معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به خدمات ارائه شده از سوی این اداره در بحران کرونا، گفت: آمار مستندی نداریم اما اصلا دور از انتظار نیست که پس از شیوع کرونا افزایش اختلالات روانپزشکی اتفاق افتاده باشد.

علی‌اسدی، با اشاره به شیوع کرونا در کشور و آسیب‌های آن به ایسنا گفت: با شیوع کرونا ما با کمک دانشگاه‌ها و انجمن روانشناسی کشور از طریق تهیه پروتکل‌ها و بسته‌های آموزشی با عنوان مدیریت استرس، وسواس، انگ و... برای جمعیت عمومی، بیماران، ‌خانواده متوفی، کارکنان بهداشت و درمان و... تهیه کردیم. این محتواها درون ساختار حوزه بهداشت و درمان به دست گروه‌های هدف رسید؛ همچنین پروتکل‌هایی طراحی شد که از طریق سامانه ۴۰۳۰ هدایت شد. پس از تصویب محتواها و آموزش کارشناسان سلامت روان، از ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۸ در این سامانه حدود ۳۰۰ نفر روانشناس آموزش دیده از طریق دانشگاه‌های علوم‌پزشکی انتخاب شدند و از ۶ فروردین ۱۳۹۹ نیز حدود ۳۰۰ روانشناس از طریق سازمان روانشناسی و انجمن روانشناسی ایران به ما معرفی شده و به سامانه ۴۰۳۰ اضافه شدند. بر این اساس ۶۰۰ روانشناس در قالب ۴ گروه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب در خط ۴۰۳۰ پاسخگوی سوالات سلامت روان مردم بودند.

وی در ادامه افزود: از آخر خرداد ماه به دنبال کاهش تماس‌های مردم تعداد روانشناسان به ۱۰ درصد از آن جمعیت کاهش یافت، ولی همچنان همکاران روانشناس ما از طریق سامانه ۴۰۳۰ پاسخگوی سوالات هستند. کارشناسان ما سوالات سلامت روان حدود ۷۰۰ هزار نفر را تا ۱۰ مهرماه پاسخ دادند و بالغ بر یک میلیون و ۸۰۰ دقیقه مکالمه صورت گرفته است. قسمت دیگر در سامانه ۴۰۳۰ آوای صوتی بود که بسته‌هایی در رابطه با استرس، مشکلات ناشی از کرونا و... ضبط شده بود و مردم می‌توانستند به آن گوش کنند.

بسته‌های مداخلات روانشناسی برای داغدیدگان کرونا

معاون دفترسلامت روانی واجتماعی واعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به تهیه پروتکل مداخله و مشاوره برای خانواده‌هایی بود که عزیزان خود را به دلیل مسئله کرونا از دست دادند؛ گفت: این افراد شرایط سختی داشتند زیرا نمی‌توانستد مانند قبل با برگزاری مراسم عزاداری کنند و این محدودیت‌ها می‌توانست منجر به مشکلات روانشناختی شود که یکی از آنها سوگ پیچیده است. این مشکل می‌تواند تبعات روانشناسی زیادی داشته باشد که با همکاری معاونت درمان و مددکاری وزارت بهداشت برای آن اقدام به تدوین راهنماهایی کردیم.

معاونت درمان اسامی خانواده‌های افراد فوت شده بر اثر کرونا را در اختیار مراکز بهداشت گذاشت و روانشناسان با این لیست تماس برقرار می‌کردند و اقدام به راهنمایی این خانواده‌های داغدار می‌کردند. خدمات سلامت روان برای این افراد از یک جلسه تا ۵ جلسه به صورت تلفنی یا در صورت موافقت افراد با رعایت نکات بهداشتی به شکل حضوری در مرکز ارائه می‌شود. تاکنون حدود ۷ هزارنفر از این خانواده‌ها از طرق دانشگاه‌های علوم‌پزشکی مشاوره در سوگ را دریافت کرده‌اند.

افسردگی، بیشترین اختلال روانی

اسدی درخصوص شیوع اختلالات روانپزشکی، گفت: شیوع اختلالات بر اساس پیمایش‌های ملی بالای ۲۳ درصد است و بالاترین اختلال روانپزشکی در کشور اختلال افسردگی است و پس از آن اختلالات اضطرابی در رتبه بعد قرار دارد. اختلالات افسردگی به تنهایی ۱۲.۷ درصد و اختلالات اضطرابی حدود ۱۵ درصد است.

وی اشاره به اینکه احتمالا در بحران کرونا آمار اختلالات روانپزشکی افزایش یافته است، ‌اظهار کرد: این اختلالات بیشتر خواهد شد؛ اما مستند تحقیق ‌شده‌ای برای آن وجود ندارد. اما قطع به یقین کسانیکه زمینه اختلالات روانپزشکی داشتند و یا تحت درمان بودند طبیعتا با شیوع کرونا علائم شدیدتری تجربه کردند. این موضوع با توجه به استرس و فشار ناشی از کرونا طبیعی است و دور از انتظار ما نبود.