بر اساس آمارهای جهانی، کرونا بیش از همه مردان را مبتلا کرد و جان آنها را گرفت. این در حالی است که مردان در سایر حوزه‌های سلامتی نیز بیشتر از زنان در معرض خطر قرار دارند. برخی معتقدند این موضوع به دلیل بی‌توجهی این جنس به سلامت و بهداشت فردی است.

هر ساله هفته بین‌المللی سلامت مردان از ۱۵ تا ۲۱ ژوئن برگزار می‌شود، اما امسال با توجه به شیوع کووید-۱۹ در دنیا و شدت ابتلا و مرگ و میر بیشتر مردان نسبت به زنان، سبب شده که این موضوع در صدر مسائل مطرح شده در هفته سلامت مردان قرار گیرد.

مطهره علامه، رئیس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت: به طور کلی مردان در همه گروه‌های سنی، مرگ و میر بالاتر و طول عمر کوتاه‌تری نسبت به زنان به دلایل مشابه دارند. مشکلات، مواجهات و عوامل خطر اختصاصی متعددی نیز، سلامت آنان را تهدید می‌کند. رفتارهای پرخطر بیشتر، مواجهات خطرناک مانند مواجهات خطرناک شغلی، خشونت بالاتر در مردان، سوانح و حوادث ترافیکی و شغلی کشنده و شیوع و بروز بیشتر بیماری‌های مزمن کشنده مانند سکته قلبی و مغزی در مردان از مهم‌ترین دلایل مرگ و میر بالاتر و عمر کوتاه‌تر مردان است که آن را به یک بحران مهم سلامتی در همه دنیا تبدیل کرده است.

وی با بیان اینکه از طرف دیگر مردان از خدمات بهداشتی درمانی کمتری بهره‌مند می‌شوند، ادامه داد: در چنین شرایطی آگاهی، حمایت و عمل به عنوان اصلی‌ترین راهکارهای رفع بحران یاد شده، می‌تواند جامعه مردان را نیز از حداقل مواهب سلامت بهره‌مند سازد.

وی درباره تاثیر شغل مردان در بروز بیماری در آنها، اظهار کرد: بیماری‌های شغلی مانند بیماری‌های ریوی، سرطان‌های شغلی، گرفتاری‌های اسکلتی_عضلانی، عوامل تاثیرگذار ناشی از شغل بر سلامت باروری مردان و حوادث شغلی از مهم‌ترین مواردی هستند که سبب مرگ و میر یا ناتوانی و بیماری مزمن در مردان می‌شوند. فراهم شدن محیط کار سالم که در آن کارکنان و مدیران با هم برای حمایت و ارتقای سلامت کار می‌کنند و شرایط لازم برای تغذیه صحیح، تحرک بدنی کافی، حفظ وزن سالم، حذف مصرف دخانیات و سایر مواد اعتیادآور فراهم شده و شرایطی ایجاد ‌شود که ایمنی و سلامتی برای کارکنان تامین شود، بسیار مهم است. همچنین در صورتی که رفاه و سلامت روانی کارکنان مدنظر قرار گیرد و امکان استفاده از خدمات بهداشتی و غربالگری فراهم باشد، می‌تواند در ارتقای سلامت شغلی کارکنان و بویژه مردان موثر باشد.

وی شایع‌ترین سرطان میان مردان را سرطان معده و سرطان ریه معرفی کرد و افزود: همچنین این سرطان‌ها کشنده‌ترین سرطان‌ها در مردان ایران هستند. سرطان روده نیز سرطان شایعی است که در صورت تشخیص زودهنگام قابلیت درمان کامل دارد. اما سرطان‌های اختصاصی مردان از جمله سرطان پروستات، بیضه و مثانه در مردان از اهمیت زیادی برخوردارند.

علامه ادامه داد: از ۵۹ هزار مورد جدید سرطان در سال ۲۰۱۸ در مردان ایران، ۶هزار و ۴ مورد آن سرطان پروستات بوده است که ۱۰ تا ۱۱ درصد سرطان‌های مردان را شامل می‌شود. به طور کلی سرطان پروستات سیر کندی دارد و در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، موفقیت بالایی در درمان خواهد داشت.

وی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای سلامت مردان، تصریح کرد: از سال ۹۸ تدوین سند ملی سلامت مردان توسط اداره سلامت میانسالان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت پیگیری شده و با همکاری همه جانبه‌ بیش از ۲۵ سازمان دولتی، خصوصی و انجمن‌های علمی مرتبط با برگزاری ۲۳ جلسه‌ مدیریتی و با بهره‌گیری از نظرات کارشناسی ۹۹ نفر از صاحب نظران و مراکز تحقیقاتی و علمی تدوین شده است. همچنین دبیرخانه‌ شورای عالی سلامت و امنیت غذایی نیز بررسی این سند را در کمیسیون عالی در برنامه‌ خود قرار داده است و پس از تصویب آن، در سال جاری تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی آغاز خواهد شد.