سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: هنوز مجوز مصرف اضطراری برای هیچ کدام از واکسن‌های تولید داخل صادر نشده است.

کیانوش جهانپور در گفت‌و گو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به آخرین اخبار از واردات واکسن کرونا، بیان کرد: واردات واکسن خارجی، کماکان بر اساس وعده‌های شرکت‌های تولیدکننده‌ پیش می‌رود، البته ما وقفه‌ای هم در ایفای تعهدات تولیدکنندگان خارجی  بر اساس جداول پیش‌بینی شده شاهدیم. وی ادامه داد: البته همزمان هم دو واکسن تولید داخل در کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو در دست بررسی است که با تشکیل اطلاعات مطالعات کارآزمایی بالینی و ارائه گزارش گروه‌های ناظر، در روزها و هفته‌های آتی سازمان غذا و دارو در زمینه صدور مجوز مصرف استراتژیک تصمیم گیری خواهد کرد.

جهانپور در رابطه با همکاری شرکت‌های خصوصی افزود: تا الان بیش از ۳۸ مجوز و موافقت اولیه برای واردات از طریق شرکت‌های خصوصی صادر شده است، ولی تا آنجا که من اطلاع دارم اکثر این موارد به جایی نرسیده است.

وی ادامه داد: اگر هم موردی باشد، به نظر می‌آید یک الی دو مورد است، اما در کل تا امروز چیزی به عنوان ورود واکسن از بخش خصوصی نداشتیم و امیدوارم طی روزها و هفته‌های آتی همان موارد محدود واکسن هم وارد شود.

جهانپور در پاسخ به اینکه قرار است واکسن از چه کشورهایی وارد شود، گفت: تولید کننده‌های واکسن در دنیا مشخص است و فعلا واکسنی که برای ما می‌آید، از مسیر کووکس است که واکسن تولید کره جنوبی یا ایتالیا را تحویل ما می‌دهد، روسیه و چین هم طرف‌های خارجی هستند که تا امروز تامین کننده واکسن ما بودند.

وی در رابطه با تولیدات داخل واکسن کرونا، بیان کرد: هنوز مجوز مصرف اضطراری برای هیچ کدام از واکسن‌های تولید داخل صادر نشده، اگرچه تولید آنها با پذیرش ریسک توسط تولید کننده آغاز شده، اما هنوز مجوز مصرف و توزیع صادر نشده و به محض اینکه اطلاعات در سازمان غذا و دارو تکمیل شود و کمیسیون مربوطه، مجوز مصرف دهد، طبیعتا آنها هم به چرخه واکسیناسیون عمومی وارد می‌شوند، ولی تا امروز چیزی به عنوان واکسیناسیون عمومی با تولید داخل نداشتیم.