قاچاق پرندگان از ایران به کشور‌های حاشیه خلیج‌فارس با کسب مجوز‌های رسمی تبدیل به یک تجارت کلان شده است و میراث طبیعی ایران را به تاراج می‌برد.

به گزارش فارس، اخیراً مجوز صادرات 850 قطعه پرنده زینتی به کشور کویت با امضای رئیس اداره کل محیط‌زیست استان خوزستان به امضا رسیده است. درحالی‌که پیش‌ازاین هم سابقه داشته و مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان خوزستان در توجیه این رویه گفته است: صدور مجوز برای پرنده‌های زینتی مثل «بلبل خرما» که از گونه‌های غیر حمایتی و پرورشی محسوب می‌شود، قانونی است. چون ازنظر قانونی، تجارت گونه‌های وحشی، صادرات و واردات پرندگان وحشی، زینتی و پرورشی در چارچوب دستورالعمل‌های جاری سازمان حفاظت محیط‌زیست امکان‌پذیر است و ازنظر «کنوانسیون سایتیس» (تجارت بین المللی گونه‌های جانوری و گیاهی) نیز منعی ندارد.

در این مجوز صحبت از انتقال هوایی 300 قطعه قناری، 100 قطعه بلبل خرما، 100 مرغ مینای پرورشی، 150 قطعه فنچ و 200 قطعه جوجه مرغ است.

قاچاقچیان روز روشن پرنده‌ها را در خوزستان زنده‌گیری می‌کنند

اما ناصر عبیات، فعال محیط‌زیست در واکنش به این خبر گفت: بلبل خرماهایی که اجازه صادرات آن داده‌شده در روز روشن و بدون هیچ مزاحمتی از طبیعت خوزستان به‌وسیله قاچاقچیان زنده گیری شده و پرورشی نیستند، و  با مجوز محیط‌زیست از کشور خارج می‌شوند.

ایمان ابراهیمی، پرنده‌شناس و مدیرعامل انجمن آوای بوم ایران نیز با اشاره به اینکه هر از چندگاهی خبر صدور مجوز صادرات پرندگان از سوی سازمان محیط‌زیست  شنیده می‌شود و مسئولان آن ادعا می‌کنند که این پرندگان پرورشی هستند، اظهار کرد: محیط‌زیست شناسنامه‌ای برای پرندگان پرورشی صادر نکرده است که پرورشی یا به اسارت گرفته شدن آن‌ها را بتوان تشخیص داد. متأسفانه تقریباً بیشتر بلبل خرماها و شاهین‌سانانی که در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خریدوفروش می‌شوند، با مجوز رسمی به این کشورها صادرشده‌اند. بیشتر بلبل خرماها و شاهین‌سانانی که در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس خریدوفروش می‌شود از ایران صادر می‌شوند.

ابراهیمی راه حل این مساله را شناسایی توالی گونه عنوان کرد و گفت: به زبان ساده از حیواناتی که ادعا می شود پرورشی هستند، باید شناسنامه داشته باشیم، که این شناسایی از طریق چیپست‌گذاری chipset زیر پوستشان ممکن است. این پرنده شناس با اشاره به اینکه چیپست گذاری پیشرفته ترین کاری است که امروز در دنیا برای ردیابی گونه ها انجام می دهند، توضیح داد که چیپست ها، تراشه الکترونیک کوچک ارزان قیمتی است که زیر پوست حیوان قرار داده می شود و امکان خوانش اطلاعات آن با دستگاه وجود دارد و اعداد ثبت شده در آن نشان می دهد که  هر حیوان نشانه گذاری شده در چه شرایطی قرار دارد.

قاچاق پرندگان، فساد شبه‌دولتی مشابه پول‌شویی

ابراهیمی صدور مجوز ورود و خروج گونه‌ها قبل از الزام چیپست‌گذاری را منجر به ایجاد یک فساد شبه‌دولتی مشابه پول‌شویی دانست و اظهار کرد: وقتی گونه‌ها علامت‌گذاری نشده باشند، قاچاقچیان به‌راحتی می‌توانند، گونه جانوری حاصل قاچاق را با مجوز دولتی و بدون اینکه مشخص شود این‌گونه از کجا آمده است، از کشور خارج کنند.

کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به‌شدت سیستم نظارت خریدوفروش حیوانات را در کشورشان جدی گرفته‌اند و سودجویان از خلاءهای قانونی در ایران استفاده کرده و پرندگان ایرانی را با کسب مجوز صادرات پرندگان زینتی با سود کلان به آن‌ها می‌فروشند.

این پرنده‌شناس در توضیح علت رشد این نوع تجارت در ایران گفت: کشورهای حاشیه خلیج‌فارس در چند سال اخیر به‌شدت سیستم نظارت خریدوفروش حیوانات را جدی گرفته‌اند، درحالی‌که ایران در سیستم‌های نظارتی عقب‌مانده است و در این شرایط اگر در محدوده ایران بخواهند گونه قاچاق را به اروپا منتقل کند، بدون نیاز به هزینه و ریسک بالا با کسب یک مجوز قانونی از سازمان محیط‌زیست تحت عنوان، صادرات پرنده زینتی سود کلانی به جیب می‌زنند.

ابراهیمی با تأکید بر اینکه این رویه در بلندمدت می‌تواند کشور ما را به پاتوق قاچاقیان حیات‌وحش تبدیل کند. ابراز کرد: برای سامان دادن با این موضوع راهی جز چیپست گذاری نیست. چون مافیای قاچاق پرندگان در ایران در حال سودجویی با کمک خلاءهای نظارتی و کسب مجوزهای قانونی هستند و  ایران را به یک کردیدور قاچاق قانونی پرندگان تبدیل کرده‌اند، تجارتی که سود دلاری کلانی را برای آن‌ها به ارمغان آورده و آسمان ایران را از پرنده خالی می‌کند.