من این مساله چیزی شبیه به جنایت است. چون این بچه بدون شک به بلوغ فکری، جسمی و حتی جنسی نرسیده است.

اصغر جدائی یکی از مخالفان کودک همسری است و این پدیده را به شدت منع می‌کند. او می افزاید: هم از نظر عقل و هم فطرت، کودک‌همسری خوب نیست. امروزه شرایط زمان و مکان تغییر کرده است و بهتر است قوانین نیز در این باره اصلاح شود. اگر خودمان را جای این کودکان بگذاریم، هیچ‌کدام از ما حاضر به تحمل این شرایط نخواهد بود.  وی افزود: روایت داریم یکی از زیباترین بناها، بنای خانواده است. تشکیل زندگی و خانواده مدیریت می‌خواهد. بدون شک این بچه‌ها نمی‌توانند زندگی‌شان  را مدیریت کنند و از هر زاویه‌ای به کودک همسری نگاه کنید با عقل جور درنمی‌آید. 

جدائی با اشاره به سن ازدواج تاکید کرد: من اصراری به سن ازدواج ندارم. در واقع باور من این است که آیا جوان‌های ما وقت ازدواج‌شان شده است یا خیر؟ ممکن است جوانی به سن 25 سالگی هم رسیده باشد اما از لحاظ بلوغ فکری شرایط ازدواج را نداشته باشد. امام جمعه بیله‌سوار با بیان این‌که ازدواج و تشکیل خانواده، تشکیل یک کانون مقدس است گفت: متاسفانه در جامعه ما آمار طلاق بالا رفته و این نگران کننده است. گرچه ممکن است عامل طلاق‌ها فقط کودک همسری نباشد اما طلاق‌هایی هم به این دلیل رخ داده است. این افراد به بلوغ فکری نرسیده‌اند یا ممکن است تحت تاثیر مادروپدر باشند. به همین دلیل نمی‌تواند مستقل عمل کنند. زندگی‌شان را مدیریت کنند و طلاق رخ می‌دهد.