انتشار لیست‌هایی از پایگاه‌های سلامت و سرای محلات برای ثبت‌نام واکسن کرونا و تکذیب این موضوع توسط وزارت بهداشت موجی از سردرگمی را در این روزهای پراضطراب موج چهارم کرونا بین مردم ایجاد کرده است. موضوعی که سبب شد تا دیروز سخنگوی ستاد مقابله با کرونا خبر دهد که هفته آینده یه صورت رسمی سایت ثبت‌نام واکسیناسیون کرونا فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش ایلنا، ماجرا از ۴ اردیبهشت و با انتشار چند لیست مختلف از خانه‌های سلامت و سرای محله‌ها شروع شد تا افراد بالای ۶۰ سال برای ثبت نام واکسن کرونا به آنجا مراجعه کنند، موضوعی که همان روز معاون درمان ستاد کرونا درباره آن گفت: «هنوز سامانه‌ای برای افرادی که خارج از لیست وزارت بهداشت هستند راه اندازی نشده، اما اگر کسی در اولویت است یا باید صبر کنند و یا به سامانه‌ی ۴۰۳۰ یا از طریق ۱۹۰ به معاونت بهداشتی اطلاع دهند.»

با این حال، انتشار لیست‌های مراکز برای ثبت نام واکسن همچنان ادامه داشت و با وجود خطر اپیدمی در موج چهارم، پایگاه‌های سلامت و سرای محلات با ازدحام جمعیت رو به رو بودند و طبق گفته‌های برخی افراد حاضر در صحنه، اسم افراد و کد ملی آنها هنگام ثبت نام در فرمی نوشته می‌شده، اما بعد از ساعاتی که از ازدحام و صف‌های عریض و طویل مردمی که در انتظار ثبت نام برای واکسن کرونا بودند گذشت، اطلاعیه‌ای از وزارت بهداشت صادر شد که در آن صراحتا اعلام می‌کرد: «تا این لحظه هیچ گونه ثبت‌نامی برای این منظور اعلام نشده و از هموطنان عزیز تقاضا داریم از حضور و تجمع بی‌مورد در مراکز بهداشتی خودداری کنند».

بعد از اطلاعیه وزارت بهداشت در مورد ماجرای ثبت نام واکسیناسیون مردم، مدیر کل سلامت شهرداری تهران، با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران ایران و شهید بهشتی تاکید کردند که چنین چیزی صحت ندارد و اگر بخواهیم سالمندان و گروه‌های مختلف ثبت‌نام کنند به هیچ وجه اجازه مراجعه حضوری را نمی‌دهیم چرا که بار بیماری را افزایش می‌دهد.

 واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال از امروز

در همین باره دیروز معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون بالای ۸۰ سال از امروز آغاز می‌شود. این افراد نیازی به ثبت نام ندارند و با آنها تماس گرفته می‌شود.

ایرج حریرچی افزود: بالای ۷۵ و ۷۰ ساله‌ها در سامانه سلامت ثبت‌نام کنند. وی ادامه داد: مردم به نشانی‌های جعلی ثبت نام برای واکسن مراجعه نکنند. معاون کل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسیناسیون در مراکز بهداشت صورت نمی‌گیرد و محل‌هایی مخصوص این کار تجهیز شده است.

هیچ‌گونه وجهی برای ثبت‌نام و تزریق واکسن پرداخت نمی‌شود

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در همین راستا گفت: آغاز واکسیناسیون فاز دوم کرونا از روز سه‌شنبه فقط برای افراد ۸۰ سال به بالا آغاز می‌شود. در اکثر شهرها و روستاهای ایران، پرونده الکترونیک این افراد در اختیار حوزه بهداشت قرار دارد و بنابراین از طریق تلفن و از مرکز بهداشت با آنها تماس گرفته شده و در روز و ساعت مشخص برای تزریق واکسن کرونا دعوت می‌شوند.

رئیسی اظهار کرد: ممکن است برخی افراد دارای پرونده الکترونیک سلامت نباشند که در این زمینه مقرر شد همه روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در سراسر کشور، شماره تلفنی را از هفته آینده یعنی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ اعلام کنند تا افراد ۸۰ سال به بالا که با آنها تماس گرفته نشده، با آن شماره تلفن تماس گرفته و اطلاعات آنها جهت واکسیناسیون کرونا ثبت شود.

وی ادامه داد: بنابراین هیچ‌گونه مراجعه حضوری برای ثبت‌نام واکسیناسیون افراد ۸۰ سال به بالا به مراکز بهداشتی و درمانی نخواهیم داشت و اطلاعات به صورت تلفنی اخذ و ثبت می‌شود. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای سایر گروه‌های سنی نیز از هفته آینده سایت Salamat.gov.ir معرفی شده و افراد به این سایت مراجعه کرده و اسم آنها ثبت می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس ثبت نام انجام شده، برای افراد پیامک ارسال شده و به آنها اطلاع داده می‌شود که در کدام فاز واکسیناسیون قرار گرفته‌اند. سپس از طریق پیامک از افراد برای واکسیناسیون دعوت می‌شود.

رئیسی تاکید کرد: واکسیناسیون در شبکه بهداشت در سراسر کشور به صورت رایگان انجام شده و هیچ‌گونه وجهی برای ثبت نام و تزریق واکسن پرداخت نمی‌شود.