طبق اخبار رسمی که طی ۵ ماه گذشته به نقل از اورژانس کشور یا نیروی انتظامی منتشر شده، از ابتدای فروردین تا 30مرداد امسال، 7نوزاد رها شده در معابر شهر‌های تبریز، سیرجان، تهران، خرم‌آباد، زاهدان، بندرگز، گراش، با حکم قضایی به شیرخوارگاه‌های بهزیستی منتقل شده‌اند.

روز دوشنبه نیز دو نوزاد در جنوب و شمال پایتخت رها شدند و به این ترتیب تعداد نوزادان رها شده در 5 ماه نخست امسال به 9 نوزاد رسید. یکی از این نوزادها مقابل در شیرخوارگاه آمنه واقع در میدان ونک و دیگری در مجاورت بیمارستان فیروزآبادی واقع در شهرری حوالی ساعت 11:50 رها شده بودند.

مریم شاکری؛ کارشناس مسئول شبه‌خانواده بهزیستی تهران در مورد آخرین وضعیت این دو نوزاد به تسنیم گفت: نوزاد رها شده در مقابل شیرخوارگاه آمنه، به دلیل معلولیت به شیرخوارگاه «رفیده» و نوزاد بعدی به شیرخوراگاه آمنه انتقال یافته‌‌اند

وی با اشاره به جنسیت نوزادهای رها شده افزود: جنسیت هر دو نوزاد، پسر بوده ضمن اینکه نوزاد رها شده در مقابل شیرخوارگاه آمنه دچار معلولیت است؛ دو نوزاد پس از حضور نیروهای سازمان بهزیستی در محل، به شیرخوارگاه منتقل شدند. کارشناس مسئول شبه‌خانواده بهزیستی تهران گفت: زمانی که مددکاران، نوزاد پسر را در مقابل شیرخوارگاه آمنه پیدا کردند متنی همراه با لباس نوزاد بود که در آن نوشته بود که «توان نگهداری و عمل جراحی فرزند خود را نداشتیم.»

وی تصریح کرد: نوزاد اشاره شده نیاز به عمل جراحی دارد و به‌زودی این عمل انجام خواهد شد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران نیز در همین راستا نحوه پذیرش کودکانی که سر راه گذاشته می‌شوند را تشریح کرد و از مردم خواست با مشاهده چنین مواردی، با اورژانس اجتماعی (۱۲۳) تماس گیرند.

فاطمه ارزانیان، درخصوص آخرین وضعیت کودک معلول به ارائه توضیحاتی پرداخت و با اشاره به اینکه بعد از مشاهده کودک مقابل در شیرخوارگاه، مددکار برای پذیرش این کودک ورود کرد،  گفت: پزشک و پرستار ویزیت اولیه را انجام دادند و حتی اجازه ندادیم که مادریار به کودک شیر دهد، زیرا ممکن بود بلع کودک دچار مشکل باشد و در این زمینه از پرستار کمک گرفتند.

ارزانیان ادامه داد: همچنین نیروی انتظامی برای صورت جلسه وضعیت به شیرخوارگاه مراجعه کرد و از اورژانس اجتماعی نیز کمک گرفته شد. اورژانس بعد از انجام کار‌های اولیه در شیرخوارگاه آمنه این نوزاد را به شیرخوارگاه رفیده (شیرخوارگاه کودکان معلول) ارجاع داد. اکنون حال عمومی کودک خوب است و در شیرخوارگاه پذیرش شده است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص نحوه پذیرش کودکانی که سر راه قرار می‌گیرند، نیز اینطور توضیح داد که کودکانی که اغلب در ساختمان بهزیستی، شیرخوارگاه یا حتی بیمارستان‌ها رها می‌شوند، معمولا با اورژانس اجتماعی تماس گرفته می‌شود. در این راستا از مردم درخواست داریم در صورت مشاهده موارد این چنینی (کودکانی که سر راه قرار می‌گیرند) با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ تماس بگیرند. همکاران به فوریت در محل مستقر خواهند شد و اقدامات مددکاری لازم را انجام می‌دهند. پس از آن کودک را از طریق حکم قضایی به ستاد پذیرش و هماهنگی استان منتقل و در ستاد پذیرش نیز گزارش‌هایی تهیه و سپس برای جانمایی کودک او را در یکی از شیرخوارگاه‌ها پذیرش می‌کنند.

وی با بیان اینکه اولویت بهزیستی بازگرداندن کودک به آغوش خانواده است و «گاه» می‌توان خانواده‌های این کودکان را پیدا کرد و آن‌ها را در صورت صلاحیت خانواده ومهیا بودن شرایط به خانواده‌شان پیوند داد گفت: در غیر این صورت اگر خانواده آن‌ها را شناسایی نکنیم، کودک وارد مرحله فرزندخواندگی می‌شود. سازمان بهزیستی افرادی که متقاضی سرپرستی فرزندان دارای معلول یا نیاز به پیگیری درمان هستند را خارج از نوبت در اولویت قرار می‌دهد.

ارزانیان در ادامه درخصوص نحوه شناسایی خانواده‌های کودکانی که سر راه گذاشته می‌شوند، بیان کرد: هیچ کودکی نباید در خیابان بماند و براین اساس سازمان بهزیستی بعد از مشاهده کودکانی که سر راه گذاشته می‌شوند، آن‌ها را پذیرش می‌کند، اما بعد از اینکه کودک در شیرخوارگاه مستقر شد، مددکار به طور جدی پیگیر پیدا کردن اعضای خانواده کودک خواهد شد تا دوباره او را به خانواده پیوند دهد و اگر خانواده به لحاظ اقتصادی دچار مشکل بود، مورد حمایت قرار می‌گیرد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران افزود: در صورتی که خانواده کودک فاقد شرایط نگهداری باشد، دیگر اعضای خانواده کودک همچون عمه، دایی و خاله و... را پیدا کرده و در صورت دارا بودن شرایط او را به خانواده پیوند می‌دهیم. در غیر این صورت کودکی که فاقد سرپرست باشد، وارد مرحله فرزندخواندگی خواهد شد.