براساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، بیشترین تعداد شکایات قصور پزشکی از فروردین تا آبان سال جاری به ترتیب مربوط به رشته‌های دندان‌پزشکی با ۶۶۲، زنان و زایمان با ۵۱۹، جراحی عمومی با ۴۴۷، جراحی ارتوپدی با ۳۲۷، پزشکان عمومی با ۲۹۲، گوش حلق و بینی با ۲۲۸ و پرستاری با ۲۱۴ بوده است. به گزارش سازمان پزشکی قانونی کشور، عباس مسجدی در نشست با جمعی از کارشناسان مدعو کمیسیون‌های تخصصی پزشکی قانونی گفت:هرچند کمیت و تعداد پرونده‌های مورد بررسی در کمیسیون‌ها حائز اهمیت است، اما نگرش اصلی به کمیسیون‌های پزشکی قانونی کیفیت محور است و نحوه رسیدگی به پرونده‌های ارجاعی و حفظ تکریم مردم و جامعه پزشکی اهمیت ویژه‌ای دارد. او ادامه داد: در بررسی پرونده‌های قصور پزشکی در کمیسیون‌ها ضمن لزوم حفظ احترام جامعه پزشکی به عنوان یک گروه مرجع، باید حقوق مردم هم احصا و احقاق شود به ویژه در شرایطی که دشمنان تلاش می‌کنند مردم را در حوزه های گوناگون ناامید و مأیوس کنند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با بیان اینکه باید بهترین و متعهدترین افراد برای حضور در جلسات کمیسیون‌ها انتخاب شوند، ادامه داد: برای انتخاب کارشناسان کمیسیون‌های تخصصی شاخص هایی تعریف شده که با همکاری فرهیختگان جامعه پزشکی در تلاشیم تا افرادی با حداکثر انطباق با این شرایط  به عنوان کارشناس کمیسیون های تخصصی دعوت و در خصوص پرونده‌های ارجاعی اظهارنظر کنند.

۴۷ درصد از پرونده‌های قصور پزشکی منجر به محکومیت شد

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور از ابتدای فروردین تا پایان آبان سال جاری ۱۹ هزار و ۶۰۹ پرونده در کمیسیون‌های پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد ۶ هزار و ۳۰۲ پرونده مربوط به قصور پزشکی است که ۳۲ درصد از کل پرونده‌های ارجاعی به کمیسیون‌ها را در برمی‌گیرد.   او گفت: از کل پرونده‌های بررسی شده در کمیسیون، ۴۷ درصد محکومیت پزشک را به همراه داشت و ۵۳ درصد نیز به تبرئه پزشک انجامید.

استان تهران دارای بیشترین پرونده قصور پزشکی

او گفت : همچنین استان‌های تهران، فارس و البرز بیشترین و استان‌های لرستان، ایلام و هرمزگان کمترین آمار شکایات قصور پزشکی را در هشت ماهه امسال داشته‌اند.

۱۵۰ شهر کشور مرکز پزشکی قانونی ندارد

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخچه سازمان فعالیت‌ها و خدمات آن خاطر نشان کرد: در سال گذشته، پزشکی قانونی ۲.۵ میلیون نظر کارشناسی صادر کرد که ۸۵ درصد آن مربوط به حوزه معاینات، ۱۰ درصد آزمایشگاه‌ها و پنج درصد تشریح بود. او گفت:‌ اکنون ۳۷۲ مرکز پزشکی قانونی در کشور در حال ارائه خدمت به مردم هستند این درحالی است که ۱۵۰ شهرستان با وجود داشتن دادگستری، فاقد مرکز پزشکی قانونی هستند. مسجدی ادامه داد: فاصله شهرهای فاقد پزشکی قانونی تا اولین شهر دارای پزشکی قانونی ۸۰ کیلومتر است بنابراین با دولت و مجلس در حال رایزنی هستیم تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم چرا که مردم این مناطق برای دریافت خدمات پزشکی قانونی با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.

تشخیص تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به خدمات پزشکی قانونی در بخش معاینات گفت: بیشترین حجم معاینات مربوط به نزاع است که ۳۳ درصد کل معاینات را در برمی‌گیرد، بعد از آن معاینه مصدومان تصادفات بیشترین آمار مراجعان سازمان را شامل می‌شوند.

مسجدی با تأکید بر تشخیص و شناسایی تصادفات ساختگی در پزشکی قانونی ادامه داد: در سال گذشته پزشکی قانونی از محل شناسایی تصادفات ساختگی رقم قابل توجهی به بیمه‌ها کمک کرد.