عضو هیئت‌مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان، گفت: بر اساس گزارش موسسه‌های اجتماعی و شاخص جنسیت مرکز توسعه (SIGI) سازمان همکاری و توسعه اقتصادی OECD، در سراسر جهان زنان مراقبت‌های بسیار بیشتری از مردان انجام می‌دهند، بنابراین زنان تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان، محدودیت‌های سفر، قرنطینه‌های منزل، تعطیلی مدارس و مراکز مراقبت روزانه و افزایش خطراتی که خانواده‌های مسن با آن روبه‌رو هستند را به‌عنوان بار، بر دوش دارند.

به گزارش ایسنا، تهمینه شاوردی با بیان اینکه حدود ۸۵درصد از پرستاران و ماماها را در ۱۰۴ کشوری که داده‌های آن‌ها در دسترس است زنان تشکیل می‌دهند، گفت: زنان تقریباً  ۷۹ درصد از نیروی کار در مراقبت‌های بهداشتی را تشکیل می‌دهند و این امر آن‌ها را در معرض خطر بیشتر عفونت در پاندمی کووید-۱۹ قرار می‌دهد.

دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی، به دغدغه زنان در دوران پاندمی کووید-۱۹ پرداخت و افزود: زنان به دلیل نقش‌ها و مسئولیت متعدد و متنوع در خانواده بیشتر دغدغه ابتلا به بیماری را دارند. آمار نشان می‌دهد در ایران ۶۲ درصد بیماران کرونایی که شغل خود را ازدست‌داده‌اند زن هستند.

زنان حدود ۷۰ درصد از امور مراقبت‌  خانواده را انجام می‌دهند

او همچنین معتقد است که بر اساس آخرین اطلاعات موسسه ملی آمار و اطلاعات ایتالیا(، زنان بین ۲۵ تا ۴۴ سال حدود ۷۰ درصد از امور مراقبت را در خانواده‌ها انجام می‌دهند.

به  گفته این جامعه‌شناس، دغدغه نگهداری فرزندان کوچک در زمان عدم حضور مادر در خانه به دلیل اینکه والدین سالمند ترس از ابتلا شدن به بیماری را دارند نیز از جمله دغدغه زنان در پاندمی کووید ۱۹ بوده است.

زنان سه برابر بیشتر از مردان از تبعات روانی کرونا رنج می‌برند

شاوردی ادامه داد: گرچه تقریباً هیچ‌کس از اضطراب، نگرانی و آسیب‌های عاطفی ویروس کرونا در امان نیست، اما نتایج پژوهش موسسه Care نشان داده است که در جهان، زنان تقریباً سه برابر بیش از مردان از پیامدهای روانی گسترش ویروس کووید-19 نظیر اضطراب، کاهش اشتها و ناتوانی در خواب و عدم توان کافی برای انجام کارهای روزمره رنج می‌برند.

او افزود: بیش از ۸۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا خفیف نیازمند استراحت در منزل هستند و زنان نقش عمده و مهمی در مراقبت و حمایت افراد بیمار در خانه، افزون بر سایر مسئولیت‌های خود را دارند.

زنان در تیررس تعدیل نیروی کار

شاوردی با اشاره به دغدغه از دست دادن شغل به دلیل مشکلات سازمان‌ها و امکان تعدیل نیرو، اظهار کرد: سازمان‌ها به دلیل کاهش فروش کالا یا خدمات با بحران‌های اقتصادی مواجهه شده‌اند. بعضاً ناگزیر به تعدیل نیروی انسانی می‌شوند. از آنجایی که عموماً خانم‌ها در تیررس تعدیل قرار می‌گیرند، این امر به نگرانی آن‌ها دامن می‌زند. این امر در میان زنان سرپرست خانوار بیشتر است.

این جامعه‌شناس خاطرنشان کرد: گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ بیکاری در بهار ۹۹ نشان می‌دهد که جمعیت زنان شاغل ۱۵ سال به بالا از چهار میلیون و ۴۷۴ هزار و ۴۳۶ نفر در بهار سال گذشته به سه میلیون و ۷۸۹ هزار ۶۶۳ نفر در بهار سال جاری  رسیده است.

آسیب‌پذیری بیشتر زنان  در برابر بحران کرونا

او همچنین این را هم گفت که برخی از تحقیقات نشان داده است زنان امروزه به دلیل نقش‌ها و مسئولیت‌های متعددی که در خانواده و جامعه به عهده دارند بیش از مردان در مقابل این بحران آسیب‌پذیر هستند.

شاوردی در پایان با بیان اینکه تقریباً ۶۰ درصد زنان در سراسر جهان در مشاغل غیررسمی کار می‌کنند، درآمد و پس‌انداز کمتری دارند و بیشتر در معرض خطر فقر قرار دارند، گفت: دنیا بارها تجربه بیماری‌های فراگیر و عفونی را در حافظه تاریخی خود ثبت کرده و آزمون‌های موفق و ناموفقی را در این زمینه پشت سر گذاشته است؛ اما به نظر می‌رسد این تجارب نتوانسته در مواجهه با پاندمی کرونا چندان قابل استفاده باشد.