رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: با توجه به اینکه واکسن کرونای ایرانی فاز یک انسانی را شروع کرده و تا واکسن تولید داخل به نتیجه برسد نیاز به زمان نسبتا طولانی داریم؛ واکسن باید هرچه سریعتر خریداری شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدرضا ظفرقندی در نشست خبری سازمان نظام پزشکی، در تشریح فازهای مطالعاتی واکسن کرونا، گفت: در فاز اول ۵۰ تا ۶۰ نفر، به تدریج از واکسن استفاده می‌کنند تا عوارض بررسی شود. فاز دوم بر ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر انجام می‌شود و هدفش این است که میزان بقا و تولید آنتی‌بادی بررسی شود و فاز سوم که جمعیت ۳۰ هزار نفری را شامل می‌شود باید مشخص کند که تاثیر این واکسن بر سنین و جنس‌های مختلف و بیماری‌های زمینه‌ای و... چگونه است. هیچ واکسنی بدون طی این مراحل قابل‌استفاده نیست.

وی گفت: با مشکلاتی که تحریم ایجاد کرده بود درنهایت با مشکلات، پول کووکس را پرداخت کردیم. البته کووکس بر اساس سهمیه‌بندی واکسن کرونا را توزیع می‌کنند. مثلا در فاز اول به همه کشورها به اندازه سه درصد جمعیت‌شان واکسن ارائه می‌کند که این‌هم حداقل زودتر از یک ماه آینده نمی‌رسد. در مرحله دوم هم ۲۰ درصد جمعیت کشورها را در نظر گرفته و توزیع می‌کنند. بنابراین ما نیاز داریم واکسن را از مسیرهایی غیر از سازمان بهداشت جهانی برای کشور ارائه کنیم. باید این اقدام را انجام داده و واکسن را سریع‌تر در اختیار مردم قرار دهیم.

برای کنترل کرونا راهی جز «واکسن» نیست

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر اینکه راهی جز استفاده از واکسن برای کنترل بیماری کشنده کرونا نداریم، گفت: اگر واکسیناسیون در زمان مناسب انجام نشود، جهش‌های ویروس می‌تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند.

وی اهمیت بحث کنترل کرونا از طریق واکسن بر کسی پوشیده نیست. ما با یک بیماری کشنده روبرو هستیم که خوشبختانه راه کنترل آن تولید و تاثیر واکسن است. در حالی که در برخی بیماری‌ها که مردم سال‌ها با آن درگیرند، مانند اچ آی وی هنوز واکسن ندارند.

وی افزود: در زمینه تولید واکسن کرونا کار علمی ارزشمندی در دنیا و با مدل‌های مختلف و موفقیت بالای ۹۵ درصد حاصل شده که یک پیشرفت جهانی است. ظفرقندی ادامه داد: در ایران‌ هم اقدامات ارزشمندی در زمینه تولید واکسن انجام شده و حداقل هشت مرکز هم هستند که دارند روی واکسن کرونا در کشور کار می‌کنند.  وی گفت: کرونا یک تا یک و نیم درصد مرگ و میر و چهار درصد بستری دارد و تولید واکسن برای کنترل آن موفقیت علمی بزرگی محسوب می‌شود. چه واکسن‌هایی که MRNÀ هستند، چه واکسن‌های پروتئین بِیس و چه واکسن‌های ویروس کشته شده و ضعیف شده می توانند موثر باشند.

وی با بیان اینکه باید در زمان‌ مناسب و سریعی این واکسن تولید، توزیع و استفاده شود، گفت: واقعیت موجود این است که مشخص شده که این ویروس جهش‌هایی را انجام می دهد.

واکسیناسیون در زمان مناسب انجام نشود، اثربخشی ندارد

ظفرقندی تاکید کرد: اگر در یک زمان مناسب واکسیناسیون انجام نشود، این جهش‌ها می‌تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند. بنابراین موضوع مهم این است که واکسن برای جلوگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال اهمیت دارد. از طرفی ما هر روز به نتایج جدیدی می رسیم‌ مثلا گفته می شد که واکسن برای افرادی که قبلا مبتلا شدند نیاز نیست، اما مطالعات جدید نشان می دهد اگر سطح آنتی بادی این افراد کاهش یافته باشد، باید تزریق کنند که این در میزان تولید واکسن‌ هم‌ موثر است. یا اینکه باید تزریق واکسن بعد از مدتی تجدید شود. به طوری که برخی کشورها پیش خرید زیادی از واکسن و چند برابر جمعیت شان انجام دادند تا نیاز به دوزهای تکراری حتی برای سال‌های بعد را تامین کنند.

در مجموع باید واکسن زودتر برای کشور تامین شود و می‌تواند از کشورهایی مانند چین، روسیه و هند تامین شود. مذاکراتی با این سه کشور انجام و توافقاتی هم انجام شده است

ویروس جهش‌یافته‌ کشنده‌تر از گونه قبلی نیست

وی درباره ویروس جهش یافته نیز گفت: جهش ویروس در انگلیس اتفاق افتاده که بالای ۵۵ تا ۷۰ درصد ابتلا و واگیری را تشدید می‌کند. کشنده‌تر است یا نه؟ خیر؛ میزان‌کشندگی مانند قبل است، اما چون درصد ابتلا و گرفتاری‌ها بالا می‌رود و وقتی بدانیم یک تا یک و نیم درصد مرگ و میر داریم، هرچه ابتلا بالا رود، درصد مرگ و میر هم به نسبت ابتلا بالا می رود. مثلا اکنون ایرلند به شدت گرفتار ویروس است و کنترل به نوعی از دستشان خارج شده است. در ایران باید مرزها و رفت و آمدهای هوایی موکدا کنترل شود و هر فرد که وارد کشور می‌شود علاوه بر تست PCR دوره قرنطینه مطمئنه را طی کند.

و اما واکسن ایرانی - کوبایی

ظفرقندی در پاسخ به پرسشی درباره واکسن کوبایی نیز گفت: اینکه گفته شده واکسن کوبایی روی مردم ما آزمایش می‌شود، باید توجه کرد که در دنیا پروتکل‌های شناخته شده‌ای برای فاز سوم وجود دارد. در فاز سوم مطالعات مشترک انجام‌ می شود تا زودتر نتایج استخراج شود. آنچه آزمایش روی مردم کشورهای دیگر مطرح می‌شود، یعنی اینکه آزمایش در خود آن کشور انجام نشود و فازهای قبل از فاز سه باشد که چنین چیزی در ایران مطرح نبوده است.

ظفرقندی ادامه داد: این ساخت واکسن بین انستیتو پاستور و کشور کوبا است. در کوبا فازهای حیوانی و یک و دو انسانی طی شده و طبق قراردادی که بستند، قرار شده فاز سوم را به صورت مشترک انجام داده و بررسی کنند. زمان حصول و دسترسی به این واکسن هم حدود سه ماه آینده خواهد بود.

وی همچنین گفت: فاز سوم واکسن ایرانی کوبایی به ۳۰ هزار نفر نیاز دارد، به صورت مشترک انجام می‌شود.

وی درباره تامین واکسن وارداتی، گفت: واکسن‌هایی که در حال حاضر به مرحله علمی رسیده در کشورهای مختلف تولید شده است. ما یک واکسن به نام استرازنکا داریم که در سوئد تولید می شود که البته مطالعه علمی آن در آکسفورد بوده و تولیدش در سوئد است. کمااینکه اکنون استرازنکا در کشورهای مختلف پایگاه تولید انبوه دارد. به عنوان مثال ایران می تواند آن را از روسیه وارد کند. زیرا یکی از مراکز تولید این واکسن در روسیه است که طی قراردادی است که اقای پوتین با استرازنکا امضا کرده است.

با توجه به اینکه واکسن کرونای ایرانی فاز یک انسانی را شروع کرده و تا واکسن تولید داخل به نتیجه برسد نیاز به زمان نسبتا طولانی داریم؛ واکسن باید هرچه سریعتر خریداری شود

منبع خرید واکسن متعدد باشد

اکنون در چین واکسن ویروس ضعیف شده کار می‌شود یا mRNA است. ترکیه ۵۰ میلیون دوز واکسن از چین  پیش خرید کرده، امارات پیش‌خرید کرده. اصلا باید منبع خرید واکسن‌ متعدد باشد و از یک کانال کفایت نمی‌کند. زیرا تولید محدود است.

توافق با هند، چین و روسیه  برای خرید واکسن

ظفرقندی گفت: در مجموع باید واکسن زودتر برای کشور تامین شود و می‌تواند از کشورهایی مانند چین، روسیه و هند تامین شود. مذاکراتی با این سه کشور انجام و توافقاتی هم انجام شده است.

ظفرقندی گفت: طبق اعلام وزارت بهداشت حدود ۲ میلیون دوز واکسن قبل از عید تهیه می‌شود.

وی درباره ممنوعیت ورود واکسن کرونا از منابع آمریکایی و انگلیسی نیز گفت: در برنامه دولت ما خرید واکسن آمریکایی چه فایزر و چه مدرنا، اساسا در دستور کار نبوده است. زیرا بالاخره واکسنی که وارد کشور می‌شود باید شرایطی را داشته باشد؛ از جمله بحث اقتصادی و بحث حمل و نقل و انتقال ارز که با توجه به محدودیت‌ها، مشکل انتقال ارز برای این خرید داشتیم و هم هزینه‌های آن قابل مقایسه نیست. به عنوان مثال واکسن استرازنکا حدو پنج تا شش دلار هزینه دارد در صورتی که واکسن‌های آمریکایی بسیار گران تر بوده و زنجیره سرد زیادی لازم داشت. بنابراین عمدتا خرید از این‌منابع مطرح نبوده، اما از کشورهای مختلف دیگر می تواند تامین شود.

ظفرقندی درباره اقدام سازمان نظام پزشکی درباره توانایی تامین واکسن از سوی این سازمان، گفت: ما اعلام کردیم که آمادگی خرید واکسن را از طریق خصوصی داریم و هزینه‌های آن را خود جامعه پزشکی و کادر درمان‌ متقبل می‌شوند. مکاتبه کردیم و موافقت اصولی آن از سوی وزارت بهداشت انجام شده و وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت موافقت کلی را اعلام کردند اما درمورد مسیر تهیه و نوع واکسن که باید با نظارت دولت انجام شود، در حال رایزنی هستیم. البته از منابع آمریکایی و انگلیسی نیست.