تحویل ۱۵۰ پیکر به خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیما

براساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، تمامی پیکرهای جانباختگان هواپیمای اوکراینی که دارای نمونه ژنتیکی بستگان بودند، مورد شناسایی قرار گرفتند و از اجساد شناسایی شده ۱۵۰ پیکر به خانواده‌ها تحویل شده است. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، از قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین تاکنون ۱۶۹ پیکر در مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران شناسایی شدند. لازم به ذکر است مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران به محض شناسایی و تعیین هویت با بستگان قربانیان برای تحویل پیکرها تماس می‌گیرند.

    

چگونگی تماس با مراکز امدادی جاده‌ها در حوادث جوی 

رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر گفت:‌ 570 پایگاه امدادی سازمان امداد و نجات در کل کشور فعال است و مردم می‌توانند با تماس با شماره 112 حتی بدون داشتن سیم کارت در طول مسیر، از نزدیکترین پایگاه امدادی مطلع شوند و در آن اسکان موقت داشته باشند. به گزارش خبرگزاری فارس، مرتضی سلیمی، با تأکید بر اینکه مردم در صورت عدم ضرورت از مسافرت خودداری کنند، خاطرنشان کرد: 570 پایگاه امدادی سازمان امداد و نجات در کل کشور فعال است و مردم می‌توانند برای استراحت و حتی اسکان شبانه به این پایگاه‌ها مراجعه کنند.  سلیمی همچنین درباره آخرین وضعیت امدادرسانی به مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان، گفت: در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان تاکنون 79 هزار نفر از خدمات امدادی این سازمان استفاده کرده‌اند. او ادامه داد: توزیع بسته‌های غذایی یک ماهه آغاز شده است؛ ضمن اینکه سه فروند بالگرد نیز در مسیر روستاهایی که راه ارتباطی آنها مسدود شده کار امدادرسانی را انجام می‌دهد. رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با اشاره به بارش برف و باران در استان‌های مختلف کشور، بیان داشت: بالغ بر 380 نفر در 24 ساعت گذشته از خدمات امدادی این سازمان استفاده کرده‌اند؛ ضمن اینکه 69 خودرو نیز از برف و کولاک رها شده‌اند. سلیمی با اشاره به اینکه 13 شهرستان در استان سیستان و بلوچستان هنوز درگیر سیل هستند، از چابهار و کنارک به‌عنوان بیشترین مناطقی که تحت‌تأثیر سیل قرار گرفته‌اند، نام برد.

    

تخریب کوره‌های غیرمجاز ملارد

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد از تخریب کوره‌های غیرمجاز تولید زغال در این شهرستان با حکم قضایی خبر داد. به گزارش فارس، فاطمه برنا افزود: از نیمه دوم سال که با افزایش آلودگی هوا مواجه هستیم با تشدید گشت و پایش‌های ماموران اجرایی تعداد 11 کوره غیرمجاز صنعتی و سنتی در شهرستان شناسایی شدند. به گفته او، برخی از این کوره‌ها با ابلاغ اخطاریه فعالیت خود را متوقف کردند و برخی نیز پلمب و تخریب شدند. او با بیان اینکه همچنین در پی بازدید ماموران گشت حفاظت محیط زیست از روستای صالح‌آباد این شهرستان یک کوره غیرمجاز و 7 دهنه تولید زغال کشف شد، گفت: این کوره‌های غیرمجاز و آلاینده با هماهنگی مقام قضایی تخریب و جمع‌آوری شد. برنا یادآور شد: کوره‌های زغال با انتشار گازهای خطرناک سهم بسزایی در آلودگی هوا داشته و به‌ویژه در فصل زمستان باعث افزایش آلاینده‌های هوا می‌شوند.

    

نگرانی از کاهش سطح ذخایر خون در کشور

سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلام کاهش میزان اهدای خون به دنبال سرد شدن هوا؛ از کاهش سطح ذخایر خونی در کشور تحت‌تاثیر این موضوع، ابراز نگرانی کرد. بشیر حاجی‌بیگی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: باید توجه کرد که نیاز به خون و فرآورده‌های آن همیشگی است و مختص زمان خاصی نیست.  حاجی‌بیگی از رسانه‌ها درخواست کرد که با تبلیغات و اطلاع‌رسانی، ‌سازمان انتقال خون را در امر انسان‌دوستانه اهدای خون همراهی کنند