فراکسیون هوش مصنوعی مجلس رونمایی شد

فراکسیون هوش مصنوعی، جدیدترین تشکیلات در ساختار مجلس شورای اسلامی است که خبرساز شده است. 

تنها چند ماه پس از فراگیر شدن انقلاب هوش مصنوعی در صنایع دانش‌محور دنیا، گروهی در مجلس شورای اسلامی فراکسیونی برای سامان‌دهی به ضوابط استفاده از هوش مصنوعی راه انداخته‌اند. اما جالب اینجاست که دو چهره اصولگرای تندروی مخالف گسترش شبکه‌های اجتماعی لیدر‌های این فراکسیون هستند؛ را رضا تقی‌پور انوری و احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان.

به گزارش خبرآنلاین؛ ریاست این فراکسیون را رضا تقی‌پور انوری بر عهده دارد. چهره شاخص طرح صیانت. وزیر ارتباطات دولت محمود احمدی نژاد با دیدگاه‌های نزدیک به طیف پایداری که از مخالفان سرسخت توسعه تکنولوژی‌های جدید است.

از محدودیت برای ماهواره‌ها تا فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی و حتی پلتفرم‌های نمایش خانگی. این نماینده مجلس چند ماه پیش از اینکه خبر تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی اینچنین خبرساز و با واکنش روبرو شود، در شهرستان قم و در جمع گروهی از طلاب گفته بود: «سال ۱۳۸۸ آقای اوباما می‌گوید: اگر تکنولوژی تغییر می‌کند، رهبران، به خصوص ابرقدرت‌ها، باید جغرافیای سیاسی را مطابق با این پیشرفت‌ها تغییر دهند و از سال ۱۳۸۸ به بعد در کشور‌های مقابل آمریکا، شکل درگیری‌ها عوض شده است، و از این سال به بعد درگیر مباحث جنگ نرم در فضای کشور هستیم».

او که در این مراسم به عنوان رییس فراکسیون هوش مصنوعی سخن گفته بود، تاکید داشت: «گفتمان انقلاب اسلامی در فضای مجازی را باید تدوین، ترویج و تبیین کنیم؛ نگاه دنیا به اینترنت و فضای سایبر روشن است، ولی ما به عنوان انقلاب اسلامی از فضای مجازی چه می‌خواهیم؟».

اما ماجرای شکلگیری فراکسیون هوش مصنوعی پس از آن در رسانه‌ها خبرساز شد که احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان در مصاحبه با بهارستان درباره جزئیات اهداف این فراکسیون سخن گفت. اینکه آن‌ها قرار است با قانونگذاری از این تهدید، یک فرصت بسازند!

او در بخش‌هایی از این مصاحبه گفته است: «طی سال‌های گذشته ما شاهد رشد روز افزون فناوری‌های نوین با جایگاه محوری هوش مصنوعی هستیم. مستحضر هستید که توانمندی‌های هوش مصنوعی تمامی ابعاد زندگی بشر را در برمی‌گیرد و در نوع خود پدیده‌ای قابل توجه است. به طرزی در موج چهارم انقلاب صنعتی که طبق نظریات آینده‌پژوهان موجب تحولات عظیمی در تمامی ابعاد زندگی بشر می‌گردد هوش مصنوعی نقشی اساسی داشته و با اختلافی معنادار نسبت به سایر فناوری‌های نوین، چالش‌ها و ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. تحلیل ما این است که مجلس شورای اسلامی در این برهه تاریخی نقشی اساسی و غیر قابل اجتناب در زمینه‌ی هوش مصنوعی دارد. هوش مصنوعی در تمامی ابعاد خود اعم از حیطه‌های فنی و صنعتی تا عرصه‌های علمی و راهبردی به صورت نمایی در حال گسترش است و ما بایستی در عین پذیرش این فناوری به عنوان یک ظرفیت، به صورت فعالانه به برنامه‌ریزی، قانون‌گذاری، نظارت و توسعه‌ی هدفمندِ مطابق ارزش‌های فرهنگی و بومی خودمان اقدام کنیم. فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌ها در راستای تحقق این اهداف فعالیت می‌کند».

او بی‌اشاره به توانایی‌های مختلف هوش مصنوعی، از برنامه‌های شان برای مدارس در توسعه هوش مصنوعی گفته و سیاست‌های این فراکسیون را این‌گونه بیان کرده است: «فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده قصد دارد در قالب سه کمیته‌ی ۱- قانون‌گذاری هوش مصنوعی و حکمرانی داده ۲- کمیته رصد و نظارت هوش مصنوعی و حکمرانی داده ۳- کمیته تسهیل‌گری و حمایت از فعالین حقیقی و حقوقی عرصه هوش مصنوعی فعالیت کند».

در یک ساله گذشته هوش مصنوعی انقلابی در همه زمینه‌ها ایجاد کرده است و به عنوان یک فرصت بزرگ برای توسعه کشور‌ها در پیشرفت محسوب می‌شود. با این وجود تهدیداتی، چون احتمال از بین بردن فرصت‌های شغلی یا حریم خصوصی و ... را تهدید می‌کند.

در چنین شرایطی حضور دو چهره شاخص مخالف توسعه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در فراکسیونی که قرار است یک هوش مصنوعی را مدیریت کند، این پرسش را به وجود می‌آورد که آیا آن‌ها به دنبال تسهیل‌گری خواهند رفت یا هدف از چنین فراکسیونی ایجاد صیانتی جدید برای یک فرصت علمی بزرگ است؟

 واکنش آذری جهرمی به تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی

در همین باره آذری جهرمی وزیر سابق ارتباطات به تشکیل فراکسیون هوش مصنوعی و حکمرانی داده‌ها در مجلس واکنش نشان داد.

او در توئیتی در این باره نوشت: از «داده‌ها» که گذر کرده‌اند، احتمالا به دنبال حکمرانی «نداده‌ها» هستند.