دبیر کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان تهران با نگاهی به افول سطح معاش در ماه‌های اخیر، دلایل آن را برمی‌شمارد؛ دلایلی که به اعتقاد او بیش از هر چیز ریشه در اقتصاد نابه‌سامان کشور دارد.

به گزارش ایلنا، علی‌اکبر عیوضی به یکی از دلایل افول معیشت یعنی افزایش نرخ دلار اشاره می‌کند و می‌گوید: نرخ دلار باز هم رکورد زده است. اگر به دنبال استقلال اقتصادی و برائت از سرمایه‌داری جهانی هستیم، چرا هر روز ارزش پول ملی‌مان سقوط می‌کند و ارزش دلار بالا می‌رود؟ این یک تناقض است که مردم اثرات آن را در زندگی روزمره خود لمس می‌کنند.

او ادامه می‌دهد: مردم بیش از هر چیز از وضعیت اقتصادی ناراحت و ناراضی هستند. اقتصاد خانواده‌ها به سختی می‌گذرد، به خصوص برای حقوق‌بگیران که در این وضعیت به سختی زندگی می‌کنند. بازنشستگان در شرایط به مراتب سخت‌تری نسبت به سایرین هستند و رنج‌ها را بیشتر احساس می‌کنند.

به گفته این فعال صنفی بازنشستگان، در چند ماه سپری شده از سال جدید، وضعیت اقتصادی و معیشتی بازنشستگان کارگری ۵۰درصد سقوط کرده که یک بحران جدی‌ست و باید به صورت عاجل به آن رسیدگی شود.

عیوضی توضیح می‌دهد: امروز یک بازنشسته اگر بخواهد برود از سوپرمارکت چند قلم کالا بخرد، باید حداقل ۵۰۰ یا ۶۰۰هزار تومان خرج کند. این قیمت‌ها برای مردم و بازنشستگان بسیار بالاست، آن هم در شرایطی که برخی از مسئولان بهترین سطح زندگی را دارند و فرزندشان در کشورهای خارجی در حال خوشگذرانی هستند. هر روز که با بازنشستگان صحبت می‌کنیم، متوجه می‌شویم بیشترین نارضایتی را از این جنس بی‌عدالتی‌ها دارند، از اینکه فرزندان و خانواده مسئولان در رفاه هستند اما فرزندان کارگران و مردم عادی، در رنج و مضیقه.

او با بیان اینکه تبعیض امروز بیش از هر زمان دیگری آزاردهنده است، می‌گوید: وقتی پایه زندگی متزلزل باشد و وضع اقتصادی خراب باشد، فرد شرمنده خانواده و زن و بچه‌اش می‌شود. باید شرایط زندگی مردم درک شود. مسئولان برای یک لحظه هم که شده خودشان را جای فرودستان بگذارند و ببینند یک بازنشسته با ۶ میلیون تومان حقوق چه دردی را تحمل می‌کند.

او به بیکاری جوانان خانواده‌های کارگری به عنوان یک معضل جدی دیگر اشاره می‌کند و می‌گوید: جوانانی هستند که سال‌ها تحصیل کرده‌اند اما فرصت کار و اشتغال ندارند و خانواده هم منابعی برای تامین زندگی این جوان ندارد. این جوان چه باید بکند؟

به گفته دبیر کانون بازنشستگان کارگری استان تهران، معضل مسکن معضل جدی دیگری است و ادامه می‌دهد: یک کارگری که شش میلیون تومان حقوق می‌گیرد، چند سال باید کار کند تا یک خانه 50 متری بخرد؟ اگر 100سال کار کند و همه پول را ذخیره کند، باز هم نمی‌تواند یک خانه ۵۰ متری بخرد.

او ادامه می‌دهد: از یک‌سو خودروسازان، خودروهای بی‌کیفیت تولید می‌کنند طوری که حتی به خودروی صفر هم اعتماد نیست اما قیمت همین خودرو از ۱۰۰ میلیون تومان به ۴۵۰ میلیون تومان رسیده بدون اینکه کیفیت و امنیت آن ذره‌ای ارتقا پیدا کرده باشد. یک پژو که ارزش واقعی آن ۵۰ میلیون تومان هم نیست، امروز دارد ۴۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود.

عیوضی با اشاره به وعده‌های کنترل تورم می‌گوید: دولت به مردم قول داده بود تورم را کنترل می‌کند. تورم نه تنها کنترل نشد که خیلی از اقلام گران‌تر از قبل هم شدند. تورم واقعی هر ماه بالای ۵۰درصد است. اگر قیمت هر قلم از مایحتاج زندگی را که در نظر بگیرید، نسبت به اوایل سال یا اسفند سال قبل ۱۰۰ تا ۱۲۰درصد افزایش داشته و برخی اقلام مثل برنج ایرانی که ۲۰۰درصد گران شده است. اینها رنج‌های واقعی زندگی مردم است.

او در پایان می‌گوید: از برخی مسئولان باید پرسید چرا عملکرد خودشان و خانواده‌هایشان با نسخه‌هایی که برای مردم می‌پیچند، از زمین تا آسمان تفاوت دارد؟