برگزاری جشن تولد ۵۰ سالگی بهشت زهرا(س) تهران در حالی در روزهای اخیر برگزار شد که در بسیاری از شهرهای کشور به خصوص تهران برگزاری هرگونه تجمع؛ اعم از عروسی و عزا و ... ممنوع است.

همین موضوع سبب شد که تصویر شهردار تهران در حال بریدن کیک خیلی سریع از خبرگزاری‌ها وارد شبکه‌های مجازی شده و واکنش‌های فراوانی را در بین کاربران در پی داشته باشد. تصویری که  به گفته رئیس سازمان بهشت زهرا گویا تنها مورد قابل توجه فضای مجازی بوده است، در حالی که هدف این مراسم تکریم از پرسنلی بود که این روزها شرایط کاری سختی دارند.

این مراسم روز جمعه ۲۷ تیرماه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، سید حسن خمینی تولیت حرم امام خمینی (ره)، سعید خال مدیرعامل بهشت زهرا (س) و جمعی از شخصیت‌ها و مدیران شهری همچون علی اشراقی، سید محمود دعایی و احمد مسجدجامعی برگزار شد.

واکنش برخی کاربران

یکی از کاربران در واکنش به این مراسم چنین نوشت: «کاش به جای نمایش مضحک کیک ۵۰ سالگی بهشت‌زهرا به غسال‌ها و کارگرانی که توی این روزهای سخت کار کفن و دفن انجام می‌دن و سلامتی و جون‌شون رو در ازای حقوق کم کف دست گذاشتن، کمک می‌کردین. قبرستون جشن تولد نمی‌خواد».

کاربر دیگری هم نوشت: «آقایان در شرایطی که مردم از ترس مرگ به خاطر کرونا کلافه و افسرده‌اند جشن‌تولد بهشت‌زهرا می‌گیرند، جشن مرگ در حالی که طفل شادی را در زندگی‌مان خیلی وقت است گم کرده‌ایم. کاش با خبر شویم عقل به خواب رفته بیدار شده است، شاید مطالبه رویایی تحقق‌ناپذیر داریم».

فقط کیک را دیدند

پس از حواشی ایجاد شده درباره این مراسم، رئیس سازمان بهشت زهرا درباره این مراسم توضیحاتی ارائه کرد.

سعید خال در تشریح حواشی مراسم پنجاهمین سال تاسیس بهشت زهرا (س) گفت: قرار بود به مناسبت ۵۰ سالگی بهشت زهرا مراسم‌هایی برگزار شود، اما به دلیل شیوع کرونا تصمیم گرفته شد درنهایت به یک مراسم بسنده شود که جمع محدودی از پرسنل بهشت زهرا با یادگار امام دیداری داشته باشند.

او با تاکید بر اینکه این دیدار کوتاه با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی انجام شد، گفت: این دیدار در جهت تکریم پرسنل بهشت زهرا صورت گرفت.

خال ادامه داد که پرسنل بهشت زهرا در شرایط خاص و سختی کار می‌کنند و این کمترین کاری بود که ما برای آنها انجام دادیم.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وضعیت خاص بهشت زهرا گفت: واقعیت این است که همکاران تطهیرکننده ما با غم مردم در ارتباط هستند، اما احساس دارند و نیاز به زندگی و شور و شادی.

سعید خال افزود: این افراد پنج ماه است که محل کار خود را قرنطینه کرده‌اند؛ در حقیقت در شرایطی که مردم محل زندگی خود را قرنطینه کرده‌اند این بچه‌ها محل کار خود را که جایی بسیار خطرناک است، قرنطینه کرده‌اند.

او ادامه داد: این پرسنل نیاز به تجدید قوا دارند و برگزاری جشن تولد و چنین واژه‌هایی صحت ندارد. گاهی اخباری در فضای مجازی نادرست منتشر می‌شود که موجب رنجش خاطر این پرسنل زحمتکش می‌شود، در حالی که اینها از جان مایه گذاشته‌اند.

رئیس سازمان بهشت زهرا تاکید کرد: در این مراسم تلاش شد که پروتکل‌های بهداشتی رعایت شوند، افراد به فاصله دو متر نشسته بودند، دیدار کوتاهی که در آن سه ویژه نامه تخصصی را رونمایی کردیم، برگزار شد و تنها قصد روحیه‌بخشی بود که با تعداد قلیلی از پرسنل به نمایندگی از کل پرسنل انجام شد و پرسنل مورد تجلیل قرار گرفتند؛ اما متاسفانه به هیچ یک از این موارد پرداخته نشد و تنها بریدن یک کیک مورد توجه قرار گرفت.