حالا دیگر در بسیاری از کشورهای جهان، بزرگ‌سالان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و نوبتی هم که باشد نوبت کودکان است. برخی کشورها نیز مدتی است که واکسیناسیون نوجوانان در برابر بیماری را آغاز کرده‌اند اما رویکردها در این رابطه متفاوت است.

واکسینه 6 تا 18 ساله‌ها در ایران

وزیر بهداشت می‌گوید واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال از دو هفته آینده آغاز خواهد شد. بهرام عین‌اللهی روز دوشنبه ۲۲ شهریور گفت برنامه داریم که واکسن کرونا را به افراد در سنین مدرسه، یعنی از اواخر شش‌سالگی تا ۱۸ سالگی نیز تزریق کنیم. عین‌اللهی گفته است برای واکسیناسیون دانش‌آموزان به حدود ۱۳ میلیون دُز واکسن نیاز است که کارهای مقدماتی‌ هم از طریق واکسن‌های داخلی انجام‌شده و هم از طریق واردات.

کودکان اروپایی در چه سنی  واکسینه می‌شوند؟

به گزارش ایسنا، در ماه مه، آژانس دارویی اروپا (EMA) تزریق واکسن فایزر به کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله را تأیید کرد. از آن زمان، کشورهای مختلف اتحادیه اروپا با سرعت‌های مختلف این اقدام را آغاز کردند. در دانمارک (نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله) و در اسپانیا (نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ ساله)، بیشتر کودکان این گروه سنی حداقل یک دُز از واکسن را دریافت کرده‌اند.

فرانسه نیز به‌سرعت در حال انجام واکسیناسیون است و ۶۶ درصد از افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله یک دُز از واکسن را دریافت کرده و ۵۲ درصد کاملاً در برابر بیماری واکسینه شده‌اند. همچنین تا ماه اکتبر گذرنامه سلامت در این کشور به افراد زیر ۱۸ سال نیز تعلق می‌گیرد به این معنی که همه نوجوانان برای ورود به مکان‌هایی مانند سینما، موزه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید سرپوشیده، باید گذرنامه سلامت ارائه دهند.

در ماه ژوئن مشاوران علمی آلمان توصیه کردند که واکسن تنها باید به کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله مبتلابه بیماری‌های زمینه‌ای ارائه شود. اما در ماه اوت و پس از گسترش بیشتر سویه دلتا، تزریق واکسن به همه افراد بالای ۱۲ سال گسترش یافت.

طبق توصیه مقامات ارشد سلامت انگلیس کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله این کشور می‌توانند در برابر بیماری کووید-۱۹ واکسینه شوند و بدین ترتیب یک دُز واکسن فایزر به آنان تزریق می‌شود.

در سوئد کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله تنها در صورت داشتن بیماری ریوی، آسم شدید یا سایر بیماری‌های پرخطر، واجد شرایط واکسیناسیون هستند.

در نروژ به‌تازگی تزریق واکسن به کودکان ۱۲ تا ۱۵ ساله اعلام‌شده، اما تنها دُز اول تزریق می‌شود و تصمیمی برای تزریق دُز دوم اتخاذ نشده است.

واکسیناسیون اجباری در ایالات‌متحده

در ماه مه، تنظیم‌کنندگان مقررات دارویی در ایالات‌متحده و کانادا اولین افرادی بودند که تزریق واکسن فایزر برای کودکان ۱۲ سال به بالا را تصویب کردند. بلافاصله توزیع واکسن در سراسر ایالات‌متحده آغاز و دو دُز واکسن به فاصله سه هفته تزریق شد.

همچنین شرکت فایزر بررسی اثربخشی واکسن کرونا را روی کودکان سنین پایین‌تر آغاز کرده است. انتظار می‌رود نتایج اولیه بررسی تأثیر واکسن در افراد بین ۵ تا ۱۱ سال در ماه سپتامبر و داده‌های مربوط به نوزادان شش‌ماهه تا چهارساله تا پایان سال به دست آید.

در شیلی نیز تزریق واکسن به کودکان شش‌ساله تائید شده، درحالی‌که این شرکت اخیراً آزمایش‌ها بالینی خود را برای آزمایش واکسن روی کودکان شش ماه تا ۱۷ ساله آفریقای جنوبی آغاز کرده است.

تأیید واکسن کرونا برای کودکان سه سال به بالا در چین

در ماه ژوئن، چین شرایطی را فراهم کرد تا برخی از کودکان سه تا ۱۷ ساله بتوانند واکسن تولیدی شرکت سینوواک را دریافت کنند. چین اولین کشوری بود که واکسیناسیون برای این گروه سنی را مورد تائید قرارداد.

ازنظر تئوری تزریق واکسن کووید در چین داوطلبانه است اگرچه برخی مقامات محلی اعلام کرده‌اند که دانش آموزان اجازه نخواهند داشت در این دوره به مدرسه بروند مگر اینکه تمام اعضای خانواده واکسینه شده باشند.

اولویت واکسیناسیون بزرگ‌سالان در هند

هند دارای بیشترین جمعیت نوجوان در جهان است که طبق اعلام یونیسف جمعیت آن‌ها حدود ۲۵۳ میلیون نفر تخمین زده‌شده است. آخرین داده‌های سرولوژی ملی نشان می‌دهد که حدود ۶۰ درصد از کودکان این کشور از ابتدای شیوع کرونا ویروس در معرض ابتلا به بیماری کووید-۱۹ بوده‌اند و احتمالاً به دلیل عفونت‌های پیشین، مصونیت در بدن آنان ایجادشده است.

در ماه اوت، تنظیم‌کنندگان مقررات دارویی این کشور واکسن جدید تولید داخلی موسوم به Zydus Cadila را برای همه افراد ۱۲ سال به بالا تأیید کرد.