مشاور وزیر بهداشت در امور توان‌بخشی وزارت بهداشت گفت: شایع‌ترین مشکل سالمندان اختلال‌های حافظه است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدتقی جغتایی در مورد مهم‌ترین اولویت‌های سالمندان کشور، بیان کرد: سالمندان یک مسئله‌ی مهم برای کشوری هستند و حتی در این رابطه نیاز به دادن آمار  نیست چون تا الآن آمار‌های زیادی در رابطه با سالمندان اعلام‌شده است و روزبه‌روز هم بیشتر می‌شود، حتی همکاران سازمان بهزیستی به ماجرای سونامی سالمندان اشاره‌کرده بودند که درست هم بود و به دنبال آن بود که من اعلام کردم برنامه ملی سالمندان تصویب و ابلاغ‌شده و الآن در این مورد سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در حال انجام و بررسی کارهای مربوط به خودش است.

نیاز مبرم به رشته‌های تخصصی سالمندان

جغتایی ادامه داد: در حوزه بهداشت و درمان هم مهم‌ترین اولویت این است که اول نیروی انسانی موردنیاز تکمیل شود، یعنی باید رشته‌های تخصص سالمندی را تأسیس کنیم که چند سال فعال‌شده بود ولی الآن متوقف‌شده، همچنین دوره‌های کوتاه‌مدت که الآن همکاران متخصص بالینی در چند دانشگاه برگزار می‌کنند تا از این طریق ما متخصصینی داشته باشیم که در حوزه‌ی سالمندی کار کنند. جغتایی افزود: به عبارتی طب سالمندی باید جایگاهش در کشور گسترش پیدا کند و ما درزمینه‌ی نیروی انسانی متخصصین مختلف داریم ولی آموزش تخصصی لازم برای مداخلات خدمات درمانی و توان‌بخشی سالمندان کم داریم. او گفت: نکته دیگر به پرستارهایی مربوط است که اختصاصاً با سالمندان کار می‌کنند، فوق‌لیسانس این رشته سال‌هاست که ایجادشده و باید گسترش پیدا کند تا در این حوزه بتوانند بهتر کار کنند.

سالمندان در بیمارستان یا کلینیک‌ها خدمات اختصاصی بگیرند

جغتایی افزود: موضوع دیگر این است که باید برای سالمندان در مراکز ارائه‌ی خدمات در بیمارستان یا کلینیک‌ها، ساختارهای درست شود تا خدمات اختصاصی سالمندان را بگیرند که این هم همکاران دفتر سالمندی در حال پیگیری هستند تا این اتفاق بیفتد و مهم‌تر از آن این است که این خدمات در نظام شبکه ادغام شود.

او ادامه داد: شایع‌ترین مشکل که باید به آن توجه شود، اختلال‌های حافظه است که برنامه‌ایی برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده، افرادی که در معرض این مشکل هستند غربالگری می‌شوند و به دنبال آن خدمات توان‌بخشی به آن‌ها داده می‌شود. برنامه توان‌بخشی ابلاغ‌شده‌ی کشوری است و پیگیری می‌کنیم تا بخش‌هایی از برنامه توان‌بخشی در قانون هفتم توسعه کشور گنجانده شود تا به تغییرات دولت‌ها ربطی پیدا نکند.

خدمات توان‌بخشی تحت پوشش بیمه قرار گیرد

مشاور وزیر بهداشت در امور توان‌بخشی وزارت بهداشت افزود: در طول سالیان قبل به‌ویژه از ۲۰۱۴ به بعد سازمان بهداشت جهانی برنامه‌ای ویژه در حوزه توان‌بخشی تعیین کرد تا این خدمات در دسترس باشد و گسترش پیدا کند که در سال ۲۰۱۷ این موضوع دقیق‌تر بررسی شد واصل‌هایی برای آن تعیین شد. در این راستا مشخص شد که خدمات توان‌بخشی پزشکی باید در تمام سیاست‌های درمانی تسری یابد و همچنین درون ساختارهای ارائه خدمات سلامت، ساختار خدمات توان‌بخشی هم وجود داشته باشد و این خدمات دیگر نباید سطح سوم ارائه خدمات باشد و باید در سطوح ارائه خدمات پیشگیری و درمان ادغام شود و حتی خدمات توان‌بخشی پزشکی باید به‌تدریج تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

جغتایی گفت: از طرفی وسایل کمکی توان‌بخشی مانند سمعک، ویلچر در اختیار آن‌ها قرار گیرد و بر اساس این نکات قرار شد برنامه کشوری توان‌بخشی پزشکی تدوین شود که  ۲ سال برای آن زمان گذاشتیم و حاصل آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد، درواقع برنامه‌ی ما این است که خدمات توان‌بخشی در نظام ارائه خدمات دیگر ادغام شود و مراکز ارائه خدمات توان‌بخشی گسترش یابد.

او ادامه داد: همچنین اقداماتی در راستای گسترش خدمات نظام غربالگری ارائه شود که بیماران زودتر شناسایی شوند و موضوع دیگر تحت پوشش رفتن خدمات توان‌بخشی است، البته اکنون خیلی از خدمات توان‌بخشی در کشور ارائه می‌شود ولی مشکل ما در خدماتی است که نیاز به کار تیمی دارد مانند افراد دچار سکته مغزی، قطع عضو، ضایعات پیش‌رونده که این بیماری‌ها باید در دسته خدمات اولویت‌دار قرار گیرد و تمرکز ما بر این خدمات است.

جغتایی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها و بررسی صورت گرفته در کشور سالانه حدود ۱۰۰ هزارنفر دچار ناتوانی ناشی از سکته مغزی می‌شوند که به درمان جواب می‌دهند و همچنین حدود  ۳۰۰۰نفر در سال دچار ضایعه نخاعی می‌شوند.