رئیس بیمارستان سینا با اشاره به خطر ورود به موج چهارم بیماری کرونا ئ اینکه خطر انتشار ویروس انگلیسی ۵ برابر و مرگ‌ومیر آن سه برابر بیشتر است که درواقع ۱۵ برابر خطر بالاتر خواهد رفت؛‌ گفت: مردم به این فکر نکنند که عید سال قبل کاری نکردند و امسال پروتکل‌ها را زیر پا بگذارند،

محمد طالب‌پور در گفت‌وگو با ایلنا افزود: وضعیت بیمارستان ما فعلاً در این مدت تغییری نکرده و الآن به‌صورت متوسط ۱۰ نفر در تریاژ می‌آیند، دو الی سه نفر بستری می‌شود و همچنین دو الی سه نفر هم ترخیص می‌شوند که به‌طورکلی الآن بیست مریض کرونایی در بیمارستان داریم، این در حالی است که ماه‌های قبل ۱۴۰ مریض داشتیم.

رئیس بیمارستان سینا افزود: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که برای انتهای بهمن و ابتدای اسفند داریم، خطر پیک بعدی که می‌تواند به همراه ویروس انگلیسی باشد را خواهیم داشت که خطر انتشار ۵ برابر و مرگ‌ومیر سه برابر که درواقع ۱۵ برابر خطر بالاتر خواهد رفت، بنابراین مردم باید این موضوع را جدی بگیرند و آگاه باشند چه خطری در کمین است.

تا پایان تیر سال آینده جامعه از ویروس کرونا مصون نخواهد بود

طالب‌پور افزود: طبق مطالبی که در جلسه‌ی کمیته‌ی کرونا در بیمارستان مطرح شد، تا انتهای تیرماه سال آینده جامعه از این ویروس مصون نخواهد بود، چون تزریق واکسن کرونا به‌تازگی شروع‌شده و باید ۲۰ الی ۳۰ میلیون نفر در جامعه واکسینه شوند تا جامعه تقریباً از اپیدمی مصون شود که لازمه‌‌اش این است، واکسن داخلی خودمان بعد از عید بین اقشار جامعه توزیع شود.

وی ادامه داد: توزیع واکسن با سرعت باید انجام شود تا خطر مرگ افراد مسن و کادر درمان و دیگر گروه‌ها کاهش پیدا کند.

پزشکان و پرستاران افسرده‌ شده‌اند

او با اشاره به خستگی کادر درمان و پیش‌بینی موج چهارم، ادامه داد: در شرایطی که اپیدمی کاهش پیدا کند، کادر درمان هم کمی استراحت می‌کند، پرسنلی که مبتلا بودند بهبود می‌یابند و دوباره به کار بر‌می‌گردند، درواقع کادر درمان بازیابی می‌شود، اما از طرفی مواجهه بااین‌همه ریسک‌پذیری و مرگ‌های که جلوی چشم آن‌ها رخ‌داده، باعث ایجاد دپرسیون و افسردگی آن‌ها می‌شود.

طالب‌پور افزود: اگر این افراد هرروز شاهد مرگ چند نفر در آی‌سی‌یو باشند، انرژی آن‌ها گرفته خواهد شد و تاب تحملشان بسیار پایین خواهد آمد، اما درهرحال اگر موج چهارم اتفاق بیفتد ما نیروهای جایگزین خواهیم داشت و برای سقف ۱۴۰ تخت، ظرفیت خدمت‌رسانی به بیماران را داریم و پرسنل شانه خالی نخواهند کرد.

آی‌سی‌یوها در حال پر شدن است

سایر پزشکان نیز می‌گویند احتمال بالا رفتن تعداد مبتلایان به کرونا با ویروس جدید زیاد است. روز گذشته مدیرکل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در توئیتی نوشت: افزایش بیماران کرونا در بیمارستان‌ها شروع شد و «آی سی یو»ها در حال پر شدن است، علت اصلی آن‌هم رعایت نکردن اصول بهداشتی است.

حسین کرمانپور در این توییت تصریح کرد:‌ شروع شد. اورژانس دوتا، بخش ۲۶ نفر و آی سی یو هم در حال پرشدن. علت: باهم رفته بودیم بیرون. علت: جلسه بودیم، ماسک رو برداشتیم چای بخوریم. علت: صبح جمعه دوستم اصرار کرد بیا دعای ندبه. علت: همه‌چیز را تا الآن رعایت کردیم، سری به مادر زدیم. این‌طور شد، مادر الآن آی سی یو بستری است.