رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، بیان کرد: در حال حاضر تنها شهروندان دارای تمکن مالی می‌تواند به روانشناس‌ها مراجعه کنند. بارها گفته‌ایم خدمات روانشناسی و مشاوره به کالایی لوکس تبدیل‌شده است و خیلی‌ها ‌ گلایه دارند که با این نرخ‌ها نمی‌توانند به روانشناس مراجعه کنند

به گزارش ایسنا، دکتر محمد حاتمی گفت: بهره‌مندی از خدمات روانشناسی و مشاوره یک نیاز عمومی و ملی است و در شرایط فعلی خانواده‌های کم‌درآمد و اقشار آسیب‌پذیر به دلیل عدم تمکن مالی برای مراجعه به روانشناس و مشاور، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

برای خدمات روانشناسی بودجه نداریم

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور درباره علت اصلی تحت پوشش بیمه قرار نگرفتن خدمات روانشناسی و مشاوره، گفت: علیرغم اینکه در بند «ج» ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه، برخورداری خدمات روانشناسی و مشاوره از بیمه‌های پایه و تکمیلی مصوب شده اما به دلیل عدم حمایت سازمان برنامه‌وبودجه این امر تا کنون عملیاتی نشده است.

او با یادآوری اینکه در این راستا سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ملاقات‌هایی را برای رایزنی با مسئولین دولتی در قوه مجریه و مقننه داشته اما تا کنون به نتیجه نرسیده است، تصریح کرد: حتی در شورای عالی بیمه سلامت این موضوع  مطرح شده است. اما برای اجرای این امر در قانون، بودجه‌ای در نظر گرفته نشده و از این رو بیمه‌ها نمی‌توانند این خدمات را تحت پوشش خود در آورند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، تصریح کرد: از طریق قرارگاه ستاد ملی کرونا نیز این امر را پیگیری کردیم. به رئیس‌جمهوری در این خصوص نامه نوشتیم که با پاندمی کووید ۱۹ شرایط پیچیده‌تر و بحرانی‌تر شده است و نیاز به دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره در بین مردم بیشتر احساس می‌شود. از این رو درخواست وصل شدن بیمه‌های پایه و تکمیلی برای خدمات مشاوره و روانشناسی را حداقل در دوران پاندمی کووید ۱۹ داشتیم اما آخرین پاسخی که دریافت کریم این بود که بودجه اختصاصی برای این امر وجود ندارد. البته ۲۳ فروردین سال جاری نیز دفتر رئیس‌جمهوری در همین راستا به وزیر اقتصاد نامه‌ای نوشته‌اند که امیدواریم نتیجه‌بخش شود.

نیاز جامعه به خدمات روانشناسی

حاتمی با بیان اینکه مراجعه مردم به روانشناس‌ها در قیاس با پیش از پاندمی کووید ۱۹ افزایش داشته است، خاطرنشان کرد: اگرچه در قانون بودجه ۱۴۰۱ بودجه اختصاصی برای این امر در نظر گرفته نشده است اما  با توجه به شرایط  بحرانی فعلی و در پاندمی کووید ۱۹ دولت می‌تواند این امکان را حداقل تا پایان پاندمی کووید ۱۹ فراهم کند.

او در بخش دیگر سخنان خود به طرح معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با عنوان «مشاوره فعال و پیشگیرانه برای زوجین نوپا در ۴ سال نخست زندگی مشترک» نیز اشاره کرد و بابیان اینکه معاونت امور زنان برای اجرای این طرح نظر سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور را نیز جویا شد، درباره آن توضیح داد: اهداف این طرح در جهت تحکیم بنیاد خانواده و کاهش طلاق بسیار خوب است اما در شیوه اجرا مشکل دارد. به معاونت امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری اطلاع دادیم که مسئولیت اجرا و نظارت و توانمندسازی روانشناسان و مشاوران این طرح نباید بر عهده نهادهایی باشد که توان تخصصی آن را ندارند و نیز در مورد توانمندی، مجوزها و استانداردهای لازم روانشناسان باید از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره استعلام دریافت شود.