مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران گفت: بخشی از خانواده‌های مهاجر افغانستانی که وارد ایران شدند کودکانی دارند که در آینده به عنوان کودک کار وارد خیابان‌ها خواهند شد به ویژه که به دلیل فشار زیادی که بوده به ایران وارد شدند و در ماه‌های آینده اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، نتیجه آن این خواهد بود که با موج جدیدی از کودکان کار مهاجر روبرو خواهیم شد.

معضل جدی مهاجران افغان به ایران

سید مالک حسینی در گفت‌وگو با ایلنا، در پاسخ به پرسشی درباره آمار کودکان افغانستانی که اخیراً به چرخه کودکان کار وارد شده‌اند، گفت: با توجه به تحولات اخیر در افغانستان، مسئله کودکان افغانستانی و خانواده‌هایشان که به ایران مهاجرت کرده‌اند، بسیار جدی شده است. به طور مرتب گزارش‌های میدانی داریم که خانواده مهاجرانی که تازه وارد کشور شدند، بدون سرپناه ماندند، از همین رو سعی می‌کنیم نسبت به ساماندهی مواردی که به ما منعکس می‌شود، اقدام کنیم.

او ادامه داد: البته بخش قابل ملاحظه‌ای از این افراد به دلیل ذهنیت و ترس از اینکه مهاجر غیرقانونی هستند، کمک نهاد دولتی را پس می‌زنند و الان با یک چالش جدید درباره مهاجرینی که نگرانی‌هایی به دلیل ورود غیرقانونی در پی تحولات اخیر به کشور دارند، روبرو هستیم و تعداد آن‌ها رو به زیاد شدن است.

کودکان مهاجر امروز، زباله‌گردان فردا

حسینی گفت: در حال رایزنی با بخش‌های مختلف هستیم و تلاش ما این است که سیاست واحد درباره مهاجران افغانستانی اعمال شود، چرا که وقتی وارد شهر می‌شوند، چالش خیلی جدی است. بخشی از این موضوع به کودکان این خانواده‌های مهاجر باز می‌گردد. اگر امروز آن‌ها را ساماندهی نکنیم، فردا در قالب کودکان کار و زباله گرد در شهر فعالیت می‌کنند.

مدیر عامل سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با بیان اینکه به هر آنچه گزارش می‌شود، ورود کردیم، گفت: برای نگهداری کودکان نمی‌توانیم کاری انجام دهیم و بر عهده بهزیستی است، اما در زمینه‌های مددکاری، با جدیت پیگیر هستیم و به دلیل جمعیت رو به رشد مهاجران کار ما در این زمینه زیاد شده است و تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم، اما اگر سیاست‌ها در این حوزه مشخص باشد، تکلیف شهرداری هم در این پازل روشن‌تر خواهد شد.

زندگی در گرمخانه با خانواده

حسینی در پاسخ به این پرسش که آیا اتباعی که به کشور ما می‌آیند، درخواست اقامت در گرمخانه‌ها ندارند؟ گفت: به هرکسی که به گرمخانه مراجعه کند بر اساس خود اظهاری خدمات‌رسانی می‌کنیم و اتباع خارجی و افراد غیر خارجی نداریم، اما هماهنگی‌های کلی با دستگاه‌های مربوط داریم، اما به این دلیل که با خانواده می‌آیند و می‌خواهند با خانواده زندگی کنند چنین شرایطی در گرمخانه فراهم نیست، اما همین الان مواردی را داریم که در گرمخانه‌ها میزبان آن‌ها هستیم.