درپی وقوع آتش‌سوزی‌های گسترده‌ در مراتع و جنگل‌های مناطق زاگرس و تداوم چندروزه این آتش‌سوزی‌ها و سرایت آن‌ها به مناطق دیگر، یک عضو هیئت‌علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور ضمن بیان اینکه سازمان‌های متولی حفاظت از منابع طبیعی ضعیف شده‌اند، به ایسنا گفت: تداوم چندین روزه آتش‌سوزی‌ها در مناطق صعب‌العبور نشان می‌دهد که هماهنگی کافی بین دستگاه‌ها در زمینه اطفای حریق به وجود نیامده است.

احمد رحمانی با اشاره به تأخیر در مهار آتش‌سوزی‌های اخیر در جنگل‌ها و مراتع زاگرس بیان کرد: به‌طورکلی مهار آتش‌سوزی‌های اخیر در مناطق زاگرسی به دلیل اینکه در مناطق صعب‌العبوری قرار دارند و جاده دسترسی نیز به آن وجود ندارد با تأخیر مواجه می‌شود این در حالی است که برای مهار آتش‌سوزی در چنین مناطقی باید از تجهیزاتی مانند هلیکوپتر و هواپیماهای آب‌بر به حد کافی استفاده شود.

به گفته او سازمان‌های متولی ازجمله سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان حفاظت محیط‌زیست طی سال‌های اخیر به لحاظ نیروهای انسانی، ‌امکانات و تجهیزات و مدیریتی ضعیف شده‌اند و نتیجه آن می‌شود شرایطی که اکنون در جنگل‌ها و مراتع کشور شاهد آن هستیم. اکنون داوطلبان، نیروهای سازمان‌های مردم‌نهاد و برخی سازمان‌های دلسوز در تلاش برای اطفای حریق در جنگل‌ها و مراتع هستند اما کافی نیست.

اعزام بالگرد از تهران برای مهار آتش

به گزارش ایسنا، در سال‌ جاری بارها آتش‌به‌جان جنگل‌های زاگرس افتاده است. آتش‌سوزی در جنگل‌های «نارک» نیز که از ساعت ۲۳ پنجشنبه‌شب (۱۷ تیرماه) و آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده خامی در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد که از ساعت ۱۹ شنبه (۱۹ تیر) شروع‌شده، همچنان مهار نشده است. باوجود گذشت چند روز از وقوع این آتش‌سوزی گسترده، از روز گذشته اعزام بالگرد به این منطقه افزایش یافت. روز گذشته محمد محمدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم‌اکنون یک بالگرد در حال انتقال نیروها به ارتفاعات نارک گچساران برای مهار آتش است و سه بالگرد دیگر از تهران، شیراز در حال اعزام به شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد جهت کمک به اطفای حریق جنگل‌های «نارک» هستند.

ابزار نداریم اما نقشه پیش‌بینی حوادث داریم

تأخیر در اعزام بالگرد و مهار آتش‌سوزی در مناطقی از زاگرس در حالی است که ماه گذشته رضا بیانی، جانشین معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از انتشار نقشه پیش‌بینی حریق در جنگل‌ها خبر داد و گفته بود که برخی از نقاط منطقه زاگرس در شرایط بحرانی به لحاظ ریسک بالای وقوع آتش هستند که ازجمله این مناطق می‌توان به بخشی از استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، فارس به‌ویژه قسمت‌های جنوبی آن، کردستان، لرستان، ایلام به‌ویژه مناطق شمالی آن و منطقه کبیر کوه که اولین موج گرمایی کشور عراق از این منطقه وارد استان ایلام می‌شود اشاره کرد.