رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ گفت: برخی از عابرین این ذهنیت را دارند که اگر تصادفی روی دهد، من مقصر نیستم که این طرز نگاه در برخی موارد اشتباه است.

 به گزارش تسنیم، سرهنگ علی‌اصغر شریفی در برنامه زنده «شهر امن»  افزود: در قانون تکلیف برای عابرین پیاده کاملاً مشخص شده است و در واقع قانون‌گذار محل تردد عابرین پیاده را تقسیم‌بندی کرده است. قانون‌گذار چندین بار در کتاب قانون به این نکته اشاره کرده است که عبور عابرین پیاده در عرض بزرگراه‌ها ممنوع است.

 رئیس مرکز اطلاع‌رسانی پلیس راهور تهران بزرگ بیان کرد: دو منبع حقوقی داریم که یکی از آن قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و دوم آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی است.

 وی گفت: ماده ۲۶ کامل تأکید می‌کند که اگر عابرین پیاده به تکلیف خود عمل نکنند و از مسیر‌هایی که برای آن‌ها تعریف شده عبور نکنند و به شرط اینکه راننده با سرعت مجاز تردد کرده و گواهینامه داشته باشد و خودروی وی دارای نقص فنی نباشد، عابر پیاده مقصر شناخته می‌شود.

 شریفی گفت: کروکی‌ها و بررسی‌های پلیس نشان می‌دهد که ۵۰ درصد از حوادثی که برای عابرین پیاده روی می‌دهد محل‌هایی هستند که عابریم پیاده اصلاً نباید در آن مکان‌ها حضور داشته باشند و نباید از آن‌ها عبور کند.

 وی با بیان اینکه اگر قرار است عابرین پیاده در محلی عبور عرضی داشته باشند باید از پل‌های عابرین پیاده استفاده کنند، گفت: ۵۰ درصد از فوتی‌های عابرین پیاده برابر اعلام پزشکی قانونی و گزارش‌های پلیس به بزرگراه‌ها و ۴۵ درصد نیز به خیابان‌های اصلی بازمی‌گردد و ۵ درصد از این آمار نیز به معابر محلی باز می‌گردد.

وی گفت: آمار تصادفات در بزرگراه‌ها بیشتر است چرا که سرعت در این معابر بالاست و نقش اصلی را در این خصوص ایفا می‌کند.  شریفی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰ درصد تصادفات عابرین پیاده در زمان‌های تاریکی هوا روی می‌دهد.