در حالی کیفیت هوای پایتخت ۱۴۵ و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است که کیفیت هوا در 22 ایستگاه در شرایط قرمز و ناسالم برای همه گروه‌ها قرار دارد.

بررسی ایستگاه‌های کیفیت هوای تهران

بر اساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوا در ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، سوهانک (منطقه ۱)، شریف (منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲، پاسداران (منطقه ۳)، دانشگاه علم و صنعت (منطقه ۴)، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۱۰، شهرداری منطقه ۱۱، پارک رازی (منطقه ۱۱)، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲)، پیروزی (منطقه ۱۳)، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)،  شهرداری منطقه ۱۵، پارک سلامت (منطقه ۱۷)، پارک قائم (منطقه ۱۸)، شادآباد (منطقه ۱۸)، شهرداری منطقه ۱۹، شهرداری منطقه ۲۰ و شهرداری منطقه ۲۱ در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار دارد.

کیفیت هوا در ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، پونک، شهرداری منطقه ۴، گلبرگ (منطقه ۸)، مسعودیه (منطقه ۱۵)، فرمانداری شهر ری (منطقه ۲۰)، شهرداری منطقه ۲۲ و شهرک چشمه (منطقه ۲۲) در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. و شهرداری منطقه ۱۵ با شاخص ۱۷۵ آلوده‌ترین ایستگاه تهران بوده است.همچنین در ایستگاه‌های میدان فتح (منطقه ۹)، اتوبان شهید محلاتی (منطقه ۱۴) و شهرداری منطقه ۱۶ ذرات معلق کمتر از۲.۵ میکرون به‌عنوان آلاینده شاخص هوای پایتخت ثبت‌نشده است.در ایستگاه‌های دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱) و شهرک چشمه (منطقه ۲۲) نیتروژن دی‌اکسید آلاینده شاخص است.نیتروژن دی‌اکسید (NO۲) از آلاینده‌های ناشی از احتراق سوخت در وسایل نقلیه موتوری، نیروگاه‌های زغال‌سنگ، نفت و گاز، بویلرهای صنعتی و سوزاندن زباله است.

از فعالیت‌های فیزیکی در هوای باز اجتناب شود

سازمان هواشناسی در این شرایط جوی نسبت به مدیریت جهت کاهش تردد خودروها و کنترل فعالیت واحدهای صنعتی، تأکید بر عدم تردد برای تمام گروه‌های سنی و اجتناب از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز توصیه می‌کند.

گفتنی است که شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود. بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل‌قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه‌های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه‌ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرناک است.

مهدهای کودک و پیش‌دبستانی تعطیل، مدارس غیرحضوری

در راستای آلودگی هوای تهران مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها تعطیل و مدارس به‌صورت غیرحضوری فعالیت خواهند کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفته است با توجه به گزارش‌های هواشناسی و شاخص آلایندگی هوا تصمیماتی در این جلسه اتخاذ شد که برای روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری اجرایی خواهد شد.

عابد ملکی افزود: مدارس در تمامی مقاطع در شهرستان‌های تهران، ری، پاکدشت، پیشوا و ورامین به‌صورت غیرحضوری فعالیت خواهند کرد همچنین به دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌شود در این روزها کلاس‌های خود را به‌صورت غیرحضوری برگزار کنند.

تشدید کنترل‌ها در جهت کاهش آلودگی هوای تهران

او همچنین اعلام کرد که در سه روز آینده تعطیلی موقت واحدهای صنعتی، کارخانه‌ها و مراکز مؤثر در تشدید آلودگی هوا را خواهیم داشت و ممنوعیت استفاده از سوخت مایع در نیروگاه‌ها و صنایع مجاور کلان‌شهرها نیز اعمال خواهد شد.

عابد بابیان اینکه بر این اساس تشدید کنترل دقیق‌تر خودروهای فاقد معاینه فنی، ممنوعیت تردد شبانه کلیه خودروهای گازوئیلی سنگین و همچنین جلوگیری از انجام کلیه فعالیت‌های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می‌شود اعمال خواهد شد، ادامه داد: بر اساس مصوبات این جلسه باید کنترل جهت جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها در پایانه‌های مسافربری و همچنین جلوگیری از سوزاندن زباله و شاخ و برگ درختان به‌طور جد اعمال شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران با اشاره به استقرار نیروهای اورژانس گفت: در این روزها استقرار پایگاه‌های سیار فوریت‌های پزشکی اورژانس در مناطق آلوده‌تر و پرتردد باهدف کاهش زمان دسترسی به پایگاه‌ها انجام می‌شود.