پس از حادثه فجیع ساختمان پلاسکو در دی ماه سال ۹۵، موضوع بناهای ناایمن تهران به صورت جدی در محافل رسانه‌ای و مدیریتی حوزه شهری مطرح شد. زنگ خطر وجود ساختمان‌های ناایمن متعدد در تهران، بار دیگر در تیرماه ۹۹ و با وقوع حادثه‌ای مشابه پلاسکو، این بار در کلینیک سینا اطهر خیابان شریعتی خود را نشان داد و در آن زمان، باز هم مسئولان وقت مدیریت شهری بر لزوم انجام اقداماتی جدی برای ایمن‌سازی ساختمان‌های پرخطر تهران تاکید کردند و حتی سخن از لیستی به میان آمد که سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران درباره ساختمان‌های خطرناک و بحرانی پایتخت از لحاظ احتمال بالای وقوع حریق تهیه کرده بود، مسئولان قبلی مدیریت شهری تهران هیچ‌گاه این فهرست را منتشر نکردند، اما این لیست بعد از وقوع حادثه متروپل آبادان در فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش ایلنا، اساسا تهران دارای ۳۳ هزار ساختمان پرخطر است که امکان وقوع آتش‌سوزی در آن‌ها بالاست.اما در این میان آخرین پایش سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران حکایت از این دارد که ۹ ساختمان از ۱۲۹ ساختمان ناایمن دارای وضعیت بحرانی، از لیست ساختمان‌های بسیار پرخطر خارج شده و وارد فهرست ساختمان‌های خطرناک شده‌اند.

در این میان باید توجه داشت که مساله حریق، صرفا یکی از جنبه‌های ناایمنی بسیاری از ساختمان‌های تهران است و قطعا تعداد ساختمان‌های پرخطر پایتخت از نظر عدم رعایت اصول ایمنی ساخت و ساز یا فرسوده بودن بنا از این مقدار بیشتر است و با توجه به این که اخیرا مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفته است که حدود ۲۷۸ هزار پلاک فرسوده در تهران شناسایی شده، در مجموع می‌توان برآورد کرد که چند صد هزار ساختمان کوچک و بزرگ ناایمن در دل پایتخت وجود دارد که وقوع کوچکترین حادثه‌ای ممکن است باعث آتش سوزی یا فروریختن آن‌ها شود.

در این باره مهدی عباسی، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به ایلنا گفت: سازمان آتش نشانی شهرداری تهران ۱۲۹ ساختمان بسیار پرخطر و بحرانی را در پایتخت شناسایی کرده است. البته این آمار مربوط به گذشته است. وی افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، بخشی از مراحل ایمن‌سازی برای تعدادی از این ۱۲۹ ساختمان انجام شده است، اما هنوز عمده این ساختمان‌ها با وضعیت مطلوب یعنی شرایط کاملا ایمن فاصله دارند. البته رفع خطر از تمام ساختمان‌های ناایمن قطعا کاری پیچیده‌ای است، چون تمام این ساختمان‌ها دارای مسائل حقوقی خاصی هستند و بعضا مشکلاتی برای حصول توافق بین مالکان و سرقفلی‌داران آن‌ها وجود دارد، اما گام‌های اولیه برای این که این ۱۲۹ ساختمان از فهرست ساختمان‌های بسیار پرخطر خارج شوند و وارد فهرست ساختمان‌های خطرناک شوند، یعنی حالت بحرانی آن‌ها از بین برود، برداشته شده است.

این عضو پارلمان شهری پایتخت تاکید کرد: آخرین پایش سازمان آتش نشانی شهرداری تهران از این حکایت دارد که ۹ ساختمان از ۱۲۹ ساختمان ناایمن دارای وضعیت بحرانی، از لیست ساختمان‌های بسیار پرخطر خارج شده و وارد فهرست ساختمان‌های خطرناک شده‌اند.

وی افزود: اقدامات انجام شده برای ایمن‌سازی این ۹ ساختمان و سایر ساختمان‌های ناایمن پایتخت صرفا مربوط به دوره جدید مدیریت شهری پایتخت نیست و در دوره قبلی هم مسئولان شهرداری، فرآیند ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن را دنبال کرده بودند، اما در دوره جدید، موضوع رفع خطر ساختمان‌های ناایمن با سرعت بیشتری در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.

عباسی در پاسخ به سوال دیگری درباره علت زمان‌بر شدن موضوع رفع خطر از ساختمان‌های ناایمن تهران و برنامه دوره جدید مدیریت شهری برای سریع‌تر پیش رفتن این فرآیند توضیح داد: ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن اساسا کار دشواری است، چون به دلیل وجود قصورهای ساخت‌وساز و عدم پایبندی به ضوابط قانونی در گذشته و همچنین وجود برخی اختلافات حقوقی میان مالکان، مستاجران و سرقفلی‌داران در بسیاری از این ساختمان‌ها، حصول توافق بین ذی‌نفعان و برنامه‌ریزی برای اجرای تمام ضوابط ایمن‌سازی در ساختمان‌های بحرانی، فرآیندی کاملا پیچیده است.