نماینده کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها اعلام کرد: بیش از 50 درصد کولبران دارای مدارک لیسانس و فوق‌لیسانس هستند. کولبری که فوق‌لیسانس ریاضی بود به خاطر حمل تلویزیون ال.سی.دی در مرز کشته شد. آیا اگر این افراد مشکل معیشتی نداشته باشند حاضرند جانشان را به خطر بیندازند؟

قباد کرمپور اظهار کرد: قرار بود برای شرایط سخت و نابسامان کولبران در مجلس تصمیمانی گرفته شود که متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ما هرروز شاهد اتفاقات تلخی برای این قشر زحمت‌کش در این راه پر از خطر هستیم که در مواردی منجر به کشته شدن آن‌ها می‌شود.

بازارچه‌های مرزی جان کولبران را حفظ می‌کند

کرمپور عنوان کرد: برای در امان بودن جان کولبران به نظرم باید مرز را کامل ببندند و تمام منطقه مرزی را سیم‌خاردار بکشند و در عوض یک بازارچه مرزی مانند مرز قصر شیرین ایجاد کنند تا جوانان وقتی برای حمل تلویزیون یا کولری به آن‌سوی مرز می‌روند کشته نشوند. تعدادی از کولبرانی که در مناطق مرزی کشته‌شده‌اند به خاطر حمل تلویزیون بوده است.

تأمین معیشت  با کاشت انگور و گوجه در تایر

نماینده کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: بیشترین کولبری در شهرستان مرزی پاوه انجام می‌شود آن‌هم به دلیل بیکاری مردم منطقه است. در این شهرستان مرزی هیچ‌گونه شغل و منبع درآمدی وجود ندارد. اهالی آنجا از روی ناچاری در کوه‌ها و تپه‌های سخت گذر انگور کاشته‌اند. عده‌ای نیز روی پشت‌بام خانه‌هایشان در تایر تراکتور خاک ریخته و گوجه و توت‌فرنگی کاشته‌اند که بتوانند تا مدتی مخارج زندگی‌شان را با این کار تأمین کنند.

او گفت: بارها از آن‌ها سؤال کرده‌ام که کاشت انگور در مناطق سخت گذر چقدر برایتان درآمد دارد که مردم دیگر مناطق کرمانشاه باوجود باغداری هم سود چندانی عایدشان نمی‌شود؟ گفتند  سالی 10 میلیون تومان، واقعاً با سالی 10 میلیون تومان با پنج سر عائله می‌توان زندگی کرد؟

10 درصد زنان پاوه، اورامان و مریوان

 کولبر هستند

نماینده کرمانشاه در شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه 10 درصد زنان مناطق پاوه، اورامان و مریوان کولبرند، افزود: چندی پیش یکی از مسئولان شهر پاوه گفت: این شغل برای بانوان ناپسند است، بله ناپسند است اما آیا برایشان اشتغال‌زایی کرده‌اید یا ماهانه  تنها 100  هزار تومان به حسابشان واریز کرده‌اید تا از کولبری دست بکشند. کولبران در این شرایط سخت اقتصادی چه‌کار کنند. بارها زنان کولبر مناطق مرزی پاوه با من درد دل کرده و گفته‌اند اگر ماهی فقط 2 میلیون تومان درآمد داشته باشند خوشبخت زندگی می‌کنند.

عضو شورای عالی استان‌ها ادامه داد: اگر مسئولان کولبری را شغل نمی‌دانند چرا می‌گویند این افراد بیمه شوند. بیمه کردن این افراد یعنی اینکه به کارشان ادامه بدهند و نماینده پاوه در مجلس و امام‌جمعه این شهرستان بارها با بیمه شدن کولبران مخالفت کرده‌اند. زیرا با بیمه کردن این افراد یعنی اینکه کولبری شغل است. اگر شغل است پس چرا به سمت آن‌ها شلیک می‌شود. همین سال گذشته چندین کولبر براثر سرما کشته شدند و یک هفته طول کشید که پیکر بی‌جان آن‌ها را از کوه پایین آوردند.

کرمپور در پایان افزود: نباید افرادی که اسلحه و مشروبات الکلی از مرز وارد می‌کنند و قاچاق‌برند را  با کولبرانی که لوازم برقی از مرز وارد می‌کنند، اشتباه گرفت.