فوق تخصص بیماری‌های عفونی و ریه کودکان با تأکید بر اینکه زنان باردار نباید خود را در معرض هوای آلوده قرار دهند، گفت: سه ماهه اول دوران بارداری به دلیل تکامل مغز جنین بسیار حساس بوده و سطح میزان سرب غیرمجاز در هوای آلوده پس از تولد سبب پرخاشگری، عقب‌ماندگی ذهنی و غیره می‌شود.

تأثیر سرب موجود در هوا بر جنین

به گزارش ایرنا، دکتر ثمیله نوربخش افزود: بر اساس آخرین یافته‌های علم پزشکی در کشورهای توسعه یافته اگر سرب موجود در هوا بیش از پنج میکرو باشد از حد مجاز عبور کرده و تأثیر مستقیم بر جنین در رحم مادران باردار گذاشته و کودکان آنان را در سال‌های بعد از تولد ممکن است دچار بیماری‌هایی از قبیل کاهش ضریب هوشی، پرخاشگری، تشنج، بی‌قراری، عدم تمرکز و برخی دیگر از بیماری‌ها کند.

او با تأکید بر اینکه زنان باردار به هیچ عنوان نباید در معرض آلودگی هوای کنترل نشده قرار بگیرند، اظهار کرد: سرب به عنوان یکی از عناصر مهم در آلودگی هوا که دارای سم خطرناکی نیز هست تأثیر مستقیم بر جنین مادران باردار گذاشته و آثار جبران ناپذیری از خود بجای خواهد گذاشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه آلودگی هوا پس تولد نیز ممکن است در رفتارهای فردی آثار سویی از خود بجای گذارد، ادامه داد: سرب و دیگر سموم موجود در هوای آلوده همچنین سبب آسیب جدی به دستگاه تنفسی به خصوص در کودکان شده و با تحریک سیستم تنفسی (آنتی‌ژن‌ها) فرد را دچار بیماری کند.

آلودگی هوا  می‌تواند علائمی شبیه آسم ایجاد کند

فوق تخصص بیماری‌های عفونی و ریه کودکان با اشاره به اینکه ممکن است آلودگی هوا در برخی شرایط علائمی شبیه آسم در افراد ایجاد کند، ادامه داد: این آلودگی همچنین احتمال دارد ریسک بدخیمی (سلول‌های سرطانی) را بالا برده و علاوه بر فعال شدن این سلول‌ها آسیب جدی به دستگاه تنفسی وارد کند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با تأکید بر اینکه عوامل محیطی نقش بسزایی در فعال شدن سلول‌های سرطانی دارند، گفت: بر اساس یافته‌های متخصصان و پژوهشگران آمریکا سطح سرب بیش از میزان استاندارد در هوا می‌تواند سبب برخی مشکلات مغزی، آثار روحی و روانی، بزهکاری، عقب ماندگی ذهنی در انسان گردد که این مهم ریشه در دوران جنینی دارد.

به گفته او، سازمان جهانی بهداشت میزان سرب موجود در آلودگی هوای کشورهای مختلف را معیاری برای میزان آلودگی هوا عنوان می‌کنند.