خاموشی و بی‌آبی  20 خانوار روستای «شندوک» در دمای 50  درجه

در قرنی که دیگر حتی قطعی یک‌ باره آب و برق حتی برای ساعاتی محدود هم امان مردم را می‌برد، هستند مردمی که بدون بهره‌مندی از این نعمت روز و شبشان را سپری می‌کنند و به امید تحقق وعده‌های مسئولان روزگار را با سختی‌های فراوان می‌گذرانند. 

در سیستان و بلوچستان هنوز روستاهایی که از‌ ابتدایی‌ترین نیازهای زندگی بی‌بهره‌اند کم نیستند. کم آبی، خشکسالی، گردو خاک و هزاران هزار مشکل دیگر، داستان زندگی این روزهای‌ مردم این استان پهناور است.

اهالی روستای شندوک از توابع ایرندگان خاش یکی از همین مناطق است. روستایی که این روزها در گرمای‌ 50 درجه در شرایط بی‌آبی و بی‌برقی زندگی را برای ساکنانش به خصوص کودکان و افراد سالمند روستا سخت‌تر از همیشه کرده است.

یوسف گمشاد زهی، فعال مدنی در این باره به ایلنا می‌گوید: از اهالی همین روستا هستم و گویا این روستا از چشم مسئولان پنهان مانده که اهالی آن بدون آب و برق آن هم در گرمای بسیار شدید زندگی می‌کنند. 

او با بیان اینکه بارها مشکلات روستا را عنوان کرده‌ایم و از مسئولان خواسته‌ایم برای یکبار هم که شده به روستای ما بیایند و مشکلات اهالی را از نزدیک مشاهده کنند می‌افزاید: روستا 20 خانوار جمعیت دارد که به‌ محض تاریکی هوا مجبویم چراغ دستی روشن کنند که در تاریکی نباشیم. همچنین روزانه مجبوریم آب مورد نیازمان را از چاه نزدیک روستا تهیه کنیم. راه‌های روستای شندوک آنقدر خراب است که هربار برای رفت و آمد به شهر و روستاهای اطراف ساعت‌ها طول می‌کشد که از پیچ و خم جاده‌ها بگذریم.‌

و‌ی اضافه می‌کند: شخصا با استاندار صحبت کرده‌ و‌ مشکلات مردم روستا را به وی گفته‌ام اما متاسفانه تاکنون هیچ قدمی برای حل مشکلات مردم برنداشته‌اند.

 این فعال مدنی همچنین می‌گوید: این روستا یک مدرسه دو کلاسه دارد و همین موضوع نشان دهنده حد نصاب جمعیت برای برخورداری از خدمات دولت است.

مصطفی سیاسیر، نماینده مجری طرح جهاد آبرسانی وزارت نیرو در سیستان و بلوچستان هم در این باره به ایلنا می‌گوید: روستای شندوک ماهیت عشایری دارد و باید سامانه عشایر به این روستا خدمات بدهد.روستای شندوک مسیر دسترسی ندارد و ما به عنوان روستا برنامه‌ای برای‌شان نداریم.

به گفته او امسال روستاهای بالای 20 خانوار را در طرح جهاد آبرسانی پوشش می‌دهیم و تمام روستاهای فاقد آب و یا دارای تنش آبی را در طرح جهاد آبرسانی برنامه‌ریزی خواهیم کرد.

سیاسیر تصریح می‌کند: اگر روستای شندوک هم کد روستایی داشته باشد در طرح جهاد آب‌رسانی قرار می‌گیرد. این روستا در منطقه کوهستانی است و با منبع تامین آب، فاصله زیادی دارد و هزینه زیادی برای تامین آب این روستا لازم است.

 او‌ می‌گوید: در خاش مجتمع روستایی داریم و 83 روستا در طرح جهاد آبرسانی قرار دارند و تامین آب می‌شوند. در روستاهای ایرندگان هم شبکه گذاری انجام شده و فاقد آب نیستند. اما گاهی در طول شبانه روز به دلیل کمبود بارندگی و منابع آبی، جیره‌بندی می‌شود. مجتمع آبرسانی شهید خیابانی خاش که دهه 60 راه‌اندازی شده هم در طرح جهاد آبرسانی اصلاح خواهد شد. برای روستاها و بخش مرکزی خاش بهترین منبع آبی طرح کارواندر است که اجرا می‌شود.

 به گفته او روستاهایی که برق ندارند امکان آبرسانی در آن‌ها وجود ندارد و استفاده از دیزل هم به دلیل سوخت مصرفی‌ مشکل‌ساز است. قطعا اگر جمعیت روستای شندوک بالای 20 خانوار است شرکت توزیع برق برای برق‌رسانی به روستا برنامه‌ریزی خواهد کرد.

در حالی اهالی این روستا می‌گویند که این روستا 20 خانوار دارد، نماینده مجری طرح جهاد آبرسانی وزارت نیرو در سیستان و بلوچستان در ادامه می‌گوید: طبق آمار سازمان برنامه و بودجه روستای شندوک 7 خانوار دارد و روستاهای کمتر از 20 خانوار در اولویت ارائه خدمات نیستند.