گزارش‌ها از افغانستان حاکی است سقوط شهرستان «کنگ» در نزدیکی شهر زرنج مرکز استان نیمروز باعث شد که شهروندان نیمروز پیش از حمله طالبان به شهر، خانه‌هایشان را ترک کرده و راهی ایران شوند. این در حالی اسن که سیل مهاجرت افغانستانی‌ها با تحرکات اخیر طالبان در این کشور و تسخیر بخشی از هرات آغاز شده بود.

به گزارش ایرنا، ویدئوهای منتشر شده در پل ابریشم بین ایران و افغانستان نشان می‌دهد که تعداد زیادی از خانواده‌ها به مرز رسیده و از مرزبانان ایران درخواست می‌کنند که به آنها اجازه دهند وارد خاک کشور ما شوند.

سیدرسول موسوی، مدیرکل غرب آسیا در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در صفحه توئیترش با انتشار تصاویری از حرکت پناهجویان افغان به سمت خاک ایران، نوشت: «صحنه‌های دردناکی در حال شکل گرفتن است. در پی حمله طالبان به زرنج صدها نفر به سمت مرز ایران در حرکتند. باید فکری کرد!».

در تصاویر این گونه به نظر می‌رسد که مرزبان ایرانی در ورودی را به روی پناهجویان می‌بندد اما گزارش خبرنگاران افغان حاکی است که ایرانی‌ها مرز را به‌روی آوارگان گشوده و آنها را به اردوگاهی در خاک ایران راهنمایی کرده‌اند.

شماری از افراد در رسانه‌ها اجتماعی از جمله فیسبوک نوشتند که «عبدالکریم براهوی» استاندار نیمروز و فرمانده پلیس نیز به طرف ایران فرار کرده‌اند.

اما لحظاتی بعد استاندار نیمروز با نشر ویدئویی در فسبوک فرار خود و فرمانده پلیس را تکذیب کرد و به مردم اطمینان داد که از آنها دفاع می‌کند و هیچ خطری شهر را تهدید نمی‌کند.

وزارت دفاع افغانستان هم با انتشار اطلاعیه‌ای گفته است که نیروی کماندو را به نیمروز فرستاده و به مردم اطمینان داده است که اجازه نمی‌دهند شهر نیمروز به دست طالبان سقوط کند.

محمدیونس عرب، عضو شورای استانی نیمروز گفت که وضعیت در شهر عادی است و ادعای سقوط شهر زرنج صحت ندارد و خودش در مقر استانداری حضور دارد.

همچنین شهر هرات در شرق ایران «به تازگی شاهد جنگ و درگیری شدید بوده» است و نیروهای طالبان در مناطقی که تصرف کرده‌اند، «دست به کشتار غیرنظامیان و غارت و چپاول اموال مردم زده‌اند».

در روزهای اخیر همچنین شهر لشکرگاه شاهد نبرد سنگین بین افراد طالبان و نیروهای دولتی افغانستان بود.

محاصره شهرهای هرات و نیمروز مردم این مناطق را به شدت نگران کرده است. در هر منطقه‌ای که طالبان مسلط شوند، مردم بصورت دسته جمعی این مناطق را ترک می‌کنند.

به همین دلیل احتمال دارد که با هرگونه پیشروی طالبان در شهرهای هرات و نیمروز سیل از مهاجران به طرف ایران سرازیر شوند.

باشگاه خبرنگاران، همزمان با انتشار خبر هجوم مردم جنگ‌زده افغانستان به سمت ایران، تصویری از کودکان پناهنده افغانستانی در آغوش سردار رضایی جانشین فرمانده ناجا را منتشر کرده است. عکسی که نشان می‌دهد برخلاف اخباری مبنی بر بستن مرزها به روی افراد فراری از دست نیروهای طالبان، مرزهای کشور به روی پناهجویان آواره از جنگ باز است.