همزمان با شیوع کرونا روزانه ۸۰ تن پسماند بیمارستانی در پایتخت تولید می‌شود که ۱۰۰ نیروی کارگری با لباس، دستکش و ماسک ویژه عملیات مربوط به جمع‌آوری، انتقال و دفن پسماندهای بیمارستانی را انجام می‌دهند.

به گزارش ایسنا، صدرالدین علیپور با اشاره به موضوع پسماندهای بیمارستانی در شرایط فعلی، گفت: در حال حاضر روزانه حدود ۸۰ تن پسماند پزشکی از ۱۵۰ بیمارستان و‌ مرکز درمانی سطح شهر تهران جمع‌آوری می‌شود.

او ادامه داد: روزانه نیروی کارگری با لباس و تجهیزات مخصوص به بیمارستان‌ها می‌روند و پسماندهایی که به احتمال زیاد آلوده به ویروس کرونا هستند را تحویل گرفته و در همان مکان توسط اتوکلاو ضدعفونی کرده و با رعایت کامل موازین بهداشتی و ایمنی، آن‌ها را در سایت جداگانه‌ای، با عمق و آهک بیشتر از حد معمول دفن می‌کنند.

 علیپور با اشاره به اقدامات این سازمان در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در میان شهروندان و به طور خاص پاکبانان بیان کرد: از نخستین روزهای اعلام رسمی انتشار ویروس کرونا در کشور، از آن‌جا که امکان داشت پسماندهای خانگی با پسماندهای آلوده به ویروس مخلوط شوند، بنابراین انجام هرگونه عملیات تفکیک در ایستگاه‌های تفکیک پسماند و حتی مجتمع آرادکوه را تا ۱۵ فروردین ماه تعطیل کردیم.

او ادامه داد: بنا به درخواست ما و با همکاری دادستانی و نیروی انتظامی نیز هرگونه زباله‌گردی در شهر ممنوع شد. همچنین استفاده از تجهیزات خودمراقبتی از جمله ماسک و دستکش را برای تمامی پرسنل اجباری کردیم

علیپور اضافه کرد: با انجام تمام این اقدامات تلاش کردیم تا از انتشار بیماری به افرادی که وظیفه جمع‌آوری، تفکیک و رفت و روب را برعهده دارند و به دنبال آن، خانواده‌های این افراد  جلوگیری کنیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌هایی همچون محیط زیست در انجام این مسئولیت همکاری می‌کنند، اظهار کرد: با سازمان محیط زیست در ارتباط هستیم، اما یکی از مشکلات ما در بحث پسماندهای بیمارستانی در شرایط فعلی، ترکیب پسماندهای عادی با پسماندهای پزشکی و بعضا دارویی که پسماند صنعتی محسوب می‌شوند، است.

او اضافه کرد: در این باره، سازمان محیط زیست با نظارت هر چه بیشتر می‌تواند کمک کند تا تفکیک پسماند در خود بیمارستان‌ها به درستی انجام شود و نیروهای ما با ریسک کمتری، وظایف خود را انجام دهند.