یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی ضمن تشریح نحوه پیشگیری از ابتلا به کروناویروس جدید، گفت: می‌توان کروناویروس را کنترل کرد، اما مردم هم باید همکاری کرده و بهداشت فردی را رعایت کنند.

 به گزارش ایسنا، دکتر مینو محرز درباره ویروس کرونا، بیان کرد: باید توجه کرد که وحشت مردم از کرونا به دلیل مطالب نادرستی است که در فضای مجازی مطرح‌شده و دست‌به‌دست می‌شود. توصیه من به مردم این است که درباره این بیماری فقط به توصیه‌های وزارت بهداشت توجه کنند. او افزود: این بیماری به همه کشورها راه‌یافته و به کشور ما هم آمده است. حال مردم برای اینکه سلامتی‌شان را حفظ کنند باید آرام باشند و وحشت نکنند، تا می‌توانند دست‌هایشان را شسته و از دست دادن، روبوسی کردن با دیگران خودداری کرده و در زمان سرفه یا یک دستمال را جلوی دهانشان گرفته و سپس آن را در سطلی درب‌دار بیندازند یا بازویشان را جلو دهانشان بگیرند. باید توجه کرد مهم‌ترین عامل حفظ سلامت در برابر این ویروس شست‌وشوی مرتب دست است که باید با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه دست‌هایشان را بشویند و یا با محلول‌های ضدعفونی بر پایه الکلی هم‌دست‌هایشان را به مدت ۲۰ ثانیه ضدعفونی کنند. محرز بابیان اینکه تمام دنیا هم همین موارد را رعایت می‌کنند و این بیماری وحشتی ندارد، ادامه داد: این نوع از کرونا، نسبت به دو مورد کروناویروس‌های قبلی که در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ اپیدمی شد؛ یعنی سارس و مرس، میزان کشندگی‌ بسیار پایین‌تری دارد و کشندگی آن دو درصد است. ما انتظار داشتیم که این بیماری وارد ایران شود و حالا هم که واردشده، می‌توان آن را کنترل کرد، اما مردم باید همکاری کنند. مانور فضای مجازی که بیش‌ازحد مردم را به وحشت می‌اندازند، منجر به ترس از این ویروس شده است. باید توجه کرد که در زمان بحران و اپیدمی هیچ‌چیز بدتر از وحشت نیست. بنابراین افرادی که بیمار می‌شوند، حتماً در خانه بمانند. افرادی هم که تب و سرفه شدید دارند، مستقیماً به بیمارستان مراجعه کنند، نه اینکه در مطب‌ها بنشینند و دیگران را هم مبتلا کنند. او تأکید کرد: درعین‌حال افراد بیمار حتماً از ماسک استفاده کنند. البته نیازی به استفاده از ماسک در افراد عادی وجود ندارد و فقط افرادی که علائم بیماری را دارند، ماسک بزنند.

کرونا ویروس جدید چقدر کُشنده است؟

محرز بابیان اینکه میزان کشندگی کروناویروس جدید دو درصد است، گفت: این درحالیست که میزان کشندگی بیماری سارس، ۱۰ درصد بود که طی دو الی سه ماه در دنیا متوقف شد و بیماری مِرس ۳۵ درصد مرگ‌ومیر داشت، اما این بیماری دو درصد مرگ‌ومیر دارد و افرادی هم که به دلیل ابتلا از این بیماری از بین رفته‌اند، افرادی هستند که سن بالا داشته و مبتلابه بیماری‌های قلبی‌عروقی و سایر بیماری‌های زمینه‌ای بوده‌اند. بنابراین افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند، باید از رفتن به مکان‌های پرازدحام خودداری کنند و در تجمعات حضور نیابند. درعین‌حال با توجه به افزایش موارد بیماری، افرادی که با مترو و وسایل حمل‌ونقل عمومی رفت‌وآمد می‌کنند، توصیه می‌کنیم که ماسک استفاده کنند. او تأکید کرد: نکات مهم این است که افرادی که علائم از بیماری را دارند، در خانه بمانند و فرزندانشان را هم به مدرسه نفرستند تا دوره بیماری تمام شود. محرز درباره درمان کرونا ویروس جدید نیز گفت: در حال حاضر در انواع شدید در حال بررسی یک درمان ترکیبی هستیم که اگر مؤثر بود، می‌توانیم این دارو را به دنیا معرفی کنیم. درعین‌حال در تایلند و چین ترکیب داروی ضد ایدز و تامی‌فلو را امتحان کردند و در انواع شدید، نتیجه گرفتند. البته انواع شدید این بیماری نیاز به درمان این‌چنینی دارد و در انواع خفیف و معمولی احتیاج به این درمان‌ها ندارد.

کروناویروس جدید چقدر در محیط زنده می‌ماند؟

او درباره مدت‌زمان زنده ماندن کروناویروس جدید در محیط، ضمن نادرست خواندن برخی مطالب فضای مجازی مبنی بر زنده ماندن این ویروس بر روی سطوح تا ۹ روز، گفت: معمولاً ویروس‌ها برای زنده ماندن در محیط احتیاج به سلول دارند. بنابراین ویروس‌ها به‌سرعت و در عرض چند ساعت در محیط از بین می‌روند. البته به‌طور دقیق درباره این ویروس نمی‌دانیم که چقدر در محیط زنده می‌ماند، اما به‌طورکلی ویروس‌های این‌چنینی حداکثر ۴۸ ساعت در محیط  زنده می‌مانند. ویروس احتیاج به سلول زنده دارد و بدون خون و سلول نمی‌تواند زنده بماند. حدس می‌زنیم که این ویروس حداکثر ۴۸ ساعت در محیط زنده می‌ماند که با شست‌وشوی مرتب دست‌ها مشکلی ایجاد نمی‌شود.