رئیس جمعیت هلال احمر ایران گفت که بنابر هماهنگی‌های صورت گرفته با جمعی از خیرین در آمریکا قرار است ۱۵۰ هزار دوز واکسن کرونا شرکت فایزر تا پایان این ماه وارد کشور شود.

گرچه او پیشتر در نشست خبری روز یکشنبه خود در مورد واکسن‌های اهدایی به مشکل نگهداری آنها اشاره کرده و گفته بود که ممکن است امکان انتقال آن با هواپیما وجود داشته باشد اما با توجه به دمای منفی ۷۰ درجه در عرضه مشکل خواهیم داشت.

همتی درباره زمان توزیع واکسن‌های اشاره‌ شده گفت: در این زمینه جمعیت هلال احمر براساس نظر سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت عمل خواهد کرد همچنین اولویت‌های توزیع نیز بر اساس اعلام این سازمان خواهد بود و جمعیت هلال احمر فقط واکسن‌ها را به‌صورت رایگان پخش خواهد کرد.

این در حالی است که روز یکشنبه نیز کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به ماموریت وزیر بهداشت به هلال احمر برای خرید واکسن کرونا، گفته بود: هلال احمر یک میلیون دوز واکسن را از چین خریداری و مابقی واکسن‌ها که حدود ۲۰ میلیون دوز است از سوی وزارت بهداشت تامین خواهد شد.

شرط ایران برای تهیه واکسن کرونا از طرح کوواکس

دیروز همچنین علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران از تولید مشترک واکسن علیه بیماری کووید-۱۹ با یک کشور دیگر خبر داد و در عین حال تاکید کرد که ایران برای تهیه واکسن خارجی از طریق سبد کوواکس شرط تعیین کرده است.

او در گفت‌وگو با ایسنا بدون اشاره به جزییات درباره واکسن مشترک تصریح کرد که «آزمایش بالینی فاز یک واکسن تولید مشترک با یکی از کشورها تمام شده است و با نظارت انستیتو پاستور آزمایش بالینی فاز دوم در حال انجام شد».

وی بدون اشاره به نام این کشور افزود: «فاز دوم در آن کشور در حال انجام است. به محض اینکه نتایج فاز دوم را دیدیم و از ایمنی و کارایی واکسن مطمئن شدیم و در حد قابل قبول بود، فاز سوم مطالعه بالینی که کم خطرترین فاز است، در ایران انجام خواهد شد».

رئیس انستیتو پاستور ایران همچنین تاکید کرد که تاکنون سازمان بهداشت جهانی در قالب مجموعه کوواکس، ۱۸ تولیدکننده واکسن کرونا را انتخاب کرده است. ایران با شرط امکان انتخاب واکسن در طرح کوواکس حضور دارد تا بتواند مناسب‌ترین و بهترین واکسن را برای کشور انتخاب کند.

برنامه جهانی کوواکس (COVAX)، طرحی از سازمان جهانی بهداشت و سازمان اتحاد برای واکسن (Gavi)، یک همکاری جهانی برای دسترسی عادلانه به ابزارهای پزشکی برای مهار کرونا و دریافت واکسن علیه کووید-۱۹ است. هدف این برنامه توزیع دو میلیارد دوز واکسن کرونا به کشورهایی که درخواست داده‌اند تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی است.

هشتگ بخرید، هشتگ نخرید

 برخی کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی همچون توئیتر و اینستاگرام طی روزهای اخیر با انتشار #واکسن_بخرید تلاش کردند تا خرید واکسن خارجی کووید-۱۹ را به یک مطالبه ملی بدل کنند. در مقابل برخی دیگر از کاربران ایرانی نیز با ثبت #واکسن_نخرید به انتشار مطالبی بر اهمیت صرف بودجه خرید واکسن خارجی برای حمایت از تولید واکسن ایرانی تاکید کردند.

این در حالی است که دیروز ۱۶۷ داروساز ایران در نامه‌ای به رییس سازمان غذا و دارو، مطالعات بالینی در ایران برای تولید واکسن کرونا را «در حد یک شوخی» خواندند و نوشتند: «با کدام جرات ادعای تولید چنین واکسنی را داریم؟»در این نامه با اشاره به شروع واکسیناسیون ضد کرونا در بسیاری کشورها، از «بی‌برنامگی وحشتناک» در تامین واکسن کرونا در ایران انتقاد شده است.

نویسندگان این نامه از سازمان غذا و داروی ایران خواسته‌اند که «به موقع، و نه بعد از مرگ سهراب» نسبت به خرید و واردات واکسن کرونا اقدام کند.