عضو شورای شهر تهران گفت: در سال‌های اخیر پسماند‌سوزی به‌ عنوان یک‌راه حل غیرمجاز جهت فرار از مدیریت پسماند مطرح بوده است. واحد‌های صنعتی برای کاهش هزینه‌های جاری و برخی سودجویان نیز برای استفاده از ضایعات قابل ‌استفاده اقدام به پسماندسوزی می‌کنند، این موضوع در حاشیه‌ شهر‌های بزرگی مثل تهران و مراکز صنعتی بیشتر دیده می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهدی پیرهادی رئیس کمیسیون سلامت، درباره تاثیر پسماندسوزی بر آلودگی هوا اظهار کرد: به عنوان مثال پسماند سوزی در بخش فشافویه و کهریزک علاوه بر بروز آلودگی هوا یکی از عوامل انتشار بوی نامطبوع در محور اتوبان تهران - قم مطرح است. طی پایش‌های شبانه‌روزی در بخش فشافویه، نسیم شهر و اطراف فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، محدوده کهریزک و جاده وهن آباد مورد پایش محیط زیستی قرارگرفته‌ شده است که در این پایش چند مورد پسماند سوزی مشاهده شده و طی مذاکره با مسئولین امر در سازمان محیط زیست موضوع بر اساس قانون هوای پاک تحت پیگیری است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تصریح کرد: پیشنهاد ما در این خصوص اعمال ماده ۷ قانون مدیریت پسماند برای واحد‌های صنعتی و تبصره ۱ ماده ۱ حفظ اراضی کشاورزی برای جلوگیری از تغییر کاربری است.

پیرهادی یادآور شد: پسماندسوزی در شهرستان ری مربوط به اراضی کشاورزی (حاشیه جاده قدیم تهران قم) در اواخر فصل بهار و تابستان و به‌ منظور تغییر کشت است. کشاورزان در این منطقه پس از برداشت محصول خود اقدام به ایجاد آتش در مزارع کرده تا از این طریق بتوانند بقایای کشت قبلی و کنترل آفات را در مزرعه خود انجام دهند؛ همچنین برخی از این پسماندسوزی‌های کشاورزی مربوط به کاه و کلش و سرشاخه‌ها است.

وی گفت: در برخی مناطق از بین بردن اراضی کشاورزی منجر به تغییر کاربری‌های غیرمجاز می‌شود. در شهرستان اسلامشهر پسماندسوزی در حواشی یا کنار جاده‌ها و از واحد‌های صنعتی به دلیل عدم مدیریت صحیح پسماند بوده در شهرستان رباط‌کریم این موضوع رنگ دیگری به خود گرفته و به‌منظور استفاده از فلزات بیشتر کابل‌ها و سیم‌ها آتش زده می‌شوند.

 رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر افزود: گاز‌های آلاینده‌ای که حین پسماند سوزی تولید می‌شود با توجه به نوع پسماند و ضایعات متفاوت است، ولی به‌طورکلی گاز‌های مونوکسید کربن، مواد آلی فرار، ذرات دوده، خاکستر، گردوغبار و مواد معلق، ترکیبات NOX و کربن دی‌اکسید محصولات اصلی حاصل از پسماند سوزی هستند.

پیرهادی تاکید کرد: از طرفی پسماند سوزی ضایعات پلاستیکی منجر به تولید مواد بر پایه ارگانوکلر نظیر PVC می‌شود. گاز‌های متصاعد شده شامل دیاکسین و فوران است که گروهی از مواد شیمیایی بسیار سمی هستند. دیوکسین‌ها به عنوان یکی از سمی‌ترین مواد برای ارگانیسم‌های بدن هستند که سرطان‌زا هستند. همچنین سوزاندن پلیمر‌های پلی‌استایرن نظیر سینی‌های پلاستیکی گوشت، ظروف پلاستیکی ماست و اغذیه و ... استایرن آزاد می‌کند که از طریق پوست و ریه‌ها جذب شود و می‌تواند بر دستگاه عصبی مرکزی تأثیر بگذارد و سبب سردرد، خستگی، ضعف و افسردگی شود.

وی بیان کرد: بر اساس بازدید و پیمایش میدانی در محدوده شهر نسیم شهر پسماندسوزی در زمینه سوزاندن کابل‌های برق به جهت استحصال سیم مس از داخل آن مشاهده شده است که بعضاً حوالی عصر و اوایل شب دود ناشی از آن محدوده‌هایی از اتوبان تهران- قم را متأثر می‌کند؛ همچنین در محدوده‌ی مورد بررسی تعداد زیادی واحد‌های ذغالگیری به‌خصوص در شهرستان ری وجود دارد که متأسفانه تاکنون عملیات جمع‌آوری و انتقال این‌گونه واحد‌ها میسر نشده است و نیاز به همکاری سازمان محیط زیست و دستگاه قضایی است.

 رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر گفت: سامانه ریجکت سوز با ظرفیت ۲۰۰ تن پسماند خشک غیر ارزشمند در روز امکان استحصال انرژی از پسماند‌های شهری و تولید در حدود ۳ مگاوات الکتریسیته را فراهم می‌کند. مطابق گزارش‌های پایش نیروگاه پسماندسوز تهران در سال‌های گذشته، سطح آلایندگی گاز‌های خروجی از دودکش کمتر از حد مجاز بوده است.

پیرهادی ادامه داد: با توجه به رصد همکاران در شهرداری هیچ گونه تغییر وضعیت جدیدی در زمینه زباله‌سوزی ایجاد نشده و بر اساس گزارش سیاهه انتشار، روزانه حدود ۲۰۰۰ تن آلودگی در هوای تهران تولید می‌شود.