رئیس بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری با اشاره به اینکه در حوادث چهارشنبه سوری بیشترین سوختگی مربوط به دست‌ها و صورت افراد است، اظهار کرد: این موضوع هم به دلیل استفاده از مواد محترقه است که معمولا آن را در دست می‌گیرند. بیشترین علت سوختگی هم ناشی از استفاده از مواد منفجره و ترقه‌های قاچاق است.

دکتر مصطفی ده‌مرده‌ای در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تاکنون و قبل از فرارسیدن چهارشنبه سوری سال جاری، حدود ۳۰ مجروح مرتبط با این حوادث به بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری مراجعه کرده‌اند، گفت: همه این افراد هنگام ساخت مواد منفجره و ترقه مجروح شده‌اند. اکثر این افراد به شکل سرپایی مداوا شدند؛ اما تعدادی هم بستری شدند.

وی افزود: متاسفانه نسبت به مدت مشابه در سال قبل (ایام نزدیک به چهارشنبه سوری) آمار مراجعین افزایش یافته است. تا سالیان قبل، پیش از فرارسیدن چهارشنبه سوری حدود ۱۰ مراجعه داشتیم که این آمار امسال رشد داشته است. در حوادث مرتبط با چهارشنبه سوری سال قبل میزان مراجعه به بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری حدود ۱۰۰ نفر بود که ۳۰ نفر هم بستری شدند.

وی با بیان اینکه بیشترین کسانی که در چهارشنبه آخر سال دچار سوختگی می‌شوند نوجوانان هستند، تصریح کرد: میانگین سنی افرادی که دچار سوختگی می‌شوند بین ۱۵ تا ۲۵ سال است. این گروه سنی بسیار آسیب‌پذیر هستند که خانواده‌ها باید از آنها مراقبت کنند، می‌توان از این مناسبت بدون خطر گذر کرد به شرط آنکه مراقب باشیم که از رفتارهای پرخطر دوری کنیم.

رئیس بیمارستان سوانح سوختگی مطهری با تاکید بر اینکه آسیب ناشی از حوادث سوختگی تا آخر عمر با افراد همراه است، گفت: نیروی انتظامی طی سالیان اخیر برای جلوگیری از توزیع مواد محترقه به خوبی اقدام کرده است، اما این به تنهایی کافی نیست و خانواده‌ها هم باید به فکر فرزندان خود که حس می‌کنند ممکن است به دنبال کارهای پرخطر در چهارشنبه سوری بروند، باشند.

او تاکید کرد: متخصصان چشم پزشکی، ‌ گوش و حلق و بینی و جراحی پلاستیک و بیهوشی بیمارستان مانند سالیان قبل آماده‌باش هستند.

وی در پایان گفت: توصیه می‌کنیم در مواجهه با فردی که دچار سوختگی می‌شود ابتدا موضع را با آب ۱۰ یا ۱۵ درجه شست‌وشو داده و آن محل را با ملحفه تمیز بپوشانند و به سرعت به اولین مرکز درمانی نزدیک به خود مراجعه کنند.

بیمارستان‌ها در آماده‌باشند

وزیر بهداشت نیز با هشدار نسبت به حوادث مرتبط با چهارشنبه آخر سال بویژه صدمات جبران‌ناپذیر حوادث چشمی ناشی از انفجار مواد محترقه، در عین حال از آماده‌باش مراکز درمانی از جمله بیمارستان‌های تخصصی چشم و سوختگی خبر داد.

بهرام عین‌اللهی در حاشیه دیدارش با وزیر بهداشت بورکینافاسو، با حضور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت ارائه خدمت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها در چهارشنبه پایان سال، گفت: یکی از حوادث تلخ در پایان سال به خصوص برای پزشکان و چشم پزشکان، حوادث مربوط به چهارشنبه سوری است. استفاده از برخی وسایل آتش‌زا و وسایلی که ایجاد انفجار می‌کند، بعضا می‌تواند حادثه آفرین باشد و به خصوص در شب چهارشنبه سوری در اورژانس‌ها شاهد این حوادث هستیم.

وی افزود: برخی تصور می‌کنند فقط کسانی که در این مراسم شرکت کرده یا از وسایل آتش‌زا استفاده می‌کنند، دچار این حادثه می‌شوند، در حالی که بیشترین حوادث را در عابرین و افرادی که تماشا می‌کنند، دیده‌ایم.

عین‌اللهی گفت: یکی از اتفاقات بسیار دلخراش صدمه به کودکان است. بچه‌هایی که در کنار آتش قرار می‌گیرند، دچار حادثه می‌شوند و بعضا این اجسام به چشم‌ اصابت می‌کند. وقتی چشم انسان دچار صدمه شود، به هیچ وجه قابل برگشت نیست و مانند شیشه‌ای است که بشکند. حتی اگر قرنیه را بخیه هم کنیم، دیگر مانند قبل نمی‌شود. اگر این اجسام به داخل چشم نفوذ کرده و شبکیه را خراب کنند، فرد مادام‌العمر دچار ضعف بینایی یا کوری می‌شود که قابل برگشت نیست. این حادثه خیلی تلخ است و جامعه پزشکی این روز را با تلخی طی می‌کند. زیرا افراد زیادی در سنین مختلف دچار حادثه می‌شوند.

وی با بیان اینکه توصیه می‌کنم که مردم از اجسام انفجاری استفاده نکنند، گفت: باید توجه کرد که موج انفجار می‌تواند همه چیز را پرتاب کرده و منجر به صدمه شود. در عین حال ما به عنوان وزارت بهداشت، به همه مراکز درمانی آماده‌باش کامل دادیم به ویژه مراکز سوختگی و تخصصی چشم. امیدواریم با کمترین حادثه چهارشنبه سوری را بگذرانیم.