معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش از بازماندگی از تحصیل ۸۹ هزار دانش‌آموز اول ابتدایی در سال جاری خبر داد.

رضوان حکیم‌زاده درباره آمار بازماندگان از تحصیل در پایه اول ابتدایی گفت: هرسال آمار بازماندگان از تحصیل را استخراج می‌کنیم و امسال هم با آمارهایی که از سازمان ثبت‌احوال گرفتیم، بازماندگان پایه اولی‌ها را با اطلاعات اسم آن‌ها به استان‌ها ارسال کردیم. آمار بازماندگان از تحصیل در پایه اول حدود ۸۹ هزار نفر است که به تفکیک استان‌ها شناسایی و احصا شدند، آمار بازماندگان از تحصیل سایر پایه‌ها  هم در حال پیگیری هستیم.

مدیران باید شرایط دانش آموزان را در نظر بگیرند

حکیم‌زاده درباره خانواده‌هایی که دو یا سه فرزند دارند که از یک گوشی استفاده می‌کنند و امکان دارد امتحانات آن‌ها باهم هم‌زمان باشد و آن‌ها را با مشکل مواجه کند، گفت: مسئولیت موضوع امتحانات و نحوه برگزاری آن با مرکز سنجش و ارزیابی وزارت آموزش‌وپرورش است، اما نکته‌ای که قابل‌توجه بوده، این است که ما همواره به مدارس و مدیران مدارس تأکید کردیم که برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه داشته باشند.  به گفته حکیم‌زاده برنامه‌ریزی‌های مدارس باید به‌گونه‌ای باشد که شرایط دانش آموزان را در نظر بگیرند؛ یکی از این موارد توجه به شرایط دانش‌آموزانی است که هم‌زمان با خواهر یا برادر خود در یک خانواده مشغول به تحصیل هستند که باید در برنامه‌ریزی‌ها توسط مدیران مدارس و معلم، این نکات مهم لحاظ شود و این هماهنگی‌ها در سطح مدرسه و کلاس اتفاق بیفتد.

بازگشایی مدارس تصمیم ستاد کرونا بود

او در توضیح جزییات بازگشایی مدارس در مناطق آبی اظهار کرد: در خصوص موضوع بازگشایی جزئی مدارس مناطق آبی و زرد همان‌طور که سخنگوی محترم ستاد ملی کرونا هم اعلام کردند، تصمیمی بوده که ستاد ملی کرونا گرفته و در این ستاد دست‌اندرکاران و مسئولانی از سازمان‌های ذی‌ربط حضور دارند که یکی از این سازمان‌ها و نهادها وزارت بهداشت است و با سنجش و ارزیابی جمیع جهات این تصمیم گرفته‌شده است.

طبق گفته‌های حکیم‌زاده مدارس کمتر از ۵۰ نفر جمعیت می‌توانند این بازگشایی را داشته باشند. این اقدام نیز عمدتاً در مناطق روستایی و عشایری و مناطق کم‌جمعیت است که آموزش را به‌صورت حضوری ادامه دهند.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌وپرورش توضیح داد: عمده این مدارس، کم‌جمعیت هستند، درعین‌حال که تعداد این مدارس زیاد است، اما تعداد دانش‌آموزانشان کم و گاهی کمتر از ۱۰ دانش‌آموز است که بعضاً در این مناطق دسترسی به فن‌آوری و امکان همراهی خانواده هم وجود ندارد.

خطر ترک تحصیل در کمین دانش آموزان

او با اشاره به خطر ترک تحصیل در مناطق کم برخوردار گفت: در خصوص دانش‌آموزانی که عمدتاً در مناطق کم‌برخوردار هستند، خطر ترک تحصیل و افت تحصیلی خیلی نگران‌کننده بود. همچنین در مناطق زرد و آبی برای دانش آموزان پایه اول و دوم ابتدایی با توجه به شرایط و ویژگی‌هایی که دارند امکان این‌که بتوانند مهارت‌های پایه به‌خصوص حروف الفبا را از طریق فضای مجازی و بدون ارتباط با معلم یاد بگیرند، تقریباً غیرممکن است.

حکیم‌زاده افزود: علاوه بر این برای درس‌های شایستگی‌های حرفه‌ای رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش که مستلزم انجام فعالیت‌های عملی است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی نحوه آموزش، حضوری خواهد شد و در هیچ شرایطی تعداد دانش آموزان بیشتر از ۱۰ نفر نخواهد بود.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش بیان کرد: در رابطه با چگونگی اجرای بازگشایی در مدارسی که مشمول هستند و پایه‌های اول، دوم ابتدایی و فنی حرفه‌ای دارند، باید با توجه به تعداد دانش‌آموزان و شرایط مدرسه فوراً جزئیات را در خصوص تقسیم‌بندی دانش آموزان، نحوه حضور و ساعات حضورشان را شورای مدرسه انجام دهند. این اقدام بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا است و در سراسر کشور اعلام‌شده است.