طرح جدید درباره سهمیه مدال‌‌آوران نقره و برنز المپیاد در کنکور

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان از بررسی ایجاد سهمیه ثابت در کنکور برای مدال‌‌آوران نقره و برنز المپیاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.

«سید رضا حسینی» در گفت‌وگو با ایلنا در مورد تغییر در سهمیه دانش آموزان المپیادی در کنکور توضیح داد: هرسال در خصوص سهمیه مدال‌های نقره و برنز در وزارت علوم و وزارت بهداشت نشستی تحت عنوان شورای استعدادهای درخشان تشکیل و تصمیم گرفته می‌شود که میزان سهمیه مدال آوران نقره و برنز چقدر باشد. با توجه به همکاری‌های وزارت علوم، به نظر می‌آید این مشکل برای این وزارتخانه مرتفع شده، ولی هنوز این نشست در وزارت بهداشت برگزار نشده است و امیدواریم همکارانمان در این وزارتخانه نیز همانند سال‌های گذشته با ما همکاری داشته باشد.

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان بیان کرد: صحبت‌ها در خصوص کاهش سهمیه مدال‌های نقره و برنز در کنکور سراسری به ۱۰ درصد مطرح شده است، اما تصمیم گیری نهایی در مورد این عدد در حیطه کار وزارتخانه‌های علوم و بهداشت است. بنیاد ملی نخبگان و سازمان سمپاد به دنبال این هستند که مصوبه‌ای از شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته که هر سال تغییری در سهمیه‌های مدال آوران در کنکور نداشته باشیم و سهمیه تعیین شده برای هر سال ثابت بماند تا در سال‌های آینده دانش‌پژوهان همچنان درگیر این موضوع نباشند که سهمیه المپیادی‌های دارای مدال نقره و برنز در کنکور چقدر خواهد بود؟  او در ادامه با بیان اینکه سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از طریق بنیاد ملی نخبگان دنبال رسیدگی به وضعیت هرچه سریعتر به سهمیه مدال آوران المپیاد در کنکور است، عنوان کرد: بنیاد ملی نخبگان طرحی را با کمک سمپاد آماده کرده و این طرح را برای شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستاده‌اند که احتمالا در جلسات آینده به بررسی آن خواهند پرداخت.

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان در ادامه تصریح کرد: امسال هم در حال رایزنی هستیم که سهمیه‌ها همچنان مانند سالهای قبل باقی بماند. حقیقت این است که صاحبان مدال‌های نقره و برنز از اینکه دارندگان مدال طلا از کنکور معاف هستند، ناراحت نیستند، بلکه نارضایتی آن‌ها از این است که چرا سهمیه صاحبان مدال نقره و برنز در کنکور درست تخصیص داده نمی‌شود؟! در حال حاضر سهم برگزیدگان المپیاد که دارای مدال نقره و برنز هستند در کنکور ۲۰ درصد است و آن‌ها نمی‌خواهند سهم‌شان در کنکور به عنوان مثال ۳۰ درصد شود بلکه نگرانند همین سهم ۲۰ درصدی آن‌ها را کم‌تر کنند و مثلا به ۱۰ درصد برسانند.

حسینی عنوان کرد: امیدواریم سهم این افراد در کنکور حفظ شود، چرا که این نخبگان آینده‌سازان کشور هستند و رهبر انقلاب نیز بر توجه بیشتر به مسائل نخبگان تاکید دارند، ضمن اینکه خانواده این دانش آموزان نیز نسبت به آینده فرزندان خودشان نگران هستند و همچنین به دنبال اعطای امتیازاتی به المپیادهای جدید نیز خواهیم بود.

رئیس باشگاه دانش‌پژوهان جوان ضمن بیان اینکه در صورت مصوب شدن طرح بنیاد ملی نخبگان با کمک شورای عالی انقلاب فرهنگی خیلی از مشکلات سهمیه‌های المپیاد در کنکور حل می‌شود، اظهار کرد: بر اساس این طرح قرار است به جای اینکه هرساله با اعمال سهمیه‌ها و زحمت تعیین میزان آن وزارتخانه‌ها را دچار مشکل کنند، شورای عالی انقلاب فرهنگی یک سهمی را مصوب کند و مانند دارندگان مدال طلا، در خصوص صاحبان مدال نقره و برنز نیز از این به بعد سهم مشخصی هرساله در کنکور وجود داشته باشد.