گفته می‌شود در هفته ۷۵ کرونا، ایران در آستانه موج سهمگین‌تر کروناست به طوری که براساس ارزیابی وزارت بهداشت؛ در هفته اخیر شاهد افزایش ۳۸.۲ درصدی فوتی‌های ناشی از کرونا در کشور هستیم.

به گزارش ایسنا، در حالی که کرونای دلتا در ۲۹ استان کشور جولان می‌دهد، میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به زیر ۴۰ درصد رسیده و شرایط گسترش بیماری و ابتلا به آن بحرانی است، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نیز به رییس جمهور نامه نوشتند و هشدار دادند که ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه‌ها به حد اشباع نزدیک شده است. این در حالی است که گویا عزم مسئولان برای اعمال محدودیت‌ها جدی نیست و کارها به سیاق گذشته و بدون محدودیت انجام می‌شود.

کرونا جان ۳۶۶ نفر دیگر را گرفت

بنابر اعلام دیروز روابط عمومی وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت، ۳۲هزار و ۵۱۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و ۳۶۶ بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

در این میان، روند واکسیناسیون هر چند در روزهای اخیر سرعت گرفته است، اما تاکنون ۹ میلیون و ۹۲۵ هزار و ۶۰۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و دو میلیون و ۷۴۱ هزار و ۹۷۹ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۱۲ میلیون و ۶۶۷ هزار و ۵۸۲ دوز رسید.

تعطیلی ۶ روزه تهران چه فایده‌ای داشت؟

 هر چند وزیر بهداشت، مدیریت خود را در حوزه کرونا می‌ستاید، اما روسای دانشگاه‌ها و کادر درمان که به صورت مستقیم با نتیجه سیاست‌های دولت را در حوزه کرونا در ورودی‌ها و خروجی‌های بیمارستان‌های خود می‌بینند چندان راضی نیستند.

از آن جمله شروین شکوهی، رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان است که در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه با افزایش تعداد کلی بیماران، درصد تعداد بیماران بدحال هم افزایش می‌یابد، گفت: به هیچ وجه آینده روشنی از یک ماه آینده ویروس نداریم، تمام امید ما مثل پیک‌های قبلی این است که خود ویروس فروکش کند و این در حالی است که سیستم درمانی کشور شرایط بسیار سختی دارد

وی افزود: از طرف دیگر دولت هم اقدامات مطلوبی انجام نمی‌دهد، این ین گونه تعطیلی‌ها کمک نمی‌کند، آمار وحشتناک زیاد است و شرایط بسیار خطرناک است و با توجه به خستگی زیاد کادر درمان نمی‌توان با این شیوه کرونا را جمع کرد.

او گفت: چند روز قبل مرا به عروسی دعوت کردند، آنهم در چنین اوضاعی؛ مردم رعایت نمی‌کنند و انگار کسی هم جلودارشان نیست‌. بیش از یک سال است که کار ما اطلاع رسانی به مردم است؛ در حالی که عده‌ای هیچگونه رعایتی نمی‌کنند و در مورد این عدم رعایت دیگر نمی‌توان گفت فقط تقصیر دولت است.

تخت خالی و اکسیژن نداریم

شکوهی با بیان اینکه میانگین سنی مبتلایان با پیک‌های قبلی تفاوت چندانی نداشته است، اظهار کرد: در بیمارستان ما اصلا تخت خالی نیست. برای پذیرش بیمار از اورژانس به بخش یا باید یک نفر مرخص شود یا اینکه خدای ناکرده یک نفر جان خود را از دست بدهد، که تخت خالی شود.

وی افزود: دستگاه‌ها و تجهیزات بیمارستانی به طور مداوم کار می‌کنند و مستهلک می‌شوند و مشکلات اکسیژن در اکثر بیمارستان‌ها وجود دارد. آیا آینده روشنی از شرایط یک ماه آتی ویروس داریم؟ به هیچ وجه. تمام امید ما مثل پیک‌های قبلی این است که خود ویروس فروکش کند؛ در حالی که سیستم درمانی کشور شرایط سختی دارد و در حال نابود شدن است.

شکوهی درباره مراجعه روزانه مبتلایان به بیمارستان برای تزریق داروی رمدسیویر، بیان کرد: برای این موضوع متاسف هستم. یک فرد کرونایی را باید روزانه از خانه بیرون بیاوریم تا با اتوبوس، تاکسی، مترو و... به بیمارستان بیاید و چندین نفر را در راه یا در بیمارستان آلوده کند که دارو دریافت کند؛ درحالی که فرد کرونایی باید در قرنطینه باشد. مگر همه این افراد با ماشین شخصی به بیمارستان می‌آیند که رمدسیویر دریافت کنند تا احتمال انتقال بیماری کاهش یابد؟